Genetyka - krzyżówki..

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
archeopteryks
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2013, o 17:23

Genetyka - krzyżówki..

Post autor: archeopteryks »

Hej!
Potrzebuję pomocy w nauce krzyżówek z genetyki
Czytałem kilka tematów z tego forum, ale nadal nie potrafię tego zrozumieć
Przykładowo :
Niebieskooki mężczyzna poślubił brązowooką kobietę. Jakiego koloru oczy będzie miało dziecko?
Skąd mam wiedzieć która jest recesywna, dominująca i jak to rozpisać?
Błagam o pomoc!
Monikak9595
Posty: 7
Rejestracja: 24 wrz 2013, o 16:06

Re: Genetyka - krzyżówki..

Post autor: Monikak9595 »

Może wytłumacze ,ale nie umiem tłumaczyć

recesywna jest barwa koloru niebieskiego, ponieważ zawiera mniej barwnika - melaniny. W rzeczywistości jednak dziedziczenie barwy oczu jest cechą ilościową ,ale to mniej ważne na tym etapie.

Skoro coś jest cechą recesywną to w genetyce oznacza się to literą małą - oznaczmy więc allel a - allel determinujący niebieską barwę oczu , wobec tego allel A (cecha dominująca )- allel determinujący inną niż niebieska barwę oczu ( w tej krzyżówce konkretnie - barwę brązową).
małe przypomnienie :
-allel recesywny przejawia się w fenotypie tylko przy nieobecności dominującego ,czyli w homozygocie recesywnym - w tym przypadku cechą recesywną jest barwa oczu niebieska ,a więc niebieskooki facet będzie miał genotyp : aa
-allel dominujący - allel który ujawni się w fenotypie ,nawet w obecności allelu recesywnego, dlatego brązowooka kobieta z allelem dominującym może mieć genotyp zarówno AA jak i Aa (może być homozygotą dominująca albo heterozygotą ) - w tej krzyżówce oba zapisy są prawidłowe , gdyż nie posiadamy informacji o tym jakie feotypy mieli jej rodzice - a więc najlepszy zapis jej genotypu będzie taki A* * oznacza A lub a ( bo po co robić 2 krzyżówki? -nie byłoby to błędem)
więc : kobieta A*
mężczyzna aa

p parents
F1 pierwsze pokolenie (gdyby były dalsze pokolenia to F2,F3.)
G gamety i właśnie! tutaj treść I prawa Mendla - prawa czystości gamet : allele danego genu trafiają do gamet pojedynczo , czyli w jednej gamecie jeden gen .
fenotyp wszystkie cechy dostrzegalne osobnika

P: aa x A*
G: a, a, A, *
F1: Aa, a*, Aa, a*
fenotyp : brązowe i niebieskie (gdyby * =a)


lub 2 warianty : P: aa x AA
G: a,a x A,A
F1: Aa, Aa,Aa,Aa
fenotyp : brązowe oczy

P:aa x Aa
G:a,a x A,a
F1: Aa, Aa, aa, aa
brąz. nieb.
fenotyp: brązowe i niebieskie oczy w stosunku 1:1

Odp: Dziecko jeśli matka będzie homozygotą dominującą będzie mogło mieć oczy tylko brązowe , jeśli matka będzie heterozygotą dziecko będzie miało oczy koloru brązowego albo niebieskiego.
archeopteryks
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2013, o 17:23

Re: Genetyka - krzyżówki..

Post autor: archeopteryks »

Nadal to dla mnie czarna magia
"
więc : kobieta A*
mężczyzna aa

p parents
F1 pierwsze pokolenie (gdyby były dalsze pokolenia to F2,F3.)
G gamety i właśnie! tutaj treść I prawa Mendla - prawa czystości gamet : allele danego genu trafiają do gamet pojedynczo , czyli w jednej gamecie jeden gen .
fenotyp wszystkie cechy dostrzegalne osobnika

P: aa x A*
G: a, a, A, *
F1: Aa, a*, Aa, a*
fenotyp : brązowe i niebieskie (gdyby * =a)


lub 2 warianty : P: aa x AA
G: a,a x A,A
F1: Aa, Aa,Aa,Aa
fenotyp : brązowe oczy

P:aa x Aa
G:a,a x A,a
F1: Aa, Aa, aa, aa
brąz. nieb.
fenotyp: brązowe i niebieskie oczy w stosunku 1:1

Odp: Dziecko jeśli matka będzie homozygotą dominującą będzie mogło mieć oczy tylko brązowe , jeśli matka będzie heterozygotą dziecko będzie miało oczy koloru brązowego albo niebieskiego.".

Kompletnie nic nie rozumiem A już tych fenotypów kompletnie.

Nie jestem w stanie tego pojąć Zawsze dawałem sobie radę z biologii (organy człowieka, ekologia) a tutaj po prostu nie.
Byłby ktoś tak miły i napisałby kilka takich przykładów z kolorami oczów, grupami krwi? Bo teraz ni w ząb.
PS :Monika dzięki za pomoc
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Genetyka - krzyżówki..

Post autor: AnnaWP »

Jest cały wątek z krzyżówkami, może przejrzyj?
archeopteryks
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2013, o 17:23

Re: Genetyka - krzyżówki..

Post autor: archeopteryks »

Mogłabyś wkleić linka? Szukałem w tym dziale i nie znalazłem.
atomowy
Posty: 63
Rejestracja: 2 gru 2013, o 19:44

Re: Genetyka - krzyżówki..

Post autor: atomowy »

Czego w tym nie rozumiesz? to najprostsza krzyzowka. Zrob tak jak ucza was w szkole i podstaw sobie do tabelki tam gdzie masz gamety kobiety A A a mezczyzny a a i ci wychodzi Aa, Aa, Aa, Aa, 100% ciemny kolor oczu, a jak podstawisz Aa i w meskich aa to ci wyjdzie 50% szans na kolor ciemny i 50 na kolor jasny.

Wystarczy troche pomyslec
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

[Link] Genetyka - krzyżówki..

Post autor: AnnaWP »

Lepiej - są dwa działy.
Wątek np. tu: krzy-owki-genetyczne-vt39111.htm
damian12345xr
Posty: 3
Rejestracja: 4 sty 2014, o 13:30

Re: Genetyka - krzyżówki..

Post autor: damian12345xr »

986.Dokonaj analizy ponizszej krzyzowki i oblicz , ile roznych fenotypow i genotypow moze powstac w potomstwie. zaloz brak wspoldzialania miedzy genami roznych par i dominacji genow oznaczonych duzymi literami F G H/fGh x fGH /fgh
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości