Izomeria optyczna

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Izomeria optyczna

Post autor: skface »

wakemeup pisze:slayer9, No wlasnie , a w odpowiedziach do tego zadania jest zupelnie na odwrot Dlatego juz sama sie gubie i nie wiem jak to zrobic zeby bylo dobrze i zadowoilo klucz
Przejrzyj sobie obrazki, jak przechodzić z jednego na drugie:

Kod: Zaznacz cały

google.pl/search?q=Fischer+projection&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=uOWpUs7NF4LUtAb48IDIBg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=608
Wszędzie jest ten sam sposób rozumowania.
Awatar użytkownika
wakemeup
Posty: 151
Rejestracja: 16 lip 2013, o 13:41

Re: Izomeria optyczna

Post autor: wakemeup »

Czyli Operon ma złe odpowiedzi pewnie
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Izomeria optyczna

Post autor: zoo_ »

Też sądzę, że jest błąd, jeśli jest odwrotnie niż slayer pisze.
Spójrz do Pazdro, tam było kilka zadań i odpowiedzi z tego co pamiętam są dobre.
-Lenka-
Posty: 29
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:19

Re: Izomeria optyczna

Post autor: -Lenka- »

Cześć:) Mam problem z dwoma zagadnieniami. 1.Dlaczego izomery cis- i trans- są względem siebie diastereoizomerami? przecież w nich nie ma asymetrycznego atomu węgla-mają 2 wiązania między atomami węgla.jak tu mozna mówić o stereoizomerii? zbiór zadań Chemia 2 Operon 93/4.8
2.Czy rysując przestrzennie cząsteczkę np. Cl-CH(Br)-CH3 jest jakaś reguła że grupę -CH3 trzeba narysować od przodu"? Bo właśnie w tym zbiorze wszędzie rysują od przodu podstawniki z węglem, a inne, tu:-Br i -Cl są w płaszczyźnie kartki. Czy to ma znaczenie? Nie mogę całego łańcucha węglowego na płasko narysować a resztę tj -Br i -Cl poza płaszczyzną?
Dziękuję za wyjaśnienie:)
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Izomeria optyczna

Post autor: adamantan »

Odp. 1.
Definicja diastereoizomerów
Diastereoizomery to stereoizomery niebędące wzajemnymi odbiciami lustrzanymi.
Koniec definicji.
W definicji diastereoizomerów nie ma nic na temat asymetrycznych atomów węgla czy też ich czynności optycznej.

Odp 2.
Czy rysując przestrzennie cząsteczkę np. Cl-CH(Br)-CH3 jest jakaś reguła że grupę -CH3 trzeba narysować od przodu"? Bo właśnie w tym zbiorze wszędzie rysują od przodu podstawniki z węglem, a inne, tu:-Br i -Cl są w płaszczyźnie kartki. Czy to ma znaczenie? Nie mogę całego łańcucha węglowego na płasko narysować a resztę tj -Br i -Cl poza płaszczyzną?
Nie bardzo wiem o co Ci chodzi.
-Lenka-
Posty: 29
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:19

Re: Izomeria optyczna

Post autor: -Lenka- »

Dzieki za odp na diastereoizomery, a z tymi przestrzennmi czasteczkami dam sobie spokoj, niepotrzebnie pytalam, niewazne. Dzieki:)

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości