Jąderko

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
caylit
Posty: 22
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:10

Jąderko

Post autor: caylit »

Mam pyt. odnośnie jąderka.
Mamy NOR (organizator jąderkowy) występuje w chromosomach akrocentrycznych i bierze udział w tworzeniu jąderka
Wiemy, że w jąderku jest synteza rRNA.
ale wróćmy do NOR.
składa się on z heterochromatyny konstytutywnej ( czyli chromatyny nieaktywnej, silnie skondensowanej, nie podlegającej ekspresji)
ma tandemowo powtarzające się sekwencje rRNA ( cokolwiek to znaczy)
tak więc jak z niekatywnej chromatyny jest syntetyzowane rRNA ?

Mam nadzieje, że rozumiecie o co mi chodzi
Jeżeli coś źle rozumiem to byłoby miło gdyby mi ktoś powiedział gdzie robię błąd.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jąderko

Post autor: AnnaWP »

NOR zawiera przede wszystkim rDNA, czyli odcinki kodujące rRNA. One nie są heterochromatyną - obecnie odchodzi się od pojęcia heterochromatyna konstytutywna na rzecz heterochromatyna. Heterochromatyna fakultatywna to teraz euchromatyna zwarta.

A ogólnie nie spotkałam się z informacją, że NOR to heterochromatyna. Owszem, mówi się że to zagęszczenie chromatyny w czasie podziału, ale. jesteś pewien tej informacji?
W każdym razie na pewno nie wyłącznie to.
caylit
Posty: 22
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:10

Re: Jąderko

Post autor: caylit »

Dzięuję za odpowiedź.

Pogrzebałam trochę i faktycznie nie znalazłam konkretnej informacji, że NOR posiada heterochromatynę, ale doszłam dotego, czemu tak pomyślałam

Otoż, w notatkach mam napisane, że heterochrom. znajduje się w rejonach satelitarnych chromosomów akrocentrycznych"
A satelitarne DNA znajduje się w centromerach.
Przy okazji narodziło mi się nowe pytanie.
Jaki mamy chromosom akrocentryczny to jak to wygląda dokłądnie. Bo wiemy że centromer jest przesunięty do końca chromosomu, to gdzie jest NOR ? Bo ja sobie widocznie wymyśliłam że w tym chrom akrocentr. NOR i centromer są w tym samym miejsu, stąd moje błędne wnioski o heretochromatynie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jąderko

Post autor: AnnaWP »

Po kolei:
tak, satelitarne DNA znajduje się w pobliżu centromerów.
Tak, heterochromatyna znajduje się w rejonie centromeru.
NOR nie musi być i nie występuje w każdym chromosomie.
W chromosomie akrocentrycznym nie musi być NOR. Jeśli jest, nie musi być na tym ramieniu. A jeśli byłby na tym ramieniu to będzie obok centromeru.
NOR i centromer mają zupełnie różne funkcje i więcej je dzieli niż łączy, a że spiralizują mocniej, to akurat najmniej ważne.
caylit
Posty: 22
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:10

Re: Jąderko

Post autor: caylit »

Bardzo dziękuje za pomoc. Wszystko już jest jasne jak słońce )
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości