Operon laktozowy i tryptofanowy - o co w tym wogóle chodzi ?

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Cranium_
Posty: 96
Rejestracja: 7 sty 2014, o 12:45

Operon laktozowy i tryptofanowy - o co w tym wogóle chodzi ?

Post autor: Cranium_ »

Mógłby mi ktoś mądry wyjaśnić o co w tym wogóle chodzi ? Wiem tylko że laktozowy dotyczy bakterii E. coli i jest to wspólna nazwa dla trzech genów rozkładających laktozę . ale co to dokładnie jest a ten tryptofanowy jestem zielona , proszę o wyrozumiałość i dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź .
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Operon laktozowy i tryptofanowy - o co w tym wogóle chod

Post autor: AnnaWP »

To system regulacji aktywności genetycznej. Laktoza jest koenzymem specjalnego białka, które po połączeniu z laktozą odczepia się od operatora i aktywowana jest ekspresja genów, geny kodują enzymy, które trawią laktozę. Po strawieniu represor znowu deaktywuje ekspresję.
Tryptofanowy ma odwrotnie bo chodzi nie o trawienie, ale o syntezę, czyli kiedy już zsyntetyzujemy wyłączamy ekspresję.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

[Film] Lac Operon

Post autor: Astacus »



Żeby coś zrozumieć, trzeba to sobie umieć wyobrazić, to właśnie dają dobre animacje komputerowe. A efekty widzę po moich uczniach. Jeśli angielski nie jest Ci obcy, zerknij. Można dla ułatwienia włączyć napisy angielskie, bo są.

Tak w woli ścisłości tylko jeden z tych 3 genów koduje białko odpowiedzialne za trawienie laktozy (gen beta - galaktozydazy) reszta (geny permeazy i transacetylazy) koduje białka transportujące laktozę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości