Zmiana w rozkładzie częstości danej cechy-co to znaczy?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
natalia7626
Posty: 34
Rejestracja: 25 sty 2013, o 19:59

Zmiana w rozkładzie częstości danej cechy-co to znaczy?

Post autor: natalia7626 »

Czy ktoś mógłby mi tak na chłopski rozum wytłumaczyć, o co chodzi w pojęciu podstawowa zmiana ewolucyjna? Wyjaśnienie u mnie jest takie, że jest to zmiana w rozkładzie częstości danej cechy utrzymująca się przez szereg pokoleń. Za nic jednak nie potrafię zrozumieć sformułowań: częstość danej cechy rozkład w częstosci cechy. Bardzo proszę o pomoc, bo chciałam uczyć się tematów na bieżąco, a z tego akurat nic nie rozumiem
natalia7626
Posty: 34
Rejestracja: 25 sty 2013, o 19:59

Re: Zmiana w rozkładzie częstości danej cechy-co to znaczy?

Post autor: natalia7626 »

Ja to rozumowałam tak, że częstość danej cechy, oznacza, jak ona często występuje, a co do rozkładu częstości tej cechy w populacji to jak często ona się powtarza w puli genowej populacji. Ale nie jestem pewna swojego rozumowania, dlatego pytam.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zmiana w rozkładzie częstości danej cechy-co to znaczy?

Post autor: Giardia Lamblia »

natalia7626 pisze:Ja to rozumowałam tak, że częstość danej cechy, oznacza, jak ona często występuje,
Ok.
natalia7626 pisze:rozkładu częstości tej cechy w populacji to jak często ona się powtarza w puli genowej populacji.
Może inaczej. Tutaj chodzi o rozkład częstości w czasie. To znaczy, że kiedyś np. było dużo osobników włochatych, a teraz jest dużo osobników niewłochatych to jest rozkład częstości tej cechy w czasie. Częstość cechy - włochatość - zmalała.

Cecha nie powtarza się w puli genowej, bo pula genowa to suma alleli obecnych w danej populacji w danym czasie. Nie mówi to nam nic o rozkładzie cech u osobników. Natomiast cecha może się powtarzać u osobników tworzących populację.
natalia7626
Posty: 34
Rejestracja: 25 sty 2013, o 19:59

Re: Zmiana w rozkładzie częstości danej cechy-co to znaczy?

Post autor: natalia7626 »

No to teraz jest o wiele prostsze Jeszcze tylko jedno. Mam też zapisane, że w ujęciu genetycznym, to podstawowa zmiana ewolucyjna jest to przesunięcie w częstościach alleli danego genu w puli genowej populacji. Czy to mam rozumieć na podobnej zasadzie, jak powyższe wyjaśnienie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości