Udział wiązania jonowego

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Udział wiązania jonowego

Post autor: tomaszp »

Hej mam pytanie odnośnie udziału wiązania jonowego w podanych związkach: NaF, NF3, NaCl i HCl.

Znalazłem, że jako 100% przyjmuje się 4 (elektroujemność F) a jako x (w proporcji) przyjmuje różnicę elektroujemności między pierwiastkami.

Więc wychodzi:

NaF 76,65%
NF3 25%
NaCl 55,75%
HCl 24%

Jeszcze jak z NF3 i HCl to mogę to zrozumieć, ale dla NaF to tym sposobem wyliczony udział wydaje mi się bardzo mocno zaniżony.
Czy to jest dobry sposób? Jeśli nie to jak można to wyliczyć?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Udział wiązania jonowego

Post autor: adamantan »

Sama różnica elektroujemności nie jest wyznacznikiem charakteru jonowego związków i tym samym umownego rodzaju wiązań.
Obliczając różnicę elektroujemności, określasz w przybliżeniu rodzaj wiązania. I tym sposobem dla wielu np. soli uzyskasz informację, że mają wiązania kowalencyjne spolaryzowane, a nie jonowe, a dla HF, że jest wiązanie jonowe. Tutaj potrzeba też ogólnej wiedzy chemicznej.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Udział wiązania jonowego

Post autor: DMchemik »

Dokładniejsza jest skala Allreda a jeszcze lepsza, choć mało stosowana,. skala Mullikena, która pozwala wyznaczyć elektroujemność atomu w zależnie od tego z czym się wiąże i jak.
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Re: Udział wiązania jonowego

Post autor: tomaszp »

A na takich danych jak mam zadanie określ udział wiązania jonowego w związkach. no i są podane te związki to da się to jakkolwiek zrobić nie mając żadnych dodatkowych danych (ewentualnie skala Paulinga)? Mam takie zadanie na liście do rozwiązania i w domu to ewentualnie z innych metod jakoś to wyliczę, ale na kartkówce wiem, że będzie takie zadanie i jedyne co jest podane to skala Paulinga.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Udział wiązania jonowego

Post autor: DMchemik »

Po pierwsze na pewno będą to związki typu AB a nie np. ABCD, i skup się na skali Paulinga, bo skoro ona satysfakcjonuje prowadzącego to niech tak zostanie (mam wrażenie, że trochę sztuczny problem sobie robisz). Zależność między elektroujemnością a charakterem wiązania masz w którym tam poście wyżej przecież.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość