Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: pyta nie błądzi »

Skoro jesteśmy w temacie, to moje pytanie będzie takie prościutkie:
Dlaczego mówimy, że krew z tkanek, przepływając przez narządy wymiany gazowej, ulega utlenowaniu, a nie utlenieniu?gt
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Aksolotl »

Jasne zreszta nikt nie neguje mieszania sie krwi samego w sobie, musi byc taka mozliwosc, skoro pod woda plazy oddychaja tylko przez skore. Analogicznie u krokodyli, ktore mimo ze przegrode miedzykomorowa maja pelna, musza miec polaczenie miedzy prawym i lewym lukiem aorty.

Ja tylko probuje udowodnic, ze uwagi do mojego miesza sie w niewielkim stopniu to niepotrzebne czepialstwo :p
A btw, wiedzieliscie ze u krokodyli wystepuje jednokierunkowy przeplyw powietrza przez czesc oskrzeli, jak u ptakow?

pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: pyta nie błądzi »

Tak jak od ptaków w sensie od tyłu do przodu?
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Aksolotl »

Ano szczerze mowiac nie jestem pewna.
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: dmnunited »

Aksolotl pisze:pod woda plazy oddychaja tylko przez skore
jak mogą płazy, nie posiadając skrzeli, oddychać pod wodą i to jeszcze przez skórę? wytłumacz mi w jaki sposób mogą pobierać tlen rozpuszczony w wodzie? przez skórę mogę oddychać tylko na lądzie, gdzie stężenie tlenu jest zdecydowanie większe niż w wodzie.
w wodzie oddychają tylko postaci larwalne płazów, ponieważ posiadają one skrzela.

CHYBA, ŻE MNIE ZNOWU COŚ OMINĘŁO? (nie czepiam się, tylko chce się dowiedzieć, ocb)
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Aksolotl »

Juz tlumacze tak, plazy sa zdolne do pobierania przez skore tlenu rozluszczonego w wodzie. W czasie trwania zimowej hibernacji plazow na dnie zbiornikow wodnych, kiedy tempo ich metabolizmu drastycznie spada, oddychanie przez skore tlenem rozpuszczonym w wodzie jest w stanie zaspokoic ich potrzeby tlenowe.

Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Aksolotl »

Krew zostaje utlenowana, tzn. zawarte w niej barwniki oddechowe przylaczaja czasteczki tlenu, tudziez tlen zostaje fizycznie rozpuszczony w osoczu - utlenienie jest pojeciem przede wszystkim chemicznym, oznaczajacym zmiane stopnia utlenienia pierwiastka chemicznego na wyzszy.

pyta nie błądzi, specjalnie dla Ciebie wyjaśnij":

Zwykle gatunki bardziej wyspecjalizowane umieraja szybciej.
Ocen prawdziwosc podanej informacji, odpowiedz uzasadnij za pomoca dwoch argumentow.

pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: pyta nie błądzi »

Hmm Jeśli te gatunki są wyspecjalizowane do przetrwania i wciąż żyją w warunkach, w których naturalnie wystąpiła ta specjalizacja z biegiem lat, to mutacje warunkujące przetrwanie się utrwalają w populacji i warunkują wzrost przeżywalności i rozrodczości takiej populacji. Jeśli natomiast wyspecjalizowane gatunki zostały przeniesione do innego środowiska, w którym stopień ich specjalizacji może być zbyt wysoki, wpływa to na zwiększenie ich śmiertelności, gdyż osobniki mniej wyspecjalizowane mogą lepiej dostosować się do zmieniającego się środowiska. Z naturalnego punktu widzenia im częstsze zmiany środowiskowe, tym mniejsza zaawansowalność(bleh) specjalizacji konkretnych cech wymagana. TAK TO SOBIE WYMYSLILEM
Awatar użytkownika
Hisana
Posty: 21
Rejestracja: 14 lip 2012, o 10:11

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Hisana »

Zwykle gatunki bardziej wyspecjalizowane umieraja szybciej.
Ocen prawdziwosc podanej informacji, odpowiedz uzasadnij za pomoca dwoch argumentow.
Podana informacja jest nieprawdziwa.
1. Nie umierają szybciej, ponieważ są lepiej przystosowane do środowiska.
2. ?
Awatar użytkownika
Roksolana
Posty: 215
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 16:35

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Roksolana »

Już widać kogo czeka kariera na uczelni, haha

Czemu ziemniaki ciemnieją na powietrzu?
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Aksolotl »

Dobrze ale ja bym powiedziala ze nie tym wieksza zaawansowalnosc specjalizacji wymagana, tylko w krotszym czasie mniej sie zdaza wyspecjalizowac.
Edit: znaczy pyta nie błądzi dobrze :p Hisana, poczytaj jego wyjasnienie.
Edit 2: pyta nie błądzi, do Twojego jeszcze: malo prawdopodobne ze zostana przeniesione do innego srodowiska, raczej kiedy sie warunki srodowiska w ktorym zyja zmienia to prawdopodobnie wymra.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2014, o 15:35 przez Aksolotl, łącznie zmieniany 1 raz.
pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: pyta nie błądzi »

Lepsze by było pytanie dlaczego nie ciemnieją po zagotowaniu - bo dochodzi do denaturacji białek - enzymów odpowiadających za katalizowanie reakcji utleniania, powodujące ciemnienie ziemniaków na powietrzu.
To dobrze, że dobrze
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Erick »

Co do denaturacji to w moim upośledzonym Operonie jest napisane, że jest to uszkodzenie struktury III-rzędowej białek, natomiast w innych źródłach, np. biologii Villego, mózgu mojej nauczycielki chemii, jest informacja, że denaturacja to uszkodzenie struktury przestrzennej białka to jest II, III i IV jak jest. Kto ma rację?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości