Zestaw PZO UFC - 3 techniki obserwacyjne w jednym

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Zestaw PZO UFC - 3 techniki obserwacyjne w jednym

Post autor: planapo »

kupilem na allegro zestawik UFC PZO. Kompletowany nowy mikroskop jeszcze dlugo pewnie nie bedzie zlozony do kupy tak wiec postanowilem zaopatrzyc sie w cos ciekawego zeby moc dluzszy czas sie pobawic (:

zestaw wyglada tak:

i w jego sklad wchodzi:
- kondensor NA 1.2
- obiektywy i filtry do KF dodatniego 20/0,4 i 40/0,65
- polaryzator i analizator do prostej polaryzji
- filtr do ciemnego pola (male i srednie powiekszenia)
- mikroskop pomocniczy

pierwsze wrazenie - JAK TO JEST PORZADNIE WYKONANE! zadnego plastiku, kondensor ciezki i caly metalowy, a nie plastikowy jak moj z chinskiego Motica. Skrzyneczka niesamowicie porzadnie zrobiona, kto by dzis cos takiego robil.

jakas bardziej skomplikowana adaptacja do mikropskopu Motic wlasciwie jest niepotrzebna, wszystko pasuje i dziala bez dodatkowych przerobek. Dla poprawy komfortu ustawiania kondensor wymaga jednak wytoczenia malego rowka na sruby mocujaco/centrujace bo zdarza mu sie ruszac podczas regulacji filtra co mocno utrudnia manewrowanie, jest to jednak minimalna przerobka. analizator pasuje bez zadnych zmian.

cena 330 zlotych, dla porownania gdyby w to samo chciec zaopatrzyc sie w reklamowanej tu czasem Delcie to trzeba by wydac okolo 1500 zl (przy zalozeniu ze mozna by podzielic oferowany tam za ponad 2000 zl zestaw do KF na pół), jesli ktos sie zastanawia co wybrac to ma dosc mocny argument (: dodam ze zestaw jest NOWY, w stanie magazynowym, nieuzywany.

ponizej kilka pierwszych i zrobionych na szybko zdjec z uzyciem technik obserwacyjnych, ktore ten pozornie skromny zestawik zapewnia (: ciemne pole (bardziej szare), prosta polaryzacja i kontrast fazowy dodatni.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: sebba28 »

Gratulacje udanego zakupu.Tez taki mam i jestem zadowolony i rzeczywiscie wykonanie jest bardzo solidne i jest duzo mozliwosci do zabawy.Ja u siebie zrezygnowalem z ciemnego pola i przerobilem na pierscien do kontrastu fazowego do obiektywu 100X PH.
Zdjecia bardzo ladne.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

dzieki (:

jeszcze dla porzadku (dosc srednia niestety) fotka pediastrum boryanum z 40stki. zakup bardzo udany szczerze polecam wszystkim, ktorzy niskim kosztem chca miec 3 techniki obserwacyjne za jednym zamachem (:
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

kondensor UFC PZO przerobiony. kierownik warsztatu na studiach na szczescie mnie jeszcze pamietal i wstawilismy to na maszyne i w 3 min. przetoczyli.

przerobka kosmetyczna, polegajaca na wytoczeniu malego rowka na sruby mocujace, bardzo pomocna bo wszystko dziala juz w 100% poprawnie i nic sie nie decentruje pod wlasnym ciezarem czy przy regulacjach. obraz jest zdecydowanie lepszy niz ten dawany przez chinski kondensor.

kondensor da sie rozlozyc na czesci pierwsze i ponownie bez klopotu zlozyc w calosc.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Twój chiński mikroskop staje się coraz bardziej profesjonalny .
Mi z chińskiej optyki został tylko ob. Plan 4X i czasami używam okularów.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

heh, tak to wlasnie jest z tymi mikroskopami. na okulary jak na razie nie narzekam, ale prawda - z czasem made in china to bedzie pewnie tylko korpus. Przewaga jakosci PZO nad chinskim produktem jest naprawde duza. a Motic jest podobno topowa marka jesli chodzi o te klase. ma przynajmniej swoja farbyke, a nie tak jak inne gdzie tylko potem nakleja sie rozne logo w zaleznosci od sklepu.

marzy mi sie zmiana rewolwera na taki z 6-cioma obiektywami, ale boje sie ze to moze byc zbyt skomplikowana przerobka. obecny nie przewiduje mozliwosci zmiany, niektore nowe Motiki maja 6 gniazdowy, ale osobno tego raczej nie kupi. znane mi modele innych marek maja nietypowe mocowania i zmiana wymagalaby dobrego parku maszynowego. pewnie daloby sie jakos odkrecic to co jest teraz, ale adaptacja innego zeby zachowac dokladnie 160mm TL moglaby byc jednak ciezka.

zobaczymy, czas pokaze w co sie to rozwinie, na czesci PZO po jakis rozsadnych cenach na pewno bede polowac.
lukke
Posty: 15
Rejestracja: 30 kwie 2014, o 12:16

Re: Zestaw PZO UFC - 3 techniki obserwacyjne w jednym

Post autor: lukke »

Czy ktoś mógłby potwierdzić, że zestaw UFC można zamontować do Biolara? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste - jest dedykowany do Studara i tylko o nim wspomina instrukcja. Nie znalazłem nigdzie w sieci jasnej informacji.
JohnyM

Re: Zestaw PZO UFC - 3 techniki obserwacyjne w jednym

Post autor: JohnyM »

Można, ten sam montaż co w studarze. Sam tak używałem przez pewien czas.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości