słowa klucz

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: słowa klucz

Post autor: PatrycjaW94 »

cernentia pisze:A są zadania, gdzie masz ją tylko skonstruować i zostawić niewypełnioną. Często jest tak przy projektowaniu doświadczeń. Zaprojektuj tabelę, która posłuży do porównania wyników po wykonaniu doświadczenia.
Aaa teraz kminię. Dzięki za radę.
Moim skromnym zdaniem lepiej dmuchać na zimne, czasami zdarzają się na maturach dziwne niespodzianki. Tym bardziej że przewidujemy, ze ostatnia matura ze starej podstawy może być lekko utrudniona /
cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: słowa klucz

Post autor: cernentia »

Też się tego boję, że będzie trudno. ale najbardziej się boję czasówki. Niektórzy mają talent do szybkiego rozwiązywania zadań ale ja jestem niestety w tej grupie, która musi pogłówkować i 5 razy sprawdzić arkusz.
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: słowa klucz

Post autor: PatrycjaW94 »

Mnie też przeraża upływający czas. A najgorzej jest jak włącza się paniczne myślenie typu zostało mi tylko pół godziny, a ja mam jeszcze tyle do zrobienia". Zazdroszczę tym, którzy nie przejmują się czasem i spokojnie robią swoje.

A wracając do słów kluczy, mi się nasuwa, że praktycznie zawsze, gdy pada pytanie z ewolucji o znaczenie czegokolwiek, trzeba wspomnieć o przekazaniu cechy potomstwu"

No i trzeba pamiętać o używaniu pełnych nazw typu błona lipidowo- białkowa, jądro komórkowe, oddychanie komórkowe.
cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: słowa klucz

Post autor: cernentia »

o, to mi się też przypomniało odnośnie oddychania komórkowego, żeby w razie potrzeby zaznaczać czy jest ono tlenowe czy beztlenowe.

przy obliczaniu długości genu pamiętać o jednostkach cM albo jm
Reakcja

Re: słowa klucz

Post autor: Reakcja »

Proszę Was, jeszcze raz o tych wykresach, bo nie czaję
Weźmy to zadanie 9 z matury 2007 maj. Chodziło o to, że trzeba narysować diagram słupkowy porównujący procentową zawartość węglowodanów, lipidów oraz białek w organizmie A i B (do tego zadania była tabelka z tymi wartościami). Czyli to będzie tak, że oś x opisuję jako związek chemiczny i pod słupkami piszę nazwy tych węglowodanów itd. i BEZ grotu tutaj? A oś y to te wartości i Z grotem? :c

A, żeby nie było, że jestem pasożyt. Jak proszą o napisanie PRAWIDŁOWOŚCI to nie jest to wniosek! Prawidłowość trzeba napisać tak, żeby na jej podstawie nie dało się potem odtworzyć wykresu/diagramu.
Jak piszemy o trawieniu to trzeba użyć słowa enzym.
Jak czegoś nie jesteśmy pewni to piszmy tylko to, czego jesteśmy na 100% pewni, bo punkty lecą.
Estetyka przy rysowaniu wykresów i diagramów!

A na maturce mogę sobie ładnie długopisem od linijki podkreślać te słowa klucze?

I jeszcze powiem Wam, że dzisiaj trzeba się wyluzować, odpocząć i aż tak się nie stresować
Transkrypcja
Posty: 165
Rejestracja: 16 maja 2013, o 14:12

Re: słowa klucz

Post autor: Transkrypcja »

Na maturze można podkreślać słowa klucze, czasowniki w poleceniach i inne, nie jest to zabronione Trzeba jedynie uważać, aby swoim bazgraniem nie spowodować, że nasza odpowiedź, w miejscu do tego przeznaczonym, stanie się nieczytelna
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: słowa klucz

Post autor: PatrycjaW94 »

A jeżeli napiszemy ładną odpowiedź, tylko zapomnieliśmy o czymś co powinno być w środku, to można zrobić gwiazdkę (odnośnik) i napisać pod spodem, czy bezpieczniej raczej wszystko przepisać od nowa? Jak myślicie?
Reakcja pisze:Proszę Was, jeszcze raz o tych wykresach, bo nie czaję
Weźmy to zadanie 9 z matury 2007 maj. Chodziło o to, że trzeba narysować diagram słupkowy porównujący procentową zawartość węglowodanów, lipidów oraz białek w organizmie A i B (do tego zadania była tabelka z tymi wartościami). Czyli to będzie tak, że oś x opisuję jako związek chemiczny i pod słupkami piszę nazwy tych węglowodanów itd. i BEZ grotu tutaj? A oś y to te wartości i Z grotem? :
Wychodzi na to, że tak. Bo wartości na osi y rosną, więc grot musi być, a na osi x nie.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: słowa klucz

Post autor: Giardia Lamblia »

PatrycjaW94, jeżeli zrobisz to tak, że egzaminator bez problemu zrozumie co miałaś na myśli swoim odnośnikiem, to wszystko będzie ok.

Na moim arkuszu pełno zrobiłem ptaszków z dopiskami, mnóstwo przekreśleń, pisałem w którymś zadaniu pionowo (za mało miejsca), ba - nawet odnośnik do zabazgranego brudnopisu z odpowiedzią na całe pytanie (nic nie otaczałem ramką, tylko zrobiłem to w jednoznaczny sposób) i wszystko było oceniane tak jak być powinno.
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: słowa klucz

Post autor: Rosaline »

cernentia pisze:krzyżówka - Aa x AA (obok zaznaczamy płeć jeśli występuje)
czyli to ma wyglądać w ten sposób:
(kółko ze strzałką) Aa x AA (kółko z krzyżykiem)?
cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: słowa klucz

Post autor: cernentia »

Tak, właśnie tak
cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: słowa klucz

Post autor: cernentia »

ale do tego koniecznie szachownice, bo to sprawdzają, tak się utarło.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 11 gości