Wykres słupkowy - czy forma jest ważna?

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
pessymisty
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2013, o 10:33

Wykres słupkowy - czy forma jest ważna?

Post autor: pessymisty »

Bez tytułu.png
Witam,
właśnie robiłam sobie matury z poprzednich lat i natrafiłam na zadanie ze zrobieniem wykresu słupkowego. Wykonałam go, ale w odpowiedzi jest inaczej. Nie wiem czy egzaminatorzy zaliczyliby mi taką formę wykresu.

Jakby ktoś zerknął to będę bardzo wdzięczna. Wrzucam schematycznie zrobiony wykres, bez podziałek, interesuje mnie tylko ułożenie kolumn. Pierwszy wykres był w kluczu maturalnym, a drugi jest mój.

Czy dostałabym punkty za tak zrobiony wykres?
Bez tytułu.png
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: Wykres słupkowy - czy forma jest ważna?

Post autor: minnie_the_moocher »

Według mnie.

W pierwszym wyraźnie widać porównanie co do zawartości osobno protein i osobno lipidów w produktach A, B i C.
W drugim widać porównanie co do zawartości protein i lipidów osobno w produktach.

Z pierwszego lepiej odczytać, w którym z produktów jest więcej protein lub w którym z produktów jest więcej lipidów.
Z drugiego lepiej odczytać, czy w danym pojedyńczym produkcie jest więcej protein czy lipidów.

Według mnie bardziej przejrzysty jest pierwszy. Ale to zależy z jakiej perspektywy się patrzy. Estetycznie bardziej podoba mi się drugi. A zawartość merytoryczna jest w gruncie rzeczy taka sama - więc bym do niczego się nie przyczepił. Ale nie jestem egzaminatorem.

Przeanalizuj sama, czym różnią się obydwa wykresy. Co te zmiany wnoszą. Co jest lepsze w danej sytuacji. Czy można to było zrobić lepiej itp.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Wykres słupkowy - czy forma jest ważna?

Post autor: AnnaWP »

Dla mnie - ganz egal.
Uporządkowanie słupków przy tak małej ich liczbie nie zmienia praktycznie jakości odczytu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości