Paznokcie, a wrażliwość na dotyk

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
krissolek
Posty: 13
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 16:25

Paznokcie, a wrażliwość na dotyk

Post autor: krissolek »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
Mam do Was pytanie odnośnie paznokci. W podręczniku Nowej Ery jest napisane, że opuszka palca bez paznokci wykazuje wyraźnie mniejszą wrażliwość na dotyk. Czy ma to związek z tym, że po prostu paznokieć zwiększa powierzchnię przez co więcej bodźców może do naszego mózgu docierać ?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Paznokcie, a wrażliwość na dotyk

Post autor: Giardia Lamblia »

Opuszka palca jest tam, gdzie nie ma paznokcia w dystalnej części palca. Skóra pod paznokciem to obrąbek naskórkowy podpaznokciowy (naskórek złożony z mniejszej ilości warstw niż naskórek opuszki).

Nie wiem czy tak rzeczywiście jest, nigdy nie miałem usuwanego paznokcia D

Może chodzi o zakłócenia w odbiorze bodźców? Receptory opuszki stawałyby się mniej wrażliwe na pobudzenie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Paznokcie, a wrażliwość na dotyk

Post autor: AnnaWP »

Mam dwie propozycje:
a) przesadne pobudzenie receptorów nie osłoniętych przed urazami, prowadzące do ich uniewrażliwienia
b) płytka paznokcia przenosi sygnał mechaniczny na dużą liczbę receptorów. Trochę jak igła gramofonowa przenosi i wzmacnia drgania.
Nie wiem, czy któreś, czy oba.
Awatar użytkownika
krissolek
Posty: 13
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 16:25

Re: Paznokcie, a wrażliwość na dotyk

Post autor: krissolek »

Propozycja a) chyba będzie najbardziej odpowiednia, choć w dalszym ciągu mam wątpliwości. W końcu opuszka palca wysyła swoje impulsy, natomiast skóra pod paznokciem swoje". Myślę więc, że nie powinny być współzależne pod tym kątem. Chyba że mózg znieczula receptory na zasadzie stref ( wszystkie receptory wokół tych, które wysyłają nadmiar informacji zostają znieczulone ).

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Paznokcie, a wrażliwość na dotyk

Post autor: AnnaWP »

Chodzi o rolę ochronną. Paznokieć chroni opuszkę przed licznymi uszkodzeniami i urazami. Być może odsłonięte opuszki stają się ofiarą licznych i wzmocnionych bodźców.

Ale osobiście sądzę, że chodzi raczej o wersję b. Paznokieć ma zasadnicze znaczenie w odczuwaniu, o czym wie każdy, kto mając dłuższe paznokcie obciął je zbyt krótko - nie wiedzieć czemu cały czubek palca staje się bardzo wrażliwy. Stuknięcie paznokciem odczuwamy aż u nasady paznokcia - testuję właśnie i stukam, zachęcam do wczucia się.
Sądzę, że paznokieć przenosi naprężenia i stymuluje dodatkowe ciałka czuciowe.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości