Jak to jest z tym rozdziałem chromatyd

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Jagla
Posty: 130
Rejestracja: 7 wrz 2009, o 13:41

Jak to jest z tym rozdziałem chromatyd

Post autor: Jagla »

Witam,
Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad mitozą i mejozą, i pomimo tego, że myślałem, że całkiem dobrze to rozumiem to mam problem z odpowiedzią na bardzo proste pytanie.

Weźmy dla przykładu takie dwa chromosomy homologiczne (patrzymy tylko na chromosom 1 i 3 )

1 pytanie : Czy możliwa byłaby sytuacja, żeby na chromosomie 1 występowały geny A i a , i na chromosomie 2 tak samo, A i a ? Czy geny na chromatydach chromosomu zawsze muszą się zgadzać (tj A i A albo a a) ?

2 pytanie : która para genów stanowi alele ? Czy AA to są dwa alele tego samego genu (znajdują się na jednym chromosomie), czy może parą aleli jest a i A (z dajmy na to lewej chromatydy jednego chromosomu i lewej chromatydy drugiego chromosomu?)

3 pytanie : Jeżeli jest tak, że na jednym chromosomie może występować np a i A (pytanie 1), to podczas mitozy, gdy chromosom zostaje rozerwany, i jedna chromatyda wędruje do jednej komórki, druga do drugiej, później następuje odbudowanie całego chromosomu, to skąd np połówka a, będzie wiedzieć, żeby dobudować zdrugiej strony A?




Teraz jak tak sobie myślę, to czy to nie jest tak, że jeden chromosom to jest po prostu materiał genetyczny powtórzony x2 ? bo w fazie przed replikacją, używając skrótu myślowego, chromosom stanowi tak jakby jedna chromatyda ? Wiec geny muszę się zgadzać na chromatydach jednego chromosmu, a w tym przypadku allelami są A i a. Zgadza sie ?
yazidowsky
Posty: 55
Rejestracja: 2 lut 2014, o 23:49

Re: Jak to jest z tym rozdziałem chromatyd

Post autor: yazidowsky »

Odswiazam, poniewaz rowniez chcialbym otrzymac odpowiedz na w/w pytania.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości