usuwanie plam

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

usuwanie plam

Post autor: Vinci »

  • Piwo
    plamę zanurzamy w occie albo lekkim roztworze mydła z dodatkiem salmiaku, następnie płuczemy i jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala – pierzemy w bardzo gorącej wodzie
  • Krew
    plamę należy do razu zmyć zimną wodą z solą. W żadnym wypadku nie spieramy w gorącej wodzie, bo palma się utrwali.
  • Jajko
    Plamy czyści się wilgotną solą lub wodą z octem. Po pewnym czasie należy spłukać zimną wodą
  • Tłuszcz
    1. wcieramy w palmę mąkę ziemniaczaną, po 15 szczotkujemy
    2. posypujemy plamę proszkiem do pieczenia
    3. sypiemy na plamę sproszkowaną kredę, przykrywamy bibułą i prasujemy
    4. do usuwania tłustych plam ze swetrów i dzianin używamy wody mineralnej
  • Kredki świecowe
    w plamę wcieramy mydło lub gliceryną, a następnie tkaniny pierzemy. Jeżeli plama nie zniknie należy przetrzeć ją gąbką nasączoną denaturatem
  • Trawa
    1. nacieramy plamę masłem, pierzemy mydłem i wrzącą wodą
    2. stare plamy pocieramy cytryną, a następnie spłukujemy ciepłą wodą
    3. świeża plamę należy szczotkować od razu gorącą wodą
    4. starcie plamy spirytusem winnym zapobiegnie utworzeniu się zacieków
  • Jodyna
    zwilżamy plamę wodą i suszymy na słońcu. Można też zaprać ją denaturatem. Jeśli tkanina jest delikatna, natłuszczamy plamę gliceryną, a następnie pierzemy
  • Kawa
    zanurzamy plamę w ciepłym roztworze środka piorącego, a następnie czyścimy denaturatem
  • Guma do żucia
    wkładamy zabrudzone ubranie do zamrażalnika albo tamponujemy kostką lodu. Wykruszamy gumę, resztki można usunąć denaturatem
  • Tusz długopisu
    kilkakrotnie przecieramy plmę spirytusem, wietrzymy, dokładnie pierzemy
  • Szminka do ust
    Plamę zmywamy denaturatem. Jeżeli tkanina jest delikatna, natłuszczamy gliceryną i pierzemy
  • Lakier do paznokci
    plamę można usunąć acetonem, następnie skropić czystym spirytusem i dokładnie wyprać.
  • Owoce
    świeżą plamę polewamy gorącą wodą, można namoczyć materiał w cieplej maślance, a następnie wyprać. Ewentualne przebarwienia przecieramy sokiem z cytryny i spłukujemy zimną wodą
  • Perfumy
    plamę przecieramy ciepłą gliceryną, pierzemy w wodzie z mydłem. Z wełny plamę usuniemy salmiakiem lub spirytusem
  • Wino czerwone
    1. plamę posypujemy solą i spłukujemy wodą mineralną
    2. polać białym winem lub szampanem
    3. plamy z dywanu usuwamy wodą mineralną

źródło:"499 tips fuer den haushalt E.Bothe
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: usuwanie plam

Post autor: mila1301 »

pożyteczne, może się przydać
markiz
Posty: 31
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:07

Re: usuwanie plam

Post autor: markiz »

Powiedziałem Twoje sposoby mamie. (W końcu nie będę musiał wyrzucać nowych bluz z powodu tłustej plamy)
Ewelcia
Posty: 100
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 18:01

Re: usuwanie plam

Post autor: Ewelcia »

markiz pisze:Powiedziałem Twoje sposoby mamie. (W końcu nie będę musiał wyrzucać nowych bluz z powodu tłustej plamy)
nie wiem jak moja to robi ale zawsze tłusta plama znika
Awatar użytkownika
ziabol
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 16:10

Re: usuwanie plam

Post autor: ziabol »

hmm. a ja mam plamki z wosku w sensie z parafiny ze świec i nie wiem jak się tego pozbyć małopozytywne to wrażenie.
shetanii
Posty: 226
Rejestracja: 25 lip 2007, o 23:19

Re: usuwanie plam

Post autor: shetanii »

Wosk sie ponoć usuwa prasowaniem przez papier w który wsiąka roztopiony wosk.
Ewelcia
Posty: 100
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 18:01

Re: usuwanie plam

Post autor: Ewelcia »

ponoć tak, ale jak do tej pory nigdy w ten sposób nie udało mi się tego draństwa usunąć
Awatar użytkownika
ziabol
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 16:10

Re: usuwanie plam

Post autor: ziabol »

moze za niska temperatura żelazka?
(offtop wiecie że mówi sięajen a nieajron"? w sensie iron po angielsku)
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: usuwanie plam

Post autor: Iwus »

ziabol pisze:plamki z wosku
plamy z wosku usuwam za pomoca zelazka ustawionego na maź przez ściereczkę, w która wtapia sie wosk.

Plamę z tłuszczu można usunąc posypując ja talkiem i przyktywając np papierowym ręcznikiem na noc,w razie potrzeby powtórzyć ( w tem sposób usunęłam bardzo uciązliwą plamę z dzinsów)
miki789

Re: usuwanie plam

Post autor: miki789 »

Fajnie o pielęgnacji dywanów piszą na [mod]. Tutaj jest akurat tekst o tym jak się pozbyć plamy po kawie. Są rózne sposoby tak naprawdę i nie ma się co stresować już na samym wstępie bo można się pozbyć takiej plamy dość prosto i jednoczesnie bez uszkadzania samego dywanu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość