Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze sposoby

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
ardrechsler
Posty: 35
Rejestracja: 12 gru 2011, o 21:10

Re: Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze spo

Post autor: ardrechsler »

dawid8dpj pisze:ardrechsler co studiowałeś i na co teraz się wybierasz?
Studiowałem farmację, a wybieram się na medycynę.
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze spo

Post autor: Marcella »

Witam
Również poprawiam w tym roku maturę, sama dziwię się sobie, że poszła mi tak słabo, z biologii jak i chemii, mam mnóstwo książek, vademeców, zbiorów zadań, nawet biologię Campbella, chodziłam na korepetycje, fakt, że do bardzo słabej korepetytorki, ale chodziłam, robiłam zadania, od wyników matury chodzę przybita, nie złożyłam papierów na żadne studia z zamiarem poprawy, moim marzeniem jest medycyna, prawie kazdą próbną maturę i maturę w maju pisałam na 60-70 %, może nie jestem w stanie napisac na więcej , czy są ludzie chętni do wspólnej nauki do matury 2015 tutaj na forum ? Mam wrażenie, że sporo % zostało mi ucięte nie za brak wiedzy lecz słabe wyjaśnienie etc, chciałabym się zacząć uczyć już na dniach, ale boję się, że teraz ogarnie mnie słomiany zapał, a jesienią już powoli będę dawać sobie więcej luzu, nie wiem co robić
Lintki
Posty: 34
Rejestracja: 9 lip 2014, o 15:17

Re: Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze spo

Post autor: Lintki »

Poprawiałam tylko maturę z chemii, więc moje porady będą tylko i wyłącznie o chemii. Poprawiłam chemię na 93%, a moja przyjaciółka która w liceum ledwo przechodziła z chemii napisała na 82% i teraz powtarza często, że to dzięki temu, że narzuciłam jej z jakich książek ma się uczyć, udzieliłam rad, budziłam ja z rana i motywowałam do nauki.

Polecam przede wszystkim podręczniki Pazdro (4 części), szczególnie tą część z organicznej. W tej części miedzy innymi była reakcja etanolu z kwasem borowym. Dzięki temu podręcznikowi pisałam sobie tą reakcje na tydzień przed matura, więc jaka była moja radość gdy zobaczyłam tą reakcje właśnie na maturze. Ogólnie te podręczniki zawierają więcej materiału niż operonu, ale według mnie właśnie o to chodzi. Zdobyć podstawową wiedzę z operonu a potem ją tylko poszerzać.
Polecam więc również zbiór Persony. Początkowo zadania z tego zbioru mogą wydawać się trudniejsze niż w inny (i takie też są), ale właśnie dzięki zrobieniu praktycznie całego tego zbioru zadania na maturze wydają się prostsze niż te co robiliśmy w domu.
Zadania z Persony i podręczniki Pazdro nauczyły mnie na prawdę BARDZO dużo.
A i niektóre zadania z Persony które robiłam to bardzo podobne widziałam potem na arkuszach maturalny. Więc na prawdę warto pracować z tym zbiorem.

Zaczęłam się uczyć gdzieś we wrześniu, w wakacje nic nie ruszyłam. Od października poszłam na korki. Facet od korków dawał mi na prawdę dużo zadań, bo ciągle też prosiłam go o nowe i żeby dawał mi więcej.
Wstawałam po 7 albo po 8 i po śniadaniu od razu szłam do nauki. Robiłam w ciągu dnia przerwy i wracałam znowu do nauki. I nie było chyba dnia od tego października kiedy zaczęłam się uczyć żebym nie przeczytała czegoś z chemii, albo nie zrobiła jakiegoś zadania. Więc przede wszystkim systematyczność.

I jeszcze jedna taka moja porada. Kupiłam sobie tablice i kredę i dużo bardzo rzeczy pisałam na niej, różne reakcje, ogniwa rysowałam, próbówki i takie tam. I jeśli nie mogłam czegoś zapamiętać to zostawiałam to napisane na tej tablicy i tak jak przechodziłam ciągle obok to spoglądałam. Dużo poobklejałam też ścian w swoim pokoju w kartki na których miałam zapisane rzeczy o których ciągle zapominałam, albo moje najbardziej powielane błędy. Naprawę pomocne.

Miałam też to szczęście, że moja przyjaciółka też poprawiała maturę z chemii, więc siedziałyśmy razem bardzo dużo i jakoś przetrwałyśmy ten rok. Ona czegoś nie wiedziała to jej pomagałam, innym razem to on wpadła na pomysł rozwiązania zadania. Warto uczyć się z kimś, choćby przez internet. Zawsze można się dzielić notatkami, spostrzeżeniami itp.

Po za tym gdy tylko łapały mnie wątpliwości czy warto to wyobrażałam sobie siebie jako lekarza i od razu jakoś lepiej mi się uczyło. Uważam, że jeśli na prawdę chce się dostać na dane studia to motywacja będzie Ale trzeba na prawdę bardzo tego chcieć. Wiadomo, że są dni zwątpienia, ale pozytywne myśli i do przodu.

Napisałam na 93% i wydaje mi się, że straciłam te 4 punkty tylko przez zagapienie i stres a nie brak wiedzy.

No i mam nadzieje, że teraz z moimi 175 gdzieś się dostanę. Powodzenia wszystkim poprawiającym. Poprawianie matury to nie koniec świata!
LanceArmstrong
Posty: 179
Rejestracja: 8 lip 2012, o 14:17

Re: Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze spo

Post autor: LanceArmstrong »

Lintki, gratulacje
w sumie nic dodać nic ująć
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze spo

Post autor: Marcella »

Lintki gratuluje bardzo pomocne rady, chyba zaopatrzę się w te podręczniki Pazdro, bo na razie mam 1 zbiór zadań owego wydawnictwa, jeżeli będę się codziennie motywować i pracować systematycznie to mam nadzieję, że mi się uda.
Dunia02
Posty: 10
Rejestracja: 30 cze 2012, o 10:29

Re: Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze spo

Post autor: Dunia02 »

Lintki, wow gratuluje. Miło czyta się takie wpisy, bardzo motywujące. na innych forach spotkałam się z takimi zamulakami", którzy smędzą i smędzą a tu widzę mogę się przy kimś zdrowo uśmiechnąć, zmotywować i mieć asumpt do intensywniejszej pracy. Powodzenia.
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze spo

Post autor: Marcella »

Warto zaopatrzyć się w zbiory Persony ? Już zaczęłam się uczyć, ale jeszcze rozplanowuję z czego i jakie zbiory
emilia_
Posty: 46
Rejestracja: 14 lip 2014, o 12:27

Re: Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze spo

Post autor: emilia_ »

Jestem w kropce. Nie wiem czy zostać w domu czy iść na położnictwo i poprawiać. Jest ktoś w podobnej sytuacji? Nie mam pojęcia jak wyglądają te studia, ile czasu zajmuje nauka, zajęcia
Awatar użytkownika
Anarionn
Posty: 326
Rejestracja: 27 mar 2013, o 10:14

Re: Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze spo

Post autor: Anarionn »

Marcella pisze:Warto zaopatrzyć się w zbiory Persony ? Już zaczęłam się uczyć, ale jeszcze rozplanowuję z czego i jakie zbiory
Zdecydowanie warto.
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze spo

Post autor: Marcella »

Anarionn pisze:
Marcella pisze:Warto zaopatrzyć się w zbiory Persony ? Już zaczęłam się uczyć, ale jeszcze rozplanowuję z czego i jakie zbiory
Zdecydowanie warto.
Okej, to kupię przeraża mnie trochę wizja siedzenia cały rok w domu jedynie nad książkami
Awatar użytkownika
Anarionn
Posty: 326
Rejestracja: 27 mar 2013, o 10:14

Re: Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze spo

Post autor: Anarionn »

Marcella pisze:Okej, to kupię przeraża mnie trochę wizja siedzenia cały rok w domu jedynie nad książkami
zawsze mozesz poszukać pracy dorywczej np. Nie mowiac o innych rzeczach ktore mozna robić w wolnym czasie ) ja sie zaczalem uczyc na powaznie gdzies w lutym i spokojnie zdazylem.
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze spo

Post autor: Marcella »

pracę to szukam, szukam, a ty też poprawiałeś ?
Awatar użytkownika
Anarionn
Posty: 326
Rejestracja: 27 mar 2013, o 10:14

Re: Nauka do matury poprawkowej - jak rozplanować, wasze spo

Post autor: Anarionn »

Poprawiałem, rok zostałem w domu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości