odwołanie do matury - wątpliwość

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

odwołanie do matury - wątpliwość

Post autor: Aksolotl »

Forumowi chemicy! Mam pytanie, może otrzymam jakąś profesjonalną odpowiedź/czyjąkolwiek opinię.
Na maturze było sobie zadanie 28, a w nim elektroliza wodnego roztw. NaCl. Trzeba było policzyć czas elektrolizy. Ja do wydzielającego się wodoru przyjęłam masę 1g/mol i l. ładunkową 1, klucz 2 i 2. Rzecz jasna skróciło im się i wynik wyszedł ten sam, reszta według klucza.
Według mnie - i tak byłam uczona - wszystko jedno, którą opcję się przyjmie, jako że nie ma to znaczenia dla logicznego sensu wykonywanych obliczeń, że atomy wodoru łączą się potem w cząsteczki dwuatomowe.
Czy są podstawy do odwołania?
Nie jest mi to potrzebne do medycyny, bo dostanę się i tak, więc to nie sprawa życia lub śmierci - ale dla własnej satysfakcji.
kardiogirl
Posty: 188
Rejestracja: 8 lip 2012, o 05:17

Re: odwołanie do matury - wątpliwość

Post autor: kardiogirl »

nie mogłas przyjac 1 , bo wydziela sie czasteczkowy wodor , nie atomowy i dlatego nie moglas sobie ot tak skrocici
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: odwołanie do matury - wątpliwość

Post autor: Aksolotl »

Hm, nie skrocic". Przyjac, powiedzmy.
Ta roznica bylaby istotna, gdyby w obliczeniach byla uwzgledniana objetosc wydzielajacego sie wodoru, ale tutaj byla to masa - a w tym przypadku uwzglednienie lub nie faktu, ze atomy wodoru lacza sie w czasteczki, nie ma znaczenia. Wazne jest, ile moli elektronow przypada na gram wydzielajacego sie wodoru. To, co dzieje sie potem z powstalymi atomami wodoru, nie ma znaczenia dla czasu elektrolizy. W kazdym razie tak mi powiedziala chemiczka, byleby byc konsekwentnym, ze jesli 1 g/mol to przyjac tez liczbe ladunkowa 1.

Dziekuje za opinie, w kazdym razie ale prosze raczej nie o takie, ze nie, bo tu sie wydziela wodor w postaci H2 - bo tego jestem swiadoma - ale dlaczego moje zalozenie nie moze byc przyjete w tym zadaniu, dlaczego to jest istotne.

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: odwołanie do matury - wątpliwość

Post autor: Giardia Lamblia »

Napisałaś poprawne równanie reakcji? Tj. z zastosowaniem oznaczenia 1/2 H2

Wtedy byłoby dużo łatwiej się odwołać.

W innym wypadku egzaminator tak na dobrą sprawę nie wie, czy Twoja odpowiedź wynika z wiedzy, czy też niewiedzy, a bądź co bądź nie jest to wersja zgodna z kluczem. W takich wypadkach - jak nie jesteś pewna co należy przyjąć - dobrze jest zamieścić możliwie jak najwięcej wyjaśnień. Równanie reakcji jest najlepszym wyjaśnieniem.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: odwołanie do matury - wątpliwość

Post autor: Aksolotl »

Okey, dzieki wyjasnienia w postaci rownania reakcji rzeczywiscie nie bylo, rozumiem, ze to wlasnie jego moglo zabraknac.

Awatar użytkownika
saarenka
Posty: 438
Rejestracja: 29 cze 2013, o 23:10

Re: odwołanie do matury - wątpliwość

Post autor: saarenka »

byłam w OKE warszawa, ogladalam swoja prace, mam problem z zadaniem z elektroliza, bo dostałam za niego 1 pkt i tak na prawde nie wiem dlaczego a niestety nie bylo żadnego egzaminatora zeby mi wyjasnil to
napisałam rownanie reakcji elektrodowej

2e+2h2o 2oh +h2
2*96500C-22,4dm3 h2
x C -0,01 dm3 h2

t=q/I=86,16C/1A= 86,12 s = 86s

i patrzac na punkty powinnam dostac albo dwa albo zero bo jezeli jest zła metoda to zero punktow nic z tego nie rozumiem ? czy mógłby ktoś mi udzielić jakiejś odpowiedzi/ rady ? z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: odwołanie do matury - wątpliwość

Post autor: Giardia Lamblia »

Jeżeli napisałaś dokładnie tak - linijka w linijkę, równanie w równanie, to zjadłaś część rozwiązania.

Nie powiązałaś wartości x z q"

Jakbyś napisała x = q to byłoby ok.

Masz niespójny ciąg logiczny rozwiązania.
Awatar użytkownika
saarenka
Posty: 438
Rejestracja: 29 cze 2013, o 23:10

Re: odwołanie do matury - wątpliwość

Post autor: saarenka »

Giardia Lamblia, no racja , ale nawet w kluczu nie ma czegos takiego zastosowanego w II sposobie jest x masa i podstawiona do wzoru bez napisania x=m
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: odwołanie do matury - wątpliwość

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie widzę nic innego do czego można by się doczepić.
saarenka pisze: ale nawet w kluczu nie ma czegos takiego zastosowanego
W kluczu napisali wartość x wraz z jednostką, więc ciąg jest mimo wszystko zachowany.
Awatar użytkownika
saarenka
Posty: 438
Rejestracja: 29 cze 2013, o 23:10

Re: odwołanie do matury - wątpliwość

Post autor: saarenka »

hmm a jeżeli w proprocji napisałam x C to nie będzie się liczyło? nie wiem czy jest sens po prostu pisać odwołania bo dostałam 1 pkt a patrząc na klucz dostaję się go gdy:
1 p. – zastosowanie poprawnej metody i:
– popełnienie błędów rachunkowych prowadzących do błędnego wyniku
liczbowego
– błąd w zaokrągleniu wyniku
– inna niż wymagana dokładność wyniku
– podanie wyniku w jednostkach innych niż jednostka czasu
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: odwołanie do matury - wątpliwość

Post autor: Giardia Lamblia »

saarenka pisze:t=q/I=86,16C/1A= 86,12 s = 86s
A to, co to? Dopiero teraz rzuciło mi się w oczy.
zompsuareza
Posty: 60
Rejestracja: 28 cze 2014, o 21:44

Re: odwołanie do matury - wątpliwość

Post autor: zompsuareza »

kumacie, że w zad. z chemi napisałem kwas 1-hydroksO-1,2,3-tri. zamiast kwas 1-hydroksY-1,2,3-tri. ku*wa czego to czlowiek nie palnie pisząc szybko na maturze XD Jeden z kilku kwiatków, które zabrały mi nadzieję d
Awatar użytkownika
saarenka
Posty: 438
Rejestracja: 29 cze 2013, o 23:10

Re: odwołanie do matury - wątpliwość

Post autor: saarenka »

Giardia Lamblia, a to nieee, błąd przy przepisywaniu na kompie , bo z arkusza dokladnie spisywalam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości