Pisklę jerzyka- czym zastąpić vitaral ?

paula222
Posty: 2
Rejestracja: 19 lip 2014, o 21:47

Pisklę jerzyka- czym zastąpić vitaral ?

Post autor: paula222 »

Wczoraj znalazłam pikslę jerzyka, zrobiłam mieszankę nabiałową, jednak zastąpiłam mąkę ryżową ryżem gotowanym na gęsto.Mam problem ze zdobyciem glukozy i mąki kukurydzianej, orientuje się ktos gdzie mogę kupic te produkty ? Kolejna kwestia ,czy moge Vitaral zastapic Vibovitem BOBAS ?
Z góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Pisklę jerzyka- czym zastąpić vitaral ?

Post autor: zoo_ »

Spróbuj może napisać na forum Klubu Ciconia, szybciej dostaniesz fachową odpowiedź.
Glukozę i mąkę kukurydzianą kupowałam w zwykłym supermarkecie, powinny być. Natomiast witaminy kupiłam w zoologicznym, dla papug, bo innych nie mieli Ale to mu wystarczyło.
Jeśli wyczytałaś gdzieś, że można podawać Vitaral, to porównaj skład z Vibovitem.
Pamiętaj o zachowaniu czystości wokół dzioba, po jedzeniu trzeba dokładnie wymyć żeby mu nie zasychały resztki pokarmu w kącikach.
paula222
Posty: 2
Rejestracja: 19 lip 2014, o 21:47

Re: Pisklę jerzyka- czym zastąpić vitaral ?

Post autor: paula222 »

Bardzo dziękuję
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: Pisklę jerzyka- czym zastąpić vitaral ?

Post autor: mmmichal »

Vibovit zawiera tylko witaminy, a Vitaral witaminy i minerały, więc raczej nie będzie najlepszym zamiennikiem. Jeśli masz problem z kupieniem Vitralu, to myślę, że najprostszym sposobem jest poprosić w aptece o preperat o podobnym składzie. Nie musi przecież być identyczny, ważne żeby zawierał najważniejsze witaminy i minerały. Teraz jest tego pełno.

Nie znam na ptaszkach, ale jakieś 15 lat temu spadło nam na balkon 6 piskląt jaskółek i trzeba je było wychować -) Dostałem przepis na pokarm podobny do Twojego (albo może taki sam). Do Vitaralu była uwaga, żeby przed rozdrobnieniem i dodaniem do mikstury koniecznie zmyć z nich tę czerwoną osłonkę. Dlatego myślę, że lepsze są takie zwykłe preparaty a nie te dla dzieci, które zawierają jeszcze sporo dodatków smakowych i barwników, które pisklętom nie służą.

Tak jak wspomniała zoo_ glukozę i mąkę kukurydzianą można kupić we większości sklepów, przy czym warto zapytać obsługi, bo często są ustawione w dziwnych miejscach. Glukoza powinna też być w każdej aptece.

W tam tych czasach nie wiedziałem o czymś takim jak inertet i od znajomego ornitologa dostałem numery telefonów do dwóch innych ornitologów, których uważał za najlepszych w Polsce. Jednego nie pamiętam, a drugi, do którego się dodzwoniłem, to był dr Andrzej Kruszewicz. Dał mi podstawowe wytyczne przez telefon i resztę przesłał pocztą. Kontakt do niego jest na stronie warszawskiego zoo:

Kod: Zaznacz cały

zoo.waw.pl/pl/kontakt.html
Chociaż teraz pewnie wszystkie informacje o niańczeniu piskląt można znaleźć w internecie -)

zoo_ pisze o zachowaniu czystości wokół dzioba, ale z moimi jaskółkami nie było takiego problemu. Pokarm miał postać ciasta, z którego lepiłem małe kulki. Pan Kruszewicz mówił, żeby je nadziewać na zapałkę i wtykać pisklakom jak najgłębiej - właściwie nie do dzioba a do gardła, więc właściwie nie było szansy, żeby sobie pobrudziły dzioby dookoła. Z resztą jak im na początku podawałem jedzenie płytko do dziobów, to nie wiedziały co z nim zrobić. W ogóle za mądre to one nie były.

Życzę powodzenia w wychowywaniu pisklaka
Justyna K
Posty: 36
Rejestracja: 3 lut 2008, o 14:44

Re: Pisklę jerzyka- czym zastąpić vitaral ?

Post autor: Justyna K »

mmmichal pisze:ostałem przepis na pokarm podobny do Twojego (albo może taki sam). Do Vitaralu była uwaga, żeby przed rozdrobnieniem i dodaniem do mikstury koniecznie zmyć z nich tę czerwoną osłonkę.
To z pewnością była ta sama instrukcja, mieszanka nabiałowa jest wynalazkiem dość starym.
Glukoza na pewno w aptece będzie. Mąka to w spożywczym, chociaż może nie być. Jeśli chodzi o witaminy - ja dawałam Vibovit i nic się złego nie działo, oczywiście dawałam w niewielkich ilościach, bo za dużo witamin też szkodzi. Można też kupić w sklepie zoologicznym witaminy przeznaczone dla ptaków, i to jest nawet lepsze rozwiązanie niż Vitaral, który bądź co bądź jest przeznaczony dla ludzi Kiedy powstawała instrukcja na mieszankę nabiałową, to witaminy dla ptaków chyba nie były tak łatwo dostępne. Można też dawać troszkę surowego serca wołowego, albo wątróbki, jako dodatek.
mmmichal pisze:Jednego nie pamiętam, a drugi, do którego się dodzwoniłem, to był dr Andrzej Kruszewicz. Dał mi podstawowe wytyczne przez telefon i resztę przesłał pocztą.
Problem w tym, że obecnie Kruszewicz jest dyrektorem zoo, a Ptasi Azyl - i wszystkie inne azyle chyba - ma w okresie letnim masę roboty z pisklakami. W związku z tym może być trudno dodzwonić się i uzyskać informacje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości