Ciekawe pytania w stylu maturalnym

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
maks234
Posty: 76
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 12:22

Ciekawe pytania w stylu maturalnym

Post autor: maks234 »

Witajcie,

Mam parę pytań i mam nadzieję, że mi pomożecie.

1.Podczas migracji monocytów do tkanek powstają z nich makrofagi. Dlaczego tak się dzieje?
2. Podaj lokazlicację w której znajduje się substancja o nazwie surfaktant i podaj jej 3 funkcje.
3. Gdzie i kiedy zachodzi fosforylacja substratowa, oksydacyjna i fotosyntetyczna.
4. Podaj i wyjaśnij różnicę w fosforylacji cyklicznej i niecyklicznej.
5. Wyjaśnij istotę łańcucha oddechowego.
6. Uzględniając wszystkie etapy, przedstaw proces powstawania moczu.
7.Jednym z etapów przemian azotowych jest synteza karbamylofosforanu. Do prawidłowego przebiegu tej reakcji jest niezbędne jest ATP oraz CO2. Podaj źródło pochodzenia tych związków.
8. Opisz w skrócie, cykl mocznikowy.
9. Dlaczego zimą, po spożyciu alkoholu, na początku mamy uczucie ciepła a następnie powraca, zwiększone, uczucie zimna?
maks234
Posty: 76
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 12:22

Re: Ciekawe pytania w stylu maturalnym

Post autor: maks234 »

Nikt?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Ciekawe pytania w stylu maturalnym

Post autor: randomlogin »

.wiesz, znaczna czesc tych pytan to 30 sekund na google, wiec nie dziw sie ze nikt.

paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Ciekawe pytania w stylu maturalnym

Post autor: paatixx3 »

2. Surfaktant - białkowo lipidowo czynnik powierzchniowy, który pokrywa pęcherzyki płucne. Zapobiega ich sklejaniu się, ułatwia transport gazów i nie przychodzi mi do głowy trzecie funkcja
3. Fosforylacja substratowa zachodzi w oddychaniu komórkowym podczas procesu glikolizy i cyklu Krebsa w cytozolu i w matrix mitochondrium, fosforylacja oksydacyjna podczas oddychania komórkowego - w łańcuchu oddechowym w wewnętrznej błonie mitochondrialnej. Fosforylacja fotosyntetyczna podczas fotosyntezy w błonach tylakoidów
4. W fosforylacji cyklicznej elektron wybity z fotosystemu PS I po przejściu przez system przenośników wraca do fotosystemu PS I, w niecyklicznej elektron wybity z PS I trafia na łańcuch przenośników i powstała tam luka zostaje zastąpiona elektronem z PS II, a luka na PS II zostaje zastąpiona elektronem z fotolizy wody.
5. W łańcuchu oddechowym w wyniku działania syntazy ATP powstaje ATP, zachodzi fosforylacja oksydacyjna, w czasie tego procesu powstaje cząsteczka wody.
6. Co2 łączy się z NH4+ przy udziale energii dając karbamoliofosforan, który łączy się z ornityną dając cytrulinę, która łączy się z asparaginianem przy udziale energii dając argininobursztynian, od którego odłącza się fumaran w wyniku czego powstaje arginina, która w reakcji z wodą daje mocznik i ornitynę.
7. chodzi o karbamoliofosforan? ATP i CO2 powstaje w wyniku oddychania komórkowego
8. pytanie 6
9. hmmm nie wiem, ale kombinując czujemy ciepło może dlatego, że organizm dostaje wiecej energii do wytworzenia ciepła cyz coś takiego, a potem zwiększone uczucia zimna gdyż większość energii następnie zużywana jest w wątrobie w procesach detoksykacji alkoholu? To tylko moje domysły
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Ciekawe pytania w stylu maturalnym

Post autor: randomlogin »

paatixx3 pisze:9. hmmm nie wiem, ale kombinując czujemy ciepło może dlatego, że organizm dostaje wiecej energii do wytworzenia ciepła cyz coś takiego, a potem zwiększone uczucia zimna gdyż większość energii następnie zużywana jest w wątrobie w procesach detoksykacji alkoholu? To tylko moje domysły
Panie Boze. Nie. Rozszerzaja sie naczynia w skorze, to i sie cieplo czuje. Ale i sie je szybciej traci przez to. Takie to wlasnie madrosci ludowe alkohol rozgrzewa a z drugiej strony po alkoholu latwiej zamarznac maja podstawy.


BTW 6. bylo o powstawanie moczu, nie mocznika.
Judyta _
Posty: 85
Rejestracja: 29 lip 2014, o 15:39

Re: Ciekawe pytania w stylu maturalnym

Post autor: Judyta _ »

1. Bo jest to etap dojrzewania monocytów. Monocyty w krwi przebywają ok 48 godzin a później w tkankach jako dojrzała forma makrofag żyją ok 2 miesiące.
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Ciekawe pytania w stylu maturalnym

Post autor: paatixx3 »

randomlogin pisze:
paatixx3 pisze:9. hmmm nie wiem, ale kombinując czujemy ciepło może dlatego, że organizm dostaje wiecej energii do wytworzenia ciepła cyz coś takiego, a potem zwiększone uczucia zimna gdyż większość energii następnie zużywana jest w wątrobie w procesach detoksykacji alkoholu? To tylko moje domysły
Panie Boze. Nie. Rozszerzaja sie naczynia w skorze, to i sie cieplo czuje. Ale i sie je szybciej traci przez to. Takie to wlasnie madrosci ludowe alkohol rozgrzewa a z drugiej strony po alkoholu latwiej zamarznac maja podstawy.


BTW 6. bylo o powstawanie moczu, nie mocznika.
hehe wtedy jeszcze nie doszłam do działu o powstawaniu moczu i myślałam, że to jedno i to samo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości