PUM 2014/2015

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
inqaa
Posty: 118
Rejestracja: 5 sty 2014, o 10:00

Re: PUM 2014/2015

Post autor: inqaa »

13alexia13 pisze:wypełnia tylko i wyłącznie punkt pierwszy nic więcej?
Tak, dokładnie
Awatar użytkownika
inqaa
Posty: 118
Rejestracja: 5 sty 2014, o 10:00

Re: PUM 2014/2015

Post autor: inqaa »

A tak btw akademików - co z ludźmi którzy dostaną się z kolejnych list? Przecież nie wiedzieli że się dostaną i nie złożą do 28 sierpnia podania.
Sofia
Posty: 585
Rejestracja: 3 sty 2012, o 15:11

Re: PUM 2014/2015

Post autor: Sofia »

Jest napisane na stronie że komisja do spraw przyznawania miejsc będzie się zbierać w miarę potrzeby wraz z ukazywaniem się kolejnych list.
Awatar użytkownika
kalcytonina
Posty: 86
Rejestracja: 22 cze 2014, o 16:10

Re: PUM 2014/2015

Post autor: kalcytonina »

Hej, a wiesz Sofia mniej więcej jak to jest z pokojami 3-osobowymi: czy są tylko w boksach 4-pokojowych(tak jest w cenniku, ale we wniosku nic nie piszą o boksach(nie ma też do wyboru np. przy 2-os. a w cenniku są różne opcje))? Czy boks polega na tym, że tam jest łazienka do tych kilku pokoi? Jak jest z kuchnią i czy lepiej wybrać ds3 czy ds4 (ds4 jest po remoncie?)
Dziękuję bardzo za wszystkie rady, którymi się z nami, pierwszoroczniakami dzielisz
Sofia
Posty: 585
Rejestracja: 3 sty 2012, o 15:11

Re: PUM 2014/2015

Post autor: Sofia »

Boks polega na tym ze masz wspólny przedpokój na dwa pokoje, a wspólną łazienkę na cztery pokoje. Tak to wygląda w ds4. Pokoje są 3 i 2 osobowe, na jedną łazienkę przypada maks 10 osob. ( ale spokojnie, o takim przeludnieniu w boksie nigdy nie słyszałam ). Kuchnia jest jedna na piętro. W ds3 nie wiem jak warunki wyglądają do końca, wiec tego nie powiem. Ds3 jest po generalnym remoncie i z tych dwóch uchodzi z lepszy (choć słyszałam historie że ten remont troche na odwal sięitd. takie ploty xd). Ds4 jest w trakcie remontu, w tym roku będzie nowe 3 i 4 piętro, ponoć teżkuchnie na każdympiętrzemają zrobić.

Szczerze mówiąc jak dla mnie to bez wielkiej różnicy w jakim sie mieszka. Niby w trojce są lepsze warunki, ładniejsze troche pokoje itd, ale to też więcej kosztuje. Ja mieszkam w teoretycznie gorszym aka i nie narzekam . Większość zależy tak naprawde od współlokatorów jakich będziecie mieli, ale na to akurat jako pierwszoroczni nie macie żadnego wplywu

Spoko, nie ma za co dziękować. Też byłam tam nowa w obcym mieście i każda rada była dla mnie na wagę złota. Kto wie, może sie spotkamy przy meldowaniu, i tym razem to ja bede pocieszać przerażonych pierwszaczków
Awatar użytkownika
nika0645
Posty: 410
Rejestracja: 13 lut 2014, o 19:28

Re: PUM 2014/2015

Post autor: nika0645 »

złota kobieta z Ciebie
róza45
Posty: 38
Rejestracja: 7 lip 2014, o 16:23

Re: PUM 2014/2015

Post autor: róza45 »

jaki prób obstawiacie na niestacjonarny lekarski na PUM ?
marrok92
Posty: 31
Rejestracja: 9 maja 2011, o 19:59

Re: PUM 2014/2015

Post autor: marrok92 »

nika0645 pisze:złota kobieta z Ciebie
Wiadomo, przeca dziołcha ze ślunska
Awatar użytkownika
inqaa
Posty: 118
Rejestracja: 5 sty 2014, o 10:00

Re: PUM 2014/2015

Post autor: inqaa »

Sofia, z racji, że nie jesteś ze Szczecina i mieszkasz w akademiku to spytam się Ciebie - jak to jest finansowo? Iloma pieniędzmi trzeba dysponować, żeby utrzymać się miesięcznie w Szczecinie? Już licząc wszystko - opłaty, wyżywienie, przyjemności, książki, materiały itp
Studentkamedycyny8
Posty: 100
Rejestracja: 5 mar 2012, o 15:49

Re: PUM 2014/2015

Post autor: Studentkamedycyny8 »

róza45 ja myśle, że ostateczny próg może spaść do 140. A Ty jaki obstawiasz?

Sofia
Posty: 585
Rejestracja: 3 sty 2012, o 15:11

Re: PUM 2014/2015

Post autor: Sofia »

inqaa, zależy gdzie mieszkasz. Ja mieszkając w akademiku spokojnie zamykałam się w kwocie poniżej 800 zł (mieszkam w trzyosobowym pokoju w czwórce, czyli najtańszym jaki jest, kosztuje mnie 200 zł miesięcznie), a często zostawało mi troszkę z tej kwoty jeszcze na koncie. W pół roku oszczędziłam kilkaset złotych i mogłam sobie pozwolić na wyjazd na majówkę z chłopakiem Raz tylko musiałam prosić o więcej pieniędzy rodziców, bo akurat w tym miesiącu miałam więcej wydatków (sieciówka, książka do angielskiego nowa potrzebowałam kilka ubrań itd. no taka jedna sytuacja).

Pierwszego miesiąca na pewno jest tych wydatków najwięcej, dlatego lepiej je jak najbardziej ograniczyć. I tak np. jak jedziesz do aka to warto wziąć z domu talerze, garnki, kubki i tego typu sprzęty, żeby nie kupować tego na miejscu i nie marnować kasy. Czajnik też warto mieć, z doświadczenia wiem że sandwicher też się bardzo przydaje jak chcesz coś na szybko i ciepło zrobić (raz nawet jak mi się nie chciało iść do kuchni z patelnią to podgrzewałam w nim naleśniki ). Kuchenkę mikrofalową jak masz jakąś niepotrzebną albo możesz tanio kupić też warto mieć, żeby nie latać do kuchni co chwilę. Czajnik/sandwiczer/mikrofala to IMO święta trójca sprzętów AGD jakie trzeba mieć w akademiku
Lodówka w pokoju jest niezbędna i lepiej sobie kupić jakąś używaną na miejscu. Najlepiej z tym zaczekać, zrzucić się ewentualnie ze współlokatorem. To zobaczysz już na miejscu.

Jeśli chcesz to możesz wziąć z domu swoją pościel. Co prawda w akademiku jest i można ją wziąć, ale ja tam wolę spać na swojej (no i nie ma kołder, są poduszki i koce o ile dobrze pamiętam, więc jakby coś to choć kołdrę warto mieć swoją). Książek nie kupuj na razie poza atlasem anatomicznym, bo tego raczej nie uda Ci się dorwać w biblio, a to jedyna książka którą naprawdę warto mieć swoją na I roku. Resztę podręczników (podawałam ją w temacie Niezbędnik studenta") spokojnie zdobędziesz w biblio/skserujesz/kupisz od starszych. No i trza też mieć skrypt z chemii (BROŃ BOŻE KSERO!), ale to może uda się dorwać w biblio albo kupić od kogoś starszego za przysłowiową flaszkę

Jeśli chodzi o komunikację to ja kupowałam bilety kilkumiesięczne, bo to najbardziej opłacalne (mój był chyba na 3 miesiące za 130 zł). Można też wyrobić miejską kartę i ja doładowywać, co jest jeszcze tańsze, ale jak to się szczegółowo robi powiedzą Ci w komunikacji miejskiej, gdzie się to wydaje (jest blisko przystanku Brama Portowa, 5 minut drogi do rektoratu, łatwo trafić ).

Jeśli nie masz fartuchów to nie kupuj ich u siebie, tylko idź do lumpa z odzieżą fabryczną na Mieszka I, tańszego sklepu z fartuchami nie znam.

Akademik jest o tyle dobry, że ma fantastyczną lokalizację. Masz blisko biedronkę, lidla, monopolowy, a kawałek dalej, za mostem, jest dość spora galeria handlowa z carrefourem, drogeriami itd. Naprzeciwko niej jest tesco. Więc wyżywienie wychodzi bardzo tanio

Generalnie jeśli co miesiąc nie wymieniasz całej zawartości swojej szafy, nie żywisz się homarem i nie boisz się tramwajów, to jak dla mnie kwota 800 zł to wystarczająco dużo
maryy
Posty: 4
Rejestracja: 30 sie 2014, o 08:33

Re: PUM 2014/2015

Post autor: maryy »

Myślicie czy są jeszcze szanse na dostanie się na niestacjonarną stome? Czy będzie jeszcze lista? Bo tak jak mi się wydaje to jeszcze ludzie zabiorą swoje papiery bo w końcu rekrutacje na innych uczelniach trwają( gdańsk, zabrze, warszawa) i dadzą jakąś liste uzupełniającą. Ktoś z Was się jescze wacha co do innego miasta?
Awatar użytkownika
inqaa
Posty: 118
Rejestracja: 5 sty 2014, o 10:00

Re: PUM 2014/2015

Post autor: inqaa »

Sofia, dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź i wskazówki

A orientujesz się jak to jest w temacie przeniesień z PUM na inną uczelnię? Czy jest to możliwe? I jakie kryteria trzeba spełnić jeśli tak?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości