Z czego korzystać

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
piotrek09i
Posty: 18
Rejestracja: 30 wrz 2013, o 22:29

Z czego korzystać

Post autor: piotrek09i »

Witam

Mam do was małe pytanko, na studiach mam przedmiot Chemia ogólna i analityczna, niestety wykłady prowadził tak stary i zramolały typ że nie podał nawet żadnej literatury z której można korzystać. Na wykładach w sumie nie mówił o niczym co było na kolokwiach. Notowałem wszystko, ale niestety wykłady sobie a wiedza wymagana na zaliczenie nie pokrywała się z teorią na wykładach, dlatego też moje pytania jest następujące. Jaką książkę polecacie , abym mógł odpowiedzieć na następujące pytania.

1) Opisz budowę ogniwa galwanicznego utworzonego z półogniw: miedziowego i glinowego. Podaj reakcje oraz wzór na SEM.

2) Opisz rodzaje wiązań i narysuj modele struktury materii:
a) w stałym dwutlenku węgla (suchy lód)
b)w parze wodnej
c) w blaszce srebrnej

3)Narysuj modele struktury materii w:
a) diamencie
b) drucie ze srebra
c) fluorowodorze
Wyjaśnij sens fizyczny tych wiązań.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jakubz
Posty: 5
Rejestracja: 1 lis 2009, o 09:17

Re: Z czego korzystać

Post autor: Jakubz »

Wydaje mi się, że najprościej z podręcznika do chemii fizycznej, jeżeli chodzi o takie tematy, jednakże nie powiem ci dokładnie o jaki chodzi, ponieważ w sumie można znaleźć to w pierwszym lepszym, jak coś to Atkins, ale będziesz musiał się naszukać. Odnośnie wiązań to na pewno znajdziesz jakieś tematy w podęcznikach do fizyki ciała stałego, lub też po prostu w podręcznikach do chemii ogólnej, fizycznej, czy nawet analitycznej. Jednakże, jak widzę, to chyba nie jest twoja dziedzina na studiach więc postaram się nakierować na pytania.

Co do pierwszego z nich- bierzesz tablicę szeregu elektrochemicznego i patrzysz na wartości standardowego potenciału pierwiastków. SEM liczysz po prostu z różnicy potenciałów różnych pierwiastków (wartość wyższa, od wartości niższej- nigdy SEM nie może wyjść ujemne) to wszystko. Co do równań reakcji to ogólnie wygląda to tak: U- utleniacz R- reduktor

U + ne- U^n- /*z
RedRed^z+ + ze- /*n

Utleniacz się redukuje, a reduktor utlenia ilość elektronów w obu równaniach musi się zgadzać, dlatego mnożysz je razy liczbę elektronów w przeciwnych równaniach. Pamiętaj, że ładunki po obu stronach jednego równania połówkowego muszą się zgadzać

Teraz musisz jedynie wiedzieć który metal jest reduktorem a który utleniaczem (względem tych dwóch metali) mogę ci podpowiedzieć, że informacji dostarczy ci wartość standardowego potenciału półogniw

Co do kolejnych pytań, to można się troszkę pozastanawiać, ale wydaje mi się, że tutaj chodzi o podstawowe rodzaje wiązań- czyli kowalencyjne, kowalencyjne spolaryzowane, oraz jonowe. Musisz to albo odczytać, albo wyliczyć z elektroujemności. Chociaż wydaje mi się, że jeszcze musisz ogarnąc wiązania typu: metaliczne, wodorowe (niekoniecznie jest to wiązanie a oddziaływanie)

Co do ostatnich pytań, to tutaj tak, chodzi o ich upakowanie W diamencie występuje hybrydyzacja o pewnej przestrzennej budowie, która nadaje mu określonych właściwości fizycznych, podpowiem, że grafit jak i diament to w końcu węgiel, ale różnią się hybrydyzacją, co za tym idzie budową przestrzenną, oraz uporządkowaniem- w konsekwencji właściwościami fizycznymi. Zobacz jakie hybrydyzacje przyjmuje grafit, oraz diament, sprawdź ich właściwości fizyczne, i dojdź do wniosków.
Co do metalu, to po prostu tutaj chodzi o jego wiązania- z których wynikają pewne właściwości fizyczne, o tym też można przeczytać.

Wszystko to można znaleźć korzystając nawet z wikipedii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości