chemia fizyczna - równowaga chemiczna i fazowa

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Lush
Posty: 2
Rejestracja: 3 gru 2014, o 19:37

chemia fizyczna - równowaga chemiczna i fazowa

Post autor: Lush »

Mam problem z zadaniem - dołączyłem załącznik z treścią (chyba nie działa)

Zad.
Delta G^0ltdelta G w górnym wykładniku zero i prim dla defosforylacji 1,3-difosfoglicerynianu do 3-fosfoglicerynianu (jeden z etapów glikolizy katalizowany przez kinazę fosfoglierynianową) wynosi -4,300 kcal/mol. Zaproponuj w jaki sposób metabolizująca komórka mogłaby zrealizować syntezę 1,3-difosfoglicerynianu z 3-fosfoglicerynianu, jeśli stosunek ich stężeń molowych ma charakter stacjonarny i wynosi 1/120.

Nie wiem jak to rozwiązać, najlepiej dla mnie byłoby, gdyby ktoś mógłby pomóc to rozwiązać, a potem objaśnić - nawet w dużym skrócie.
Dziękuję
Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: chemia fizyczna - równowaga chemiczna i fazowa

Post autor: plontaj »

Nie jestem biologiem dlatego dla uproszczenia niech zachodzi reakcja: Alt= B + C
A - 1,3-difosfoglicerynianu
B - 3-fosfoglicerynianu
C - enigmatyczny brakujący fosfor

Podana jest zmiana standardowej entalpii swobodnej reakcji dG0 i jest wartością ujemną.

Zależność stałej od zmiany standardowej entalpii swobodnej reakcji jest zadana wzorem: K=exp(-dG0/RT)

1. Stała dla reakcji tak jak to zostało zapisane (z lewa na prawą - w kierunku tworzenia B) będzie duża. Oznacza to, że stężenie równowagowe B będzie dużo większe od stężenia A, co zostało zaznaczone zresztą w zadaniu. Przy podbieraniu składnika A, układ będzie otwarzał jego braki, gdyż równowaga musi być zachowana (prędzej lub później, ale to już zależy od kinetyki procesu).

Izobara vant Hoffa
dln(K)/dT=dH0/RT^2

2. Jeżeli zmianę entropii tej reakcji, bądź też sam iloczyn T*dS0 można przyrównać do zera wtedy dG0 = dH0. Oznacza to, że możemy określić zachowanie się stałej w stosunku do temperatury oraz powiedzieć, że efekt reakcji jest egzotermiczny.

Dlatego w tym przypadku zwiększając temperaturę układu stała będzie nam się zmniejszać, a innymi słowy: podwyższenie temperatury zaskutkuje zwiększeniem się równowagowego stężenia składnika A.
Lush
Posty: 2
Rejestracja: 3 gru 2014, o 19:37

Re: chemia fizyczna - równowaga chemiczna i fazowa

Post autor: Lush »

Dziękuję bardzo za przedstawienie tego w zrozumiały sposób i za poświęcenie chwili czasu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości