Brak snu, rekord bezsenności

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
edi
Posty: 42
Rejestracja: 7 lis 2006, o 11:09

Re: Brak snu.

Post autor: edi »

Dla mnie sen jest bardzo ważny.Zawsze staram sie spać nie mniej niż 6 godzin a nie więcej niż 8 godzin.Jesli spię krócej jestem poprostu zmęczona i nigdy nie udało mi sie coś takiego jak odespanie zarwanej nocy-dla mnie to pojecie abstrakcyjne wręcz.Jeśli spię dłużej niż 8 godzin jestem poprostuprzespana i tyle.Kazdy ma jakieś swoje nawyki i przyzwyczajenia.Ja staram się utrzymywać swój rytm.
kwiatuSek
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2007, o 16:18

Re: Brak snu.

Post autor: kwiatuSek »

może i można nie spać 11 dni ja też czasami nie sypiam jak się uczę
Awatar użytkownika
gof
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2007, o 14:21

Re: Brak snu.

Post autor: gof »

Vinci pisze:Czy spanie po 14 godzin na dobe i niewysypinie sie do konca moze byc objawem jakeijs choroby D?
Mi minęło Ale u mnie to było trochę inaczej. Najpierw przez parę lat spałem po 3-4 godziny i byłem w świetnej formie, potem coś wybuchło w organiźmie - cholera wie, przez tydzień miałem gorączkę 42 stopnie, lekarze nie wiedzieli co mi jest, a potem przez jakiś rok, dwa lata, spałem po 14 godzin i chodziłem jak zombiak.

Ciekawe czy to ma jakiś związek.

[ Dodano: Wto Lip 31, 2007 17:46 ]
Swoją drogą można wydłużać sobie dobę biologiczną, ale czas snu w stosunku do swojej doby powinien zostać w tej samej proporcji (nie pamiętam dokładnie w jakiej, chyba 1/3, czyli dla 24-godzinnej doby to 8 godzin, dla 28-godzinnej ok. 9 godzin itd). Ciekawe czy wydłużając sobie dobę można wydłużyć życie

Tym bardziej że ludzie mają naturalną skłonność do wydłużania sobie tej doby (były jakieś badania).
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Brak snu.

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Nie zgadzam się z autorem, czytałem, że u DJ, który był obiektem badania i nie spał 11 dni występowały zaburzenia psychiczne i to poważne - pod koniec zaczął uważać wszystkich lekarzy biorących udział w eksperymencie za spiskowców i tak mu pozostało.
JuSSti
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2007, o 10:27

Re: Brak snu.

Post autor: JuSSti »

prawie codziennie po szkole po prostu musze sie polozyc i przespac tak chociaz z godzinke, jest to zapewne wynikiem zbyt krotkiego snu w nocy, ale niestety spac sie chodzi pozno, a do szkoly wstac wczesnie. Ostatnio mam tak ze nawet nie wiem gdzie i kiedy usne. Zdarzylo mi sie kilka razy w busie, nawet na lekcji (!) co nie bylo jednorazowym incydentem, czesto jak sie chociaz na chwilke pooloze to nie ma mowy zebym usnela, dobrze ze mieszkam w internacie z dziewczynami ktore znaja moje zamilowanie do snu i gdy tylko zobacza ze jestem w objeciach morfeusza od razu przerywaja mojan sielanke=)
pozdrawiam wszystkich spiochow)
RedFoX
Posty: 258
Rejestracja: 12 sty 2007, o 15:19

Re: Brak snu.

Post autor: RedFoX »

Mi minęło Ale u mnie to było trochę inaczej. Najpierw przez parę lat spałem po 3-4 godziny i byłem w świetnej formie, potem coś wybuchło w organiźmie - cholera wie, przez tydzień miałem gorączkę 42 stopnie, lekarze nie wiedzieli co mi jest, a potem przez jakiś rok, dwa lata, spałem po 14 godzin i chodziłem jak zombiak.
Idę o zakład, że chodzi o to, że oddychałeś przez usta podczs snu, przez co Twój mózg był niedotleniony.

Ja po dwóch dniach wieczornej nauki na klasówkę tak sie przestawiłem, że śpię dosłownie 4 godziny dziennie. Senny czuję się ok. 3 rano, wstaję kilka minut przed 7 i do szkoły. Póki co czuję się nawet lepiej niż gdybym miał spać 8-10 godzin.

A tak, to od 22 do 3 się uczę, bo nic ciekawszego nie mam do roboty. No i utrwaliłem coś w rodzaju nawyku.

Aha, powiedzcie, dlaczego ważne jest to, żeby kłaść się o tej samej porze dnia i o tej samej wstawać? Jakie są z tego korzyści?
Awatar użytkownika
Jagmin
Posty: 142
Rejestracja: 3 gru 2007, o 20:36

Re: Brak snu.

Post autor: Jagmin »

jak sie człowiek uczy całą noc i skończy np o 4 a ma wstać o 6 to lepiej sie w ogóle nie kłaść

amerykańskie badania to wykazały, że ludzie którzy mieli przyswoić jakis materiał a potem sie położyli to mniej pamiętali bo ten był sen za krótki zeby informacje sie ułożyły a ci co w ogóle nie spali pamiętali wiecej i lepiej to odtwarzali bo ich mózgi pracowały nadal na wysokich obrotach.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Brak snu.

Post autor: yeast »

Z tego co ostatnie słyszałam w radiuamerykańscy naukowcy opublikowali pracę, z której wynika, że ludzie, którzy śpią 8 h dziennie (nie dłużej i nie krócej), żyją dłużej.
Co do lepszego przyswajania, to lepij człowiek pamięta właśnie, jeśli się wyśpi, bo procesy zachodzące w mózgu podczas snu w tym pomagają (najważniejsza jest prawdopodobnie faza REM). Badania nad mechanizmem snu były robine na sztucznych sieciach neronowych i pokazują, że sen ułatwia uczenie się.
Kasieńkaaa
Posty: 7
Rejestracja: 16 gru 2007, o 15:17

Re: Brak snu.

Post autor: Kasieńkaaa »

Ja tez mam problemy z zasypianiem, ostatnio męczyłam się przez 3 tygodnie, to jest straszne takie wiercenie sie w nocy, a teraz jest troszkę lepiej może śpię jakieś 3 godziny
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Brak snu.

Post autor: Marcin_skc »

To co piszecie to rytm dobowy, który kontroluje melatonina wytwarzana w szyszynce.
malwka pisze:w zimę, kiedy jest chłono, szybciej robi się ciemno i ogólnie dostarczane jest mniej energii slonecznej - wtedy w dzień MUSZĘ się przespać, co najmniej godzinkę
Tak właśnie ona działa. Jest wytwarzana kiedy jest ciemno i wtedy zasypiamy.
Ludzie starsi śpią krócej bo mają coraz mniej melatoniny bo z wiekiem jej poziom się obniża. Jak się wysypiacie po 3 h to macie bardzo niski poziom melatoniny. A to zmęczenie po kilkunastu godzinach snu może być wywoływane bezdechem sennym, wtedy na około minutę nie oddychamy i znów zaczynamy a kiedy się budzimy jesteśmy zmęczeni. Ucząc się w nocy przy świetle sprawiamy, ze melatonina nie jest wytwarzana i zmieniamy sobie rytm dobowy. Co do pravy między 4 a 6 rano koncentracja takiego człowieka jest podobna do człowieka który się upił alkoholem i dlatego nie należy prowadzić w rych godzinach samochodu. Im dłużej śpimy tym dłużej żyjemy bo dłużej się starzejemy. Malatonina jest naturalnym przeciw utleniaczem, przez co hamuje działanie wolnych rodników które powodują starzenie się.
RedFoX
Posty: 258
Rejestracja: 12 sty 2007, o 15:19

Re: Brak snu.

Post autor: RedFoX »

A jak jest z fazami snu? Są dwie fazy NREM I REM. Wiele chyba zależy od tego, w której fazie się obudzisz. Ponoć lepiej w NREM, ale nie jestem pewny. Jeśli obudzisz się w REM, to będziesz ociężały przez cały dzień.?
Ostatnio zmieniony 16 gru 2007, o 18:45 przez RedFoX, łącznie zmieniany 1 raz.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Brak snu.

Post autor: Korczaszko »

Marcin_skc pisze:Im dłużej śpimy tym dłużej żyjemy bo dłużej się starzejemy
szykuje się rekord będę najdłużej żyjącym człowiekiem na świecie.
RedFoX
Posty: 258
Rejestracja: 12 sty 2007, o 15:19

Re: Brak snu.

Post autor: RedFoX »

Póki genetycy nie zrobią czegoś z zachowaniem młodego wyglądu, to ja nie chcę żyć wiecznie
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości