Charakter aromatyczny związków

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
polak_gd
Posty: 6
Rejestracja: 5 sty 2014, o 18:58

Charakter aromatyczny związków

Post autor: polak_gd »

Mam problem z określeniem, które związki mają charakter aromatyczny, a które nie. Czytałam, jakie warunki muszą być spełnione, aby związek był aromatyczny, ale w tym zadaniu w przykładach 7-11 nie potrafię tego zrobić. Nie mam pojęcia, dlaczego dane związki są lub nie są aromatyczne, dlatego bardzo proszę o wytłumaczenie.
Załączniki
1.jpg
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Charakter aromatyczny związków

Post autor: Giardia Lamblia »

Cytując wikipedię:
Warunki aromatyczności:

budowa pierścieniowa
płaska cząsteczka (atomy węgla o hybrydyzacji sp2)
4n+2 zdelokalizowanych elektronów, gdzie n – liczba naturalna (tzw. reguła Hückla obowiązuje dla n=0–5[1])
7-11 są pierścieniowe i są płaskie. Atomy inne niż węgiel tworzące łańcuch to tzw. heteroatomy.

7 → indol pierścień benzenowy to 6 elektronów, pierścień pirolinowy ma 2+2 elektrony (azot ma wolną parę elektronową) - łącznie 10 elektronów, czyli jest aromatyczny
8 → dihydropirydyna 4 + 2 (wolna para azotu) - łącznie 6, czyli jest aromatyczny (NIE JEST, PATRZ NIŻEJ)
9 → oksazol 4 elektrony + 3x 2 pary elektronowe. Niby 10, ale 2 pary elektronowe nie będą się sprzężać i do delokalizacji zostaną użyte te 4 elektrony od atomów węgla i 1 para od tlenu. Łącznie 6 elektronów - jest aromatyczny
10 → pirolina łącznie 4 elektrony, niearomatyczny
11 → pirol aromatyczny (4 + 2 z pary łącznie 6)

Na maturę nie musisz tego umieć.
polak_gd
Posty: 6
Rejestracja: 5 sty 2014, o 18:58

Re: Charakter aromatyczny związków

Post autor: polak_gd »

Super wytłumaczenie! Dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Charakter aromatyczny związków

Post autor: DMchemik »

Dihydropirydyna nie jest aromatyczna.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Charakter aromatyczny związków

Post autor: Giardia Lamblia »

Jak rozumiem ta dziura uniemożliwia sprzężenie (orbitale nie będą się nakładać w sposób nadający związkowi charakter aromatyczny)?

Doczytałem, oczywiście mój błąd. Musi być ciągłość jeżeli chodzi o nakładające się na siebie orbitale p.
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Re: Charakter aromatyczny związków

Post autor: Roszpuna »

A co ze związkiem nr 5? Ma 6 zdelokalizowanych elektronów? Nie rozumiem dlaczego nie jest aromatyczny.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Charakter aromatyczny związków

Post autor: Giardia Lamblia »

Ma po prostu 3 wiązania podwójne. Tak duża odległość pomiędzy wiązaniami wielokrotnymi uniemożliwia delokalizację elektronów tworzących te wiązania.

Dlatego dihydropirydyna nie jest aromatyczna.
Hubo11
Posty: 92
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 07:39

Re: Charakter aromatyczny związków

Post autor: Hubo11 »

A możecie mi powiedzieć ktore zwiazki azotu maja charakter kwasowo/zasadowy i dlaczego?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości