Z czym połączyć analitykę medyczną?

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
BodyOfProof
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2015, o 18:35

Z czym połączyć analitykę medyczną?

Post autor: BodyOfProof »

Witam serdecznie,

jestem studentką II roku analityki medycznej na CM w Bydgoszczy.
Nie będzie dla Was zaskoczeniem, że pretenduję do miana Studentki kierunku lekarskiego i do tego też zmierzam.
Przyjęłam jednak strategię, że jeśli w tym roku się nie uda to chcę się zdecydować na dobranie sobie do analityki drugiego kierunku.

Szukam rady. Co wybrać?
Jaki dodatkowy tytuł jest w stanie podnieść realnie moje kwalifikacje?
Co sądzicie o elektroradiologii?
Co sądzicie o zrobieniu studium? Oferta nie jest zła, przynajmniej w teorii: technik farmacji, higienistka stomatologiczna lub asystentka stomatologiczna.
Dziękuję z góry za pomoc, radę, wyrażenie swojego zdania.

Ana
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Z czym połączyć analitykę medyczną?

Post autor: deVries »

Najłatwiej będzie Ci robić dodatkowo farmację - jest na tym samym wydziale, część przedmiotów z pierwszych lat Ci przepiszą. W studium farmaceutyczne się nie pchaj, jak dla mnie to krok w tył, trzeba zrobić upierdliwy dwuletni staż, na który ciężko znaleźć miejsce. Poza tym widzisz, jaki cyrk teraz zrobili technikom - ktoś wymyślił, że mogliby nie mieć uprawnień do sprzedawania leków bez recepty w aptece. Dla mnie do analityki ładnie pasuje biotechnologia, możesz potem iść w stronę diagnostyki molekularnej - będziesz miała wiedzę medyczną i pogłębioną z zakresu biol-mol. Elektroradiologia ma się nijak do analityki i vice versa, więc jedynie powiększyłoby to liczbę potencjalnych miejsc pracy, ale podniesieniem kwalifikacji bym tego nie nazwał. Możesz się też zastanowić nad jakąś fizyką medyczną/inżynierią biomedyczną i iść w stronę sprzętu do diagnostyki lab.
BodyOfProof
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2015, o 18:35

Re: Z czym połączyć analitykę medyczną?

Post autor: BodyOfProof »

Farmacja jest dla mnie ciekawa, ale studia z jej zakresu są dla mnie stratą czasu, skoro po dobrym studium mogę pracować w prawie taki sam sposób.
Z inżynierii biomedycznej zrezygnowałam, bo w pierwszej kolejności chciałam studiować nauki medyczne .
A co sądzisz o fizjoterapii? Optometrii?
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Z czym połączyć analitykę medyczną?

Post autor: deVries »

Zabierasz się do tego od d. strony Pomyśl gdzie chciałabyś pracować w przyszłości, czym się zajmować i pod ten kierunek dobieraj studia. Może się okaże, że w ogóle nie potrzebujesz drugiego mgr tylko koła naukowego, nadobowiązkowych praktyk, pieniędzy na dodatkowe szkolenia po studiach. Bo optometria, fizjoterapia i analityka medyczna to kierunki z kompletnie różnych bajek. Możesz sobie skończyć dwa, ale fizjoterapeuta z PWZDL nie będzie w niczym lepszy, niż taki zwykły. Na pewno nie przez fakt ukończenia analityki.

Drugi kierunek ma sens, jeśli jest uzupełnieniem pierwszego - rozszerzeniem nauk podstawowych (np. chemia, biotechnologia) albo pokrewną branżą", czymś, co się uzupełnia wzajemnie (farmacja). Można hobbystycznie sobie dostudiować coś od czapy, ale nie z myślą o podnoszeniu atrakcyjności na rynku pracy.

Skup się może lepiej na maturze i idź na lekarski, bo po 2 latach studiów nauczenie się na maturę na poziom 85+ nie jest problemem.
BodyOfProof
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2015, o 18:35

Re: Z czym połączyć analitykę medyczną?

Post autor: BodyOfProof »

Ta ostatnia opcja byłaby idealną.

Analityka jest ciekawa, ale nie jest spełnieniem moich ambicji i marzeń, nie ma się co czarować.
I nie wiem czy nie chciałabym mieć właśnie takiej furtki, zupełnie innych kwalifikacji, na w razie W".

Dziękuję za pomoc
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Z czym połączyć analitykę medyczną?

Post autor: deVries »

Jak uważasz. Myślę, że praca diagnosty genetyka albo hematologa w jakimś specjalistycznym ośrodku to ciekawa sprawa, ale co kto lubi. Na pewno warto głębiej przeanalizować, jakie możliwości daje ten kierunek. Farmacji też nie skreślaj tak od razu, bo możesz po niej pracować nie tylko w aptece. A w połączeniu z analityką daje fajne opcje pracy na różnych stanowiskach w firmach farmaceutycznych albo CRO - ogólna wiedza biologiczno-chemiczno-medyczna, znajomość technik laboratoryjnych, pogłębiona wiedza o lekach, takie połączenie na pewno jest w cenie. Poza tym, technik ma mniejsze uprawnienia, zarabia mniej, nie zostanie kierownikiem, może i chodzi do szkoły 2 lata, ale potem przez 2 musi pracować za pół darmo na stażu, ma płytszą wiedzę, brak możliwości rozwoju (zero kursów, brak specjalizacji) i generalnie dąży się do wygaszenia kształcenia i co za tym idzie, zmniejszenia ilości techników na rynku pracy - słusznie czy nie, to już inna sprawa. Ogólnie klimat im raczej nie sprzyja.

No ale jak ktoś bardzo chce być tym lekarzem to raczej nic innego go nie zadowoli, także idź rób Witowskiego czy co tam teraz jest modne wśród maturzystów Powodzenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości