Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
RozgrzanyAndrzej
Posty: 16
Rejestracja: 15 lut 2015, o 20:48

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: RozgrzanyAndrzej »

adult pisze:Proste pytanie: dlaczego rośliny są zielone?
Chlorofil zawarty w niektórych komórkach roślinnych pochłania fale świetlne o długości ok 450 nm i czerwonegook 670 nm a fale o długości odpowiadającej kolorowi zielonemu sa przez niego odbijane , co sprawia , ze widzimy zielone zielone części rośliny

podaj dwie różnice komórek glejowych i komórek nerwowych, podaj pochodzenie embriologiczne i przedstaw przybliżona liczne tych dwu typów komórek w organizmie człowieka
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kapitan47 »

RozgrzanyAndrzej pisze:
adult pisze:Proste pytanie: dlaczego rośliny są zielone?


podaj dwie różnice komórek glejowych i komórek nerwowych, podaj pochodzenie embriologiczne i przedstaw przybliżona liczne tych dwu typów komórek w organizmie człowieka
Na prawdę tak brzmi pytanie?

Neuron - ektoderma - miliard?
Glejowa - ? - 10 miliardów?

Komórka glejowa odżywia neuron, a neuron nie odżywia żadnej komórki
Komórka glejowa otacza neuron izolując go od środowiska zewnętrznego zmniejszając ubytki napięcia, a neuron przekazuje ten impuls nerwowy

Co to za pytanie

moje:
1)miejscem biosyntezy wazopresyny jest.
2)uwalnianie wazopresyny do krwi zachodzi przez.
3)przykładowy czynnik wpływający na wzrost wydzielania wazopresyny.
4)przykładowy czynnik wpływający na hamowanie uwalniania wazopresyny.
5)schorzenie wywołane niedostatecznym wydzielaniem wazopresyny.

Mam nadzieję że trochę trzeba będzie pogłówkować
Awatar użytkownika
Mikrotrabekule
Posty: 285
Rejestracja: 31 lip 2014, o 12:42

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Mikrotrabekule »

1) podwzgórze
2) tylny płat przysadki mózgowej
3) wzrost ciśnienia osmotycznego osocza
4) spadek ciśnienia osmotycnego osocza
5) moczówka prosta

Dobrze?

Napisz czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe a jeśli jest fałszywe to napisz je we właściwej formie:

Chemoautotrofy odgrywają ważna rolę w środowisku, ponieważ produkują znaczną ilość biomasy wykorzystywanej przez heterotrofy
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kapitan47 »

Mikrotrabekule pisze:1) podwzgórze
2) tylny płat przysadki mózgowej
3) wzrost ciśnienia osmotycznego osocza
4) spadek ciśnienia osmotycnego osocza
5) moczówka prosta

Dobrze?

Napisz czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe a jeśli jest fałszywe to napisz je we właściwej formie:

Chemoautotrofy odgrywają ważna rolę w środowisku, ponieważ produkują znaczną ilość biomasy wykorzystywanej przez heterotrofy
1 3 i 5 na pewno, ale nie wiem co z 3 i 4. Ja bym dał na odwrót. Wazopresyna m.in. wzmaga resorpcję zwrotną. Czyli jak mamy nadmiar wody w organizmie to powinno być jej mniej (gdyż chcemy się nadmiaru pozbyć). A wzrost ciśnienia osmotycznego powoduje, że jest dużo wody we krwi. Dobrze rozumuję?
W odp. jest 3)nikotryna 4)alkohol

Zdanie jest fałszywe.
Fotoautotrofy/autotrofy odgrywają.

Do lekarza zgłosił się pacjent, lekko pobudzony, bardzo szczupły. Badanie krwi wykazało niski poziom TSH. Dlaczego? Wyjaśnij jaki mechanizm i w jaki sposób utrzymuje niskie stężenie TSH we krwi.
Awatar użytkownika
Mikrotrabekule
Posty: 285
Rejestracja: 31 lip 2014, o 12:42

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Mikrotrabekule »

Z tego co się uczyłam to wzrost objętości krwi powoduje spadek ciśnienia osmotycznego osocza. Niestety nie umiem wyjaśnić dlaczego tak jest.

A co do mojego pytania to takie dodatkowe pytanie: czy potrafiłbyś napisać na czym polega pozytywna rola chemoautotrofów w środowisku?

Pacjent cierpi na nadczynność tarczycy. Poziom TSH we krwi był niski, ponieważ nadmiar wydzielanych przez tarczyce hormonów wypływał hamująco na przedni płat przysadki, która wydzielała mniejsza ilośc hormonu tyreotropowego mającego stymulujący wpływ na tarczyce.

Podaj po jednym przykładzie pozytywnych oraz szkodliwych skutków działania promieniowania słonecznego na organizm człowieka
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kapitan47 »

Mikrotrabekule pisze:Z tego co się uczyłam to wzrost objętości krwi powoduje spadek ciśnienia osmotycznego osocza. Niestety nie umiem wyjaśnić dlaczego tak jest.

A co do mojego pytania to takie dodatkowe pytanie: czy potrafiłbyś napisać na czym polega pozytywna rola chemoautotrofów w środowisku?

Pacjent cierpi na nadczynność tarczycy. Poziom TSH we krwi był niski, ponieważ nadmiar wydzielanych przez tarczyce hormonów wypływał hamująco na przedni płat przysadki, która wydzielała mniejsza ilośc hormonu tyreotropowego mającego stymulujący wpływ na tarczyce.

Podaj po jednym przykładzie pozytywnych oraz szkodliwych skutków działania promieniowania słonecznego na organizm człowieka
Dzisiaj będę miał korki za godzinę to się dopytam, ale wydaję mi się że jak jest większe ciśnienie to znaczy, że ciecz mocno naciska na ściany naczyń. Są dwie możliwości - zwężone naczynia lub zwiększona ilość płynów we krwi.

Chemoautotrofy uczestniczą w obiegu pierwiastków w przyrodzie takich jak azot czy siarka. Neutralizują ich toksyczne postaci (tj. H2S oraz NH3) utleniając je do azotanów i siarczanów, które jako łatwo przyswajalne jony dla roślin stają się źródłem azotu i siarki.

Dlaczego największe stężenie melatoniny jest w nocy?

Jaki miałeś wynik z biologii?
Awatar użytkownika
Mikrotrabekule
Posty: 285
Rejestracja: 31 lip 2014, o 12:42

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Mikrotrabekule »

*Miałam 83%
jak nie zapomnę to też się na korkach spytam i napiszę Ci na priv, bo mam je dopiero za parę dni

Ponieważ światło wpływa hamująco na syntezę melatoniny, więc może być ona syntezowana głownie w nocy stąd jej wysokie stężenie.

A moje pytanie to to co zadałam wcześniej czyli:
podaj po jednym przykładzie pozytywnych oraz szkodliwych skutków działania promieniowania słonecznego na organizm czlowieka
Awatar użytkownika
RozgrzanyAndrzej
Posty: 16
Rejestracja: 15 lut 2015, o 20:48

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: RozgrzanyAndrzej »

Pozytywne : umożliwia syntezę witaminy D3
Negatywne : działanie kancerogenne i mutagenne


1. Opisz cykl mocznikowy
2. Ustal miejsce w organizmie gdzie zachodzi
3. Dlaczego ornityna i cytrulina nazywane sa aminokwasami niebialkowymi ?


kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kapitan47 »

RozgrzanyAndrzej pisze:Pozytywne : umożliwia syntezę witaminy D3
Negatywne : działanie kancerogenne i mutagenne


1. Opisz cykl mocznikowy
2. Ustal miejsce w organizmie gdzie zachodzi
3. Dlaczego ornityna i cytrulina nazywane sa aminokwasami niebialkowymi ?


1) cykl mocznikowy jest to proces syntezy nietoksycznego mocznika z dwóch cząsteczek toksycznego amoniaku, którego źródłem są białka. Jest to proces anaboliczny (o to chodzi, czy trzeba opisać te przekształcenia)
2)zachodzi w komórkach wątroby (hepatocytach), a dokładniej to w ich mitochondriach
3)Ornityna i cytrulina są aminokwasami niebiałkowymi ponieważ nie występują w białkach

Opisz rolę rzęsek występujących w protonefrydium.
Awatar użytkownika
Mikrotrabekule
Posty: 285
Rejestracja: 31 lip 2014, o 12:42

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Mikrotrabekule »

Rzęski wychwytują metabolity azotowe i powodują ich dalszy przepływ w tym układzie.

Dlaczego wchodząc do jasnego pomieszczenia światło najpierw nas oślepia a dopiero później widzimy normalnie?
Awatar użytkownika
DwuTom
Posty: 58
Rejestracja: 25 lip 2014, o 15:56

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: DwuTom »

Mikrotrabekule pisze:Dlaczego wchodząc do jasnego pomieszczenia światło najpierw nas oślepia a dopiero później widzimy normalnie?
Wchodząc z ciemnego pomieszczenia, gdzie nasze źrenice były rozszerzone do jasnego, do naszej siatkówki dociera za dużo światła, dopiero po pewnym czasie, gdy źrenica się zmniejszy i światła dociera mniej nie odczuwamy oślepienia.


Dlaczego prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa wzrasta wraz z wiekiem kobiety?
Awatar użytkownika
RozgrzanyAndrzej
Posty: 16
Rejestracja: 15 lut 2015, o 20:48

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: RozgrzanyAndrzej »

Kobieta starzejąca sie , zbliżająca sie do menopauzy ma znacząco osłabione zdolności rozrodcze . W młodym wielu zarodek, którego chromosomy uległy złemu rozejściu podczas podziałów mejotycznych jest szybko usuwana . U kobiety starszej organizm, zeby zwiekszyć szanse na urodzenie dziecka zaczyna w mniej rygorystyczny sposób selekcjonować zarodki w macicy

jak wyjaśnisz wypadanie włosów i anemię , główne objawy choroby popromiennej
Awatar użytkownika
Roksolana
Posty: 215
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 16:35

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Roksolana »

jak wyjaśnisz wypadanie włosów i anemię , główne objawy choroby popromiennej

Najbardziej podatne komórki na promieniowanie jonizujące to komórki szybko dzielące się, dlatego w chorobie popromiennej występuje anemia i wypadanie włosów.

Podaj po jednym przystosowaniu związanym z pobieraniem pokarmu tasiemca nieuzbrojonego i samicę komara. Wyjaśnij, z czego wynikają różnice.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości