Allopatia, Allelopatia, Alleopatia...?

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Modesta
Posty: 2
Rejestracja: 5 gru 2008, o 16:25

Allopatia, Allelopatia, Alleopatia...?

Post autor: Modesta »

Witam i pragnę się przywitać
Skłoniło mnie , aby do Was zajrzeć pytanie o różnicę w znaczeniu słów z tego tematu.jest to przyczyną sporów na pewnym forum akwarystycznym . Szukanie w necie niczego nie wyjaśniło ponieważ spotyka się wszystkie nazwy.i nie wiem czy toliterówki czy faktycznie różne znaczenia.
Pozdrawiam.
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: Allopatia, Allelopatia, Alleopatia...?

Post autor: michicho »

Allopatia to sposób zwalczania choroby.

Allelopatia i Alleopatia - zdaje mi się, że obie nazwy dotyczą jednego pojęcia. Mianowicie jest to oddziaływanie jednego organizmu na inny poprzez wydzielanie przez niego substancji chemicznych.
W szkole uczono mnie, że szkodliwych substancji np. grzyby wydzielające różne szkodliwe substancje do podłoża, aby inne organizmy nie mogły rozwijać się wokół nich.
Lecz na wiki czytam, że jest to szkodliwy bądź pożyteczny wpływ substancji wydzielonych przez jeden organizm, a dokładnie przez rośliny i grzyby.

W każdym razie Allopatia to jedno, a Allelopatia/Alleopatia - to najprawdopodobniej drugie.

Pozdrawiam
Modesta
Posty: 2
Rejestracja: 5 gru 2008, o 16:25

Re: Allopatia, Allelopatia, Alleopatia...?

Post autor: Modesta »

no i właśnie o tą alleopatię mi chodzi.czy to błędna nazwa a chodzi o allelopatię czy to 2 jakieś inne znaczenia.
rudyment
Posty: 11
Rejestracja: 3 gru 2008, o 23:51

Re: Allopatia, Allelopatia, Alleopatia...?

Post autor: rudyment »

Te słowa używane są zamiennie na określenie szkodliwego chemicznego wpływu jednych organizmów na drugie w siedlisku. Znaczą to samo.
Skojarz z allelami.
cyberh
Posty: 33
Rejestracja: 5 lut 2009, o 14:57

Re: Allopatia, Allelopatia, Alleopatia...?

Post autor: cyberh »

allelopatia poprawnie
Awatar użytkownika
JAsiio
Posty: 69
Rejestracja: 4 mar 2006, o 13:11

Re: Allopatia, Allelopatia, Alleopatia...?

Post autor: JAsiio »

"termin ten [allelopatia], to zbitka dwóch greckich słów: allelon (nawzajem) i patheia (oddziaływanie, cierpienie, choroba), wprowadził w 1937 roku austriacki fizjolog G. Molisch. - pod red. J. Kopcewicza i St. LewakaFizjologia roślin", Warszawa: PWN, 2002.

Pisałem pracę badawczą na OB na temat allelopatii, więc litaratury na ten temat trochę zgromadziłem. I różnie podają:

-"Rośliny wydzielają do atmosfery, wody i gleby różnego typu związki chem., które zmieniają właściwości środowiska. (.) Bez względu na to, czy oddziaływania między roślinami mają charakter ujemny, czy też dodatni, nazwane zostały allelopatią. - źródło: pod red. J. Kopcewicza i St. LewakaFizjologia roślin", Warszawa: PWN, 2002.

- Sam Molisch definiował to w ten sposób:Allelopatia jest to oddziaływanie jednej rośliny na drugą przez ich przyżyciowe wydzieliny", choćwspółcześnie pod pojęciem allelopatii rozumie się każdy pośredni i bezpośredni, hamujący lub stymulujący wpływ jednej rośliny na drugą wskutek wydzielania przez nie do środowiska różnych związków chemicznych organicznych i nieorganicznych. - K. FalińskaEkologia roślin", Warszawa: PWN, 2004 - i to jest wg mnie najlepsza definicja allelopatii,

- chociaż jest też definicja, która uzwględnia nie tylko rośliny:allelopatia - bezpośrednie lub pośrednie oddziaływanie jednych roślin (również mikroorganizmów) na inne rośliny za pośrednictwem sub. chem. wydzielanych do środowiska - red. nacz. Z. OtałęgaEncyklopedia Biologiczna", Kraków: 1998

- a np. Operon podaje, że allelopatia dotyczy nie tylko roślin, ale także grzybów i bakterii i nawet podają przykład z antybiotykami, ale także, że to tylko oddziaływanie antagonistyczne.

Tak, czy siak, jest to allelopatia.
snapshott
Posty: 10
Rejestracja: 1 wrz 2014, o 14:52

Re: Allopatia, Allelopatia, Alleopatia...?

Post autor: snapshott »

Witam, JAsiio czy mógłbyś mi podać tytułu literatury z jakiej korzystałeś, interesuje mnie zjawisko allelopatii i chciałabym poczytać coś na ten temat.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości