Proszę o pomoc.

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
cllaudek
Posty: 10
Rejestracja: 18 lis 2010, o 14:48

Proszę o pomoc.

Post autor: cllaudek »

Mosiądz to stop dwóch metali: miedzi i cynku. Próbkę mosiądzu o masie 85 g zadano roztworem 45% kwasu azotowego (V). Masa użytego roztworu wynosiła 592,22 g. Oblicz skład procentowy omawianego stopu.

Mógłby ktoś pomóc mi rozwiązać to zadanie? Kompletnie nie wiem nawet, jak zacząć, w ogóle, jak się do tego zabrać.
italiano
Posty: 23
Rejestracja: 3 paź 2013, o 18:36

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: italiano »

45% kwas azotowy (V) jest zbyt słabo stężony aby mógł roztworzyć miedź, tak więc będzie roztwarzany tylko cynk. Po przekształceniu wzoru na stężenie procentowe wyliczasz sobie ilość HNO3 w roztworze użytym do roztworzenia próbki mosiądzu. Następnie napisz sobie reakcję roztwarzania cynku w tym kwasie i z proporcji wylicz sobie liczbę moli, a następnie masę cynku. Później już tylko policz jaki procent stopu stanowi cynk zakładając że składa się tylko z miedzi i cynku. Do pomyślenia zostaje kwestia czy miedź rzeczywiście się nie roztwarza w 45% kwasie azotowym (V) i czy moje początkowe założenie jest poprawne.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: DMchemik »

Nie jest za słabo stężony, roztwarza miedź z wydzieleniem głównie NO2.

Zadanie należy rozwiazać z układem równań lub z twierdzenia Talesa. Próbowałem je rozwiązać ale wychodzą wartości całkem inne, więc w zadaniu jest błąd prawdopodnie przy podanej ilości kwasu. Bo jest go zdecydowane za dużo by zaszła redukcja do NO i za mało by zaszła redukcja do NO2. Skąd jest to zadanie?

załóżmy, że mamy 2 sytuacje skrajne, tj. że mamy 85 g cynku i 85 g miedzi. Z tego co widzę, to zadanie ma sens jedynie, jeśli założyć, że cynk daje H2 w reakcji z kwasem azotowym A drugie założenie to takie, że miedź daje NO2

Zn + 2HNO3 === Zn(NO3)2 + H2
3Cu + 4HNO3 === Cu(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O

zatem jeśli mamy 85 g cynku to potrzeba 364,03 g HNO3

jeśli mamy 85 g Cu to potrzeba 749,02 g 45% HNO3

zatem jeśli na 100% Cu potrzeba o 386 g więcej kwasu, a w zadaniu mamy o 228,19 to:

100% Cu === 386
x% Cu === 228,19

x=59,3%

Ale w rzeczywistosci jest to bzdurne założenie z tym cynkiem. Masz wynik do tego zadania?
italiano
Posty: 23
Rejestracja: 3 paź 2013, o 18:36

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: italiano »

A czy reakcja roztwarzania cynku nie wygląda analogicznie jak dla miedzi w rozcieńczonym kwasie azotowym? Jesteś pewny że w reakcji z cynkiem powstaje wodór a nie NO? I reakcje które podajesz są niepoprawnie zbilansowane.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: DMchemik »

No przecież napisałem, że w zadaniu jest błąd polegający na tym, że wychodzi jedynie, jeśli przyjąć, że cynk wypiera wodór, a to nieprawda przecież, bo kwas azotowy jest utleniający.

dzięki za uwagę z bilansem, zaraz poprawię
Dr Who
Posty: 127
Rejestracja: 24 lip 2013, o 19:38

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Dr Who »

Jeśli mogę wrócić do zadania. Równanie reakcji z cynkiem będzie tak na dobrą sprawę wyglądało tak:

4 Zn + 10 HNO3 -4 Zn(NO3)2 + NH4NO3 + 3 H2O

z miedzią:

Cu + 4HNO3 Cu(NO3)2 + 2 NO2 + 2 H2O

Na podstawie obliczonej liczby moli kwasu i stosunków molowych metali do kwasu azotowego tworzymy odpowiedni układ równań, z którego powinna wyjść dokładna wartość.

Pozdrawiam
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Adax82 »

DMchemik,
też pamiętam, że w reakcji HNO3 z Zn wydzieli się NH3 co w roztworze wodnym sprowadzi się do utworzenia NH4NO3
Tak na marginesie, pisałem o tym wcześniej, reakcje HNO3 z metalami powoduje wydzielenie nie jednego określonego gazu ( NO2, NO, N2O, H2, NH3 ) a wydzielenie większości z nich, w określonych udziałach molowych. Ale nie jest to sprawa na poziomie liceum.
Jedyną przesłanką co do produktów jest to, że im metal szlachetniejszy tym redukcja azotu ( w HNO3) jest mniejsza:
np. w reakcji z Ag w produktach będzie NO2 i NO,
w reakcji HNO3 ( rozc. ) z Fe będą: NO2, NO, N2O, H2
w reakcji HNO3 z Mg produktami będą: N2O, H2, NH3

.ale nie jestem takim ekspertem jak Ty.

p.s. hipotetyczne zadanie wyglądałoby tak: Napisz równanie reakcji żelaza z rozc. HNO3 wiedząc, że produktami reakcji były: 1 mol NO, 2 mole N2O, 3 mole H2, 1 mol NH3
Argentum
Posty: 313
Rejestracja: 12 kwie 2013, o 18:25

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Argentum »

Pier**** zbiór.

Chyba im zrobię jakąś nagonkę, bo nie mogę! Wiecznie jakieś problemy z zadaniami z tydzien po tygodniu.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: DMchemik »

W tym zbiorze jest więcej kwiatków. Możesz wrzucić fotkę tego zadania ze zbioru?
Argentum
Posty: 313
Rejestracja: 12 kwie 2013, o 18:25

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Argentum »

Nie mam jak teraz.
Chemiku, wiem to, sukcesywnie zbieram te chwasty. Trzeba ostrzec innych przed tym zbiorem - ja z chemią problemów nie mam żadnych i błędy wyłapię, ale Ci, którzy robią ten zbiór jako pierwszy", to mogą źle skończyć.
p0nczek
Posty: 2
Rejestracja: 5 gru 2017, o 15:11

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: p0nczek »

Po kilku latach udalo mi sie je zrobic
W tym zadaniu trzeba przyjac ze reakcja Cu z kwasem azotowym (V) nie zajdzie a reszte robimy normalnie
.

× Cu - 7,11%
× Zn - 92,89%
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość