MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: Padre Morf »

idzie o łamanie standardów. U nas sie łamie standardy bo nie ma kasy, wszystko załatwia sie szybko i tanio. WEuropie musi byc wg przepisów
veg999
Posty: 87
Rejestracja: 10 maja 2008, o 23:56

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: veg999 »

Tak się zastanawiam nad jedna rzeczą. Jeśli teraz nie ma I i II st. specjalizacji tylko trwa specjalizacja 6 lat, to jak to wygląda z reanimacją. Kiedyś z tego co wiem było tak, że tylko anestezjolog i lekarz z II st. specjalizacji mógł prowadzić reanimacje w szpitalu. Jak jest teraz?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: Padre Morf »

veg999 pisze:Kiedyś z tego co wiem było tak, że tylko anestezjolog i lekarz z II st. specjalizacji mógł prowadzić reanimacje w szpitalu.
Reanimację prowadzić może każdy. W karetce robi to ratownik medyczny w ramach swoich uprawnień. W szpitalu robi to lekarz, który może ją podjąć najszybciej. Na chirurgii będzie to np. chirurg. Po prostu na każdej specjalizacji (chyba na każdej nie sprawdzałem programu wszystkich) jest staż na intensywnej terapii gdzie lekarz uczy sie reanimacji. Po tym jak przy pacjencie pojawia sie anestezjolog/lekarz medycyny ratunkowej to on przejmujedowodzenie nad akcją reanimacyjną bo jest do tego najlepiej przygotowany pod względem specjalizacji.

Inną rzeczą są tzw. świadczenia z zakresu intensywnej terapii, które wykonuje sie u pacjentów na OIT. Dawniej na OIT lekarz z I stopniem specjalizacji mógł udzielać świadczeń na OIT tylko pod nadzorem dwójkowicza.
veg999 pisze:Jak jest teraz?
Teraz jest 6 letnia specjalizacja jednostopniowa w czasie, której minimum 2 lata obejmuje kształcenie w zakresie IT. Po skończeniu specjalizacji masz pełnię uprawnień - taką jak lekarz z II stopniem specjalizacji.
Osoby, które w tej chwili mają tylko I stopień samodzielnie na OIT dyżurować nie mogą. Większość z nich uzupełnia specjalizację - teraz robienie II stopnia dla takich osób trwa 4 lata.
absolutnieabsurdalna
Posty: 107
Rejestracja: 5 mar 2011, o 13:24

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: absolutnieabsurdalna »

Cześć ! mam pytanie do bardziej zorientowanych ode mnie .Jestem ciekawa . Dla przykładu specjalizacja z onkologii klinicznej trwa 6 lat - 3 lata -choroby wewnetrzne plus 3 lata onkologii , sama specka z chorob wewnetrznych trwa 3 lata plus 2 .Czy jesli dajmy na to zrobię specjalizacje z onkologii klinicznej to mogę pracować równiez jako lekarz chorób wewnętrznych? albo jezeli nie to czy możliwe jest dorobienie tych 2 lat rozszerzających choroby wewnętrzne i tym samym posiadać 2 specjalizacje ? Moje drugie pytanie jest takie . W jakim sposób w tym momencie lekarze na specjalizacji dorabiają sobie ? bo jaki wiemy pensje ,które oferuję nam państwo na rezydenturze są śmieszneltdyżury? gdzie te dyżury ? przychodnie?
Bardzo proszę o rzeczową odpowiedź ! Coraz częściej widzę odpowiedzi wyśmiewcze ,krytykujące całkiem konkretne pytania i zupełnie nie na temat.Nie chcę czytać komentarzy w stylu Najpierw skończ studia ,potem pogadamy albo oskarżenia , że interesują mnie tylko i wyłącznie zarobki i będe złym lekarzem , bo to nie jest odpowiedz na moje pytanie .Nie ma głupich pytań ,są czasem głupie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Epsilon
Posty: 125
Rejestracja: 29 sty 2011, o 12:41

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: Epsilon »

Po tych trzech latach mdulu, z teco, co wiem, internista nie jestes i nie mozesz pracowac jako specjalista chorob wewnetrznych. Nie wiem, czy mozna zrobic druga specjalizacje dorabiajac tylko modul specjalistyczny. Byloby to logiczne, no ale jak jest z logika w Polsce to wszydcy wiemy

Pensja rezydenta jest przyzwoita, kolo 3,5 kola brutto podstawy plus obowiazkowe dyzury. Nie stac na jacht i ferrari, niestety, ale i tak wielu Polakow moze o takiej pensji tylko marzyc. Dyzury robi sie na oddziale, na ktorym sie pracuje. Mozna zwiekszac ich liczbe po dogadaniu.

Oprocz tego jakies dziwne prace typu opieka nocna i swiateczna, moze pogotowie, chociaz nie wiem, czy teraz w koncu mozna czy nie. No i milion niemedycznych zawodow. Mozna zarabiac np. na blogu

Problem z kasa jest, jak nie dostaniesz sie na rezydenture. W malych osrodkach albo jak sie dobrze dogadasz, to idziesz na etat i tam sie dogadujesz co do kasy. Na klinikach z reguly idziesz na wolontariat. Ale to najczesciej problem ludzi, ktorzy chca isc na bardzo popularne specjalizacje, na ktore jest malo miejsc.

Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: Padre Morf »

Nie wiem, czy mozna zrobic druga specjalizacje dorabiajac tylko modul specjalistyczny.
Można. Po to powstały moduły, żeby to tak działało.
Awatar użytkownika
Epsilon
Posty: 125
Rejestracja: 29 sty 2011, o 12:41

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: Epsilon »

Dziėki, to jeszcze przede mna, ale czuje sie madrzejsza

raveno
Posty: 12
Rejestracja: 28 cze 2014, o 20:22

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: raveno »

Epsilon pisze: Pensja rezydenta jest przyzwoita, kolo 3,5 kola brutto podstawy plus obowiazkowe dyzury.
Przez pierwsze 2 lata podstawa 2250, potem rosnie do zawrotnych 2500 netto. Może na wschodzie jest to przyzwoita pensja, ale w Warszawie taka stawka za stosunkowo ciężką pracę w wieku pod 30 lat naprawdę zbytnio nie urządza, nie wspominając o ewentualnej rodzinie. Niestety ale takie wynagrodzenie to proste zaproszenie do wyjazdu na zachód.
Awatar użytkownika
Epsilon
Posty: 125
Rejestracja: 29 sty 2011, o 12:41

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: Epsilon »

No tak, w Warszawie pewnie nawet na fast foody nie starczy

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości