DIC PZO

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Hybrydowy dic

Post autor: planapo »

Zestaw polaryzacyjno-interferencyjny - w UPI masz kilka technik (:

Do DIC polaryzacja jest niezbedna, mimo ze jej nie ma w nazwie".

Tu moje stare eksperymenty, pokazuja troche jak to dziala:
viewtopic.php?f=278&t=46932
JohnyM

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: JohnyM »

W przypadku UPI jest polaryzator liniowy, choć cyrkularny również zadziała (DeSenarmont). Natura polaryzatorów jest taka, że wszystkie są takie same. tylko niektóre z jednej strony mogą mieć ćwierćfalówkę.

Differential interference contrast - kontrast różniczkowy interferencyjny:
w uproszczeniu jest to optyczna konwersja obiektów izotropowych na anizotropowe. Czyli umożliwienie zastosowania kontrastu polaryzacyjnego dla wszystkich obiektów.
Inaczej: w kontraście polaryzacyjnym, sam preparat pełni funkcję pryzmatu Wollastona. A w DIC Nomarski oszukał system wstawiając w drogę optyczną zmodyfikowany pryzmat oraz przysłonę/drugi pryzmat. Dlatego DIC daje pełne możliwości technik polaryzacyjnych (wszelkie kompensatory w jednym).

DIC można uzyskać z każdym kondensorem przymykając jego przysłonę, a jeszcze lepiej wykonując przysłonę szczelinową. Chodzi o to aby przymknąć przysłonę tak, aby wyciąć tylko jeden prążek interferencyjny. Dzięki temu dyfrakcja występująca na przysłonie będzie odpowiadała rozdwojeniu, które wprowadziłby pryzmat.
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

[Link] DIC PZO

Post autor: berkut123 »

No fakt przy pomocy kondesora szczelinowego uzyskałem barwny ,reliefowy obraz (DIC).
Mam pytanie , w kondensorze KPI-2 są pryzmaty Wollastona (kompensatory), można nimi obracać o jakieś 45 stopni takim wichajstrem . Tu jest opisane jak to zrobić

viewtopic.php?f=276&t=49040
Ale nie da się włożyć wichajstra do regulacji , trzeba demontować kondenser albo przekręcać tarczę i kręcić pryzmatami z „boku” nie widząc jak się zmienia obraz. Czy ja coś źle robię? Czy może coś jest nie tak, bo mam mikroskop Biolar, a zestaw do DIC od MB-30 ( głowica MPI-3)? . Gdyby wichajster był krótszy to jakoś z trudem ale dało by się nim pokręcić bez kombinacji
JohnyM

Re: DIC PZO

Post autor: JohnyM »

Coś robisz źle. Da się kręcić kompensator włączony do drogi optycznej. Z lewej strony jest wywiercony w kondensorze otwór do wprowadzenia kluczyka.
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: DIC PZO

Post autor: berkut123 »

No o to chodzi, jest otworek w obudowie na kluczyk po lewej stronie, śrubka –regulator pryzmatu ustawia się naprzeciwko niej, ale po założeniu kondesora nie da się tego kluczyka użyć ( jest za długi 6,5 cm, wchodzi pod takim kątem że zawadza o obudowę mikroskopu) . Jak opuszczę kondensor na dół, da się kluczyk włożyć i z trudem można nim pokręcić , jak wtedy podniosę kondensor to kluczyk zgniatam o obudowę, i nie da się podnieść kondensora na maxa do góry. Nie za bardzo można źle coś zainstalować (odwrotnie ), dlatego wnikam w szczegóły. Mam też kondensor od kontrastu fazowego K3Ph , tam są dwa takie kluczyki ale są w bardziej z boku, i pod innym kątem, tymi da się kręcić bez problemu.
JohnyM

Re: DIC PZO

Post autor: JohnyM »

To znaczy że masz kondensor zamontowany pod złym kątem.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: DIC PZO

Post autor: winkwink »

mam parę pytań kosmetycznych
pierwsze odnośnie pyłków na drodze widzenia, może ktoś mi podpowie gdzie one mogą być?
kondensor opuszczony - widać wyraźnie jakieś zanieczyszczenia, wyczyściłam wszystko co mogłam, szkła w trino i w MPI3, kompensatory w KPI2, okulary muszą być cały czas czyste, mam na tym pukcie p. dolca, no i nie wiem gdzie są te pyłki, wiem, że gdzieś w głowicy, ale gdzie konkretnie?
oczywiście podczas obserwacji na preparacie wszelkie te zanieczyszczenia znikają, więc to jeden plus, ale chciałabym się ich pozbyć

druga sprawa, na załączonym zdjęciu, ta mgiełka na dole, jak przesuwam pryzmaty w głowicy MPI3, to ta plama również się przesuwa, gdzie może być to zanieczyszczenie i czy dostanę się do niego?

trzecia sprawa, odnośnie barwy interferencyjnej, czy nie jest tak, że powinna być ona równomiernie rozłożona i taka sama w całym polu widzenia?, kolega wcześniej coś pisał o regulowaniu pryzmatów i zastanawiam się czy ma to z tym związek
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: DIC PZO

Post autor: planapo »

1 - kręć poszczególnymi elementami: aparatem, okularem, obektywem i innymi, ktorymi sie da - wtedy mozna okreslic gdzie znajduje sie paproch.
2 - ja nie pomoge.
3 - tlo nie jest idealnie jednorodne, zawsze jest jakis lekki gradient .
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: DIC PZO

Post autor: winkwink »

dzięki planapo
1 - tak, wiem, że trzeba kręcić, aby wyeliminować poszczególne elementy, zrobiłam to, została głowica
coś w środku musi siedzieć?
2 - ale pomysł masz? na pewno masz
3 - oj, to mnie pocieszyłeś, bo już się stresowałam, że będę musiała coś kręcić tym dziwnym kluczykiem (nawet dzisiaj próbowałam, w tej dziurce koło 40-ki, ale nic się nie zmieniało, na wszelki wypadek cofnęłam wszystkie obroty które wykonałam)
a tak btw. przy każdym kompensatorze (dopasowanym do obiektywu) jest dziurka do kręcenia, co się uzyskuje tą regulacją?
próbowałam rozszyfrować angielską instrukcję, ale tam jest głównie opis odnoszący się do kondensora szczelinowego, no i na tyle dziwnie napisane, że nie wszystko przyswoiłam jak trza, niby prosto, a jednak trudno
stamtąd chyba właśnie wzięłam tezę o jednolitej barwie, ale to też tyczyło się kondensora szczelinowego (albo jakoś tak, czytałam to ze dwa tygodnie temu, więc piszę z pamięci)
JohnyM

Re: DIC PZO

Post autor: JohnyM »

Kropki wyglądają jakby były na okularze lub optyce/matrycy aparatu - ale tak naprawdę to trudno powiedzieć.

Skoro plazma się przemieszcza to pewnie jest na kompenstorze. 6 śrub do wykręcenia.

Jaką masz głowicę i obiektywy? Wypełnienie reguluje się opuszczając/podnosząc kompensator. Można trochę pomóc również opuszczając/podnosząc kondensor Kpi2 poza koehlera. Generalnie DIC opiera się na tworzeniu gradientu optycznego w polu widzenia stąd nigdy nie będzie idealnie równo.

Regulacja kompenatorów w kondensorze: Ustaw wszystko jak do DIC, zastąp jeden okular mikroskopem pomocniczym, wyłącz z drogi optycznej górny kompensator (w głowicy). Kręcąc kluczykiem ustaw wszsystkie kompenatory tak aby czarny pasek był ustawiony północ-południe.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: DIC PZO

Post autor: winkwink »

JohnyM pisze:Kropki wyglądają jakby były na okularze lub optyce/matrycy aparatu
patrząc w soczewkę aparatu coś widzę, ale jest głębiej, bo nie mogę tego sczyścić, okulary czyste, chyba, że w momencie robienia zdjęcia, coś na nich usiadło(?)

głowica MPI3, obiektywy zwykłe achromatyczne PZO
JohnyM pisze:Skoro plazma się przemieszcza to pewnie jest na kompenstorze. 6 śrub do wykręcenia.
yyy, ale jak to na kompensatorze? ona się przemieszcza gdy kręcę śrubą na głowicy, bardziej pryzmaty obstawiałam?
JohnyM pisze:Wypełnienie reguluje się opuszczając/podnosząc kompensator.
jak mam podnieść/ opuścić kompensator?
JohnyM pisze:Regulacja kompenatorów w kondensorze
dzięki, super rada, na pewno skorzystam
ale tutaj:
JohnyM pisze:wyłącz z drogi optycznej górny kompensator (w głowicy)
masz na myśli analizator?

proszę o scalenie postów, dziękuję od 60+ bedziesz mogla edytowac (:

no tak, trzeba było doczytać
kompensator = pryzmat w tym przypadku
jeśli dobrze spojrzałam, to w podstawie głowicy MPI3 są 3 śruby, to właśnie o nie chodzi?, mam je odkręcić?
i co dalej?, bo aż daleko nie szłam do tej pory w kwestii rozkładania elementów mikroskopu
JohnyM

Re: DIC PZO

Post autor: JohnyM »

Są trzy śrubki (widoczna w dolnym, prawym rogu, nie mam ich chyba na fotkach ale na tej coś widać):

Trzeba je wykręcić, wtedy spodek można ściągnąć. Potem trzeba wykręcić moletowy pierścień i można wyciągnąć kompensatory.

A na tym zdjęciu masz widoczne prawidłowe ustawienie kompensatora w kondensorze:
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: DIC PZO

Post autor: winkwink »

wracam do tematu, wprawdzie te zanieczyszczenia ze zdjęcia wyżej okazały się być w nasadce trino (nie ma ich po zmianie na bino), ale postanowiłam przyjrzeć się głowicy MPI3
rozkręciłam, zdjęłam spodek i okazało się, że w jednym miejscu jest spora grudka czegoś, tylko nie wiem jak się do niej dostać
Johny, czy pierścień moletowany to ten który zaznaczyłam strzałką?
kompletnie nie wiem, jak go odkręcić, patrząc na wnętrze tej głowicy w ogóle nie mam pomysłu jak się zabrać za jej rozczłonkowanie
Załączniki
P1090517.jpg
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość