Symbionty człowieka.

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
MalaPanda
Posty: 24
Rejestracja: 25 sie 2013, o 11:40

Symbionty człowieka.

Post autor: MalaPanda »

Szukam przykładów wszelakich na symbiozę człowieka z czymkolwiek. Może być zarówno mutualizm jak i komensalizm. Proszę o coś więcej niż bakterie rozkładające celulozę w jelicie człowieka i organizmy wymienione w stronce na wikipedii pt."flora fizjologiczna człowieka
Awatar użytkownika
biochemiczni
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2015, o 18:49

Re: Symbionty człowieka.

Post autor: biochemiczni »

Cześć,

W sumie jak przeczytałem tą notatkę z Wikipedii to stwierdziłem, że wszystko tam jest. No prawie. Niestety nie mam przy sobie aby zacytować ale odsyłam do Mikrobiologii Murraya.

Na mikrobach (i nie tylko) kują jedną ważną rzecz - E. coli jest wszędzie. Jeśli mówić o symbiozie człowieka z czymkolwiek to głównie z nią.
Druga sprawa w takich miejscach jak jama ustna, końcowy odcinek przewodu pokarmowego lub cewki moczowej można znaleźć prawie wszystko )

Ponadto widzę, że w tym spisie nie ma Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej, która wywołuje zakażenia oportunistyczne ale myślę, że spokojnie można ją zaliczyć do flory fizjologicznej).

PS. Jak przypomnisz mi się koło wtorku to zerknę do książek co tam z tejj flory fizjologicznej jeszcze jest.

Pozdrawiam
Corvus Cornix
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Symbionty człowieka.

Post autor: AnnaWP »

Warto wspomnieć o nietypowych przykładach - np. włosogłówka, którą zakaża się ludzi chorujących np. na chorobę Leśniewskiego-Crohna, efekty ponoć piorunujące.
Awatar użytkownika
biochemiczni
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2015, o 18:49

Re: Symbionty człowieka.

Post autor: biochemiczni »

Wlosoglowka to raczej pasożytem jest. A jak o nie chodzi też to sporo tego mamy.

MalaPanda
Posty: 24
Rejestracja: 25 sie 2013, o 11:40

Re: Symbionty człowieka.

Post autor: MalaPanda »

Niestety pasożyty sobie ktoś zaklepał i dla mnie zostały już tylko symbionty. :( Dziękuję za pomoc i podanie literatury.) Zajrzę na uczelni do tej książki, bo niestety swój egzemplarz już oddałam.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Symbionty człowieka.

Post autor: AnnaWP »

Tak, generalnie tak jest, ale skoro jest wykorzystywana w medycynie, to warto przeredagować klasyfikację.
Istnieje hipoteza, że pewne choroby wynikają z wyeliminowania naturalnych organizmów, w tym pasożytów. Pasożyty jak włosogłówka wydzielają związki hamujące odpowiedź immunologiczną. Brak tych związków zakłóca funkcjonowanie organizmu, i efekt u niektórych - choroby autoimmunologiczne.
MalaPanda
Posty: 24
Rejestracja: 25 sie 2013, o 11:40

Re: Symbionty człowieka.

Post autor: MalaPanda »

Pogrzebałam, pogrzebałam i znalazłam!

Kod: Zaznacz cały

focus.pl/czlowiek/robaki-ktore-lecza-9471
Wiem, że źródło mało naukowe", ale muszę przyznać, że czytając ten artykuł czułam się trochę jakbym słuchała wykładu jednego z moich ulubionych doktorów. To odnośnie włosogłówki.
Slodziaczek
Posty: 1
Rejestracja: 5 cze 2015, o 11:05

Re: Symbionty człowieka.

Post autor: Slodziaczek »

Musisz też doliczyć wszystkie bakterie z rodzaju Staphylococcus tutaj głównie epidermidis i aureus bo hemolyticus jest w głównej mierze patogenem (występują głównie na skórze).

Jak ktoś wcześniej napisał w zasadzie możesz wyizolować wszystko. Tylko że z jednej strony Twoja E.coli z tyłka będzie symbiontem, ale przy drogach moczowych już patogenem.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Symbionty człowieka.

Post autor: AnnaWP »

Slodziaczek, pięknie powiedziane
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości