III ROK

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Pan II WL
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2012, o 22:00

Re: III ROK

Post autor: Pan II WL »

iori pisze:Hej, czy ktoś z II WLu może mi powiedzieć, czy zajęcia z patofizjologii (w 2 sem) odbywają się tylko w 4-tyg blokach, czy dodatkowo są jakieś seminaria popołudniami? Na stronie wiszą jeszcze plany poprzedniego rocznika i tam widnieje coś takiego jak seminaria z patofizjologii - 7 tyg". Wiem, że jest listopad, ale to dla mnie istotna informacja
Wyglądają jak wykłady, tylko że sprawdzana jest lista obecności i w poniedziałki są 2 grupy, a w środy 3. Są obowiązkowe i są z nich pytania na egzaminie.

Wynika to z tego, że kilka lat temu były jeszcze wykłady tak jak na I WL, ale studenci II WL twierdzili, że wykłady są bez sensu. Wprowadzono w ich miejsce seminaria popołudniowe. Z seminariów popołudniowych nie ma pytań na kolokwium.
iori
Posty: 98
Rejestracja: 9 lip 2008, o 10:16

Re: III ROK

Post autor: iori »

Eh, to mi bardzo plany psuje w takim razie. Jeśli wykłady wyglądały tak jak większość wykładów na tej uczelni (i wielu innych), to się nie dziwię niskiej frekwencji. No trudno, mus to mus. Dzięki za info
Awatar użytkownika
FretkaMD
Posty: 47
Rejestracja: 3 wrz 2012, o 19:03

Re: III ROK

Post autor: FretkaMD »

Pozwólcie, że odświeżę wątek. Czy na pierwsze zajęcia z farmy trzeba być przygotowanym (jeśli tak to z czego)?
Podobne pytanie kieruję w sprawie histopatologii/patomorfologii. I czy na seminariach są jakieś wejściówki z pato, bo nie wiem czy tak było, ale teraz mamy pato w blokach, zaczynam od tygodniowego bloku z pato wiec wolalabym wiedziec czy cos mnie czeka
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: III ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

Z farmy nie trzeba, były zajęcia o ogólnych rzeczach. Bloki 4tyg patomorfologii były tez wczesniej -same seminaria lub sekcje zwłok, na ćwiczenia z hist-pat wejściówki zależnie od asystenta, u mnie juz na pierwszych była jak pamietam ustna odputka przy zaliczaniu rysunków preparatów.

Awatar użytkownika
FretkaMD
Posty: 47
Rejestracja: 3 wrz 2012, o 19:03

Re: III ROK

Post autor: FretkaMD »

Dzięki
Awatar użytkownika
FretkaMD
Posty: 47
Rejestracja: 3 wrz 2012, o 19:03

Re: III ROK

Post autor: FretkaMD »

A mógłbyś jeszcze napisać co było na tą pierwszą histopatologię? Niestety storna zakładu nie jest uaktualniana od maja
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: III ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

Kiedyś zaburzenia w krążeniu czyli pierwszych sto parę stron z Krusia.
maciek_tyfel
Posty: 399
Rejestracja: 2 lis 2011, o 21:27

Re: III ROK

Post autor: maciek_tyfel »

maart pisze:Murray nie jest niezbędny, ale jest przyjemny do nauki. Nie wszyscy z niego korzystali.
U nas dr Dzieciątkowski mówił na początku zajęć, że raczej średni do nauki i choć nadal widnieje jako podstawowy podręcznik to jednak poleca on bardziej wydaną dosłownie parę miesięcy temu - Mikrobiologię lekarską pod red. Piotra Heczki. Podobno (bo sam jej nie miałem jeszcze w ręku) jest bardzo dobrze napisana i raczej bez błędów, czego nie można powiedzieć o Murrayu.
maryjaki
Posty: 1
Rejestracja: 3 cze 2015, o 08:33

Re: III ROK

Post autor: maryjaki »

A czy moglibyście coś powiedzieć o zerowce z mikro? Czy warto czy trudna i w ogole?
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: III ROK

Post autor: Collo »

Jakie książki przydają się na III roku na 2 WLu po reformie? Przedmiotów jest sporo i zastanawiam się z czego najlepiej korzystać, a co odpuścić.
Awatar użytkownika
akamaru173
Posty: 71
Rejestracja: 7 gru 2012, o 15:18

Re: III ROK

Post autor: akamaru173 »

Collo pisze:Jakie książki przydają się na III roku na 2 WLu po reformie? Przedmiotów jest sporo i zastanawiam się z czego najlepiej korzystać, a co odpuścić.
Przyłączam się do pytania. Jednak chodzi mi bardziej o IWL. Z czego warto korzystać, aby nauka była jak najbardziej efektywna?
raveno
Posty: 12
Rejestracja: 28 cze 2014, o 20:22

Re: III ROK

Post autor: raveno »

akamaru173 pisze:Jednak chodzi mi bardziej o IWL. Z czego warto korzystać, aby nauka była jak najbardziej efektywna?
Rok akademicki się kończy więc mogę coś napisać.
1. Patomorfologia- Robbins + ew. wykłady i prelekcje (ale ja się uczyłem tylko z Robbinsa, na zajęciach nie notowałem i dobrze zdałem także jak widać można na samej książce)
2. Mikrobiologia- głównie prezentacje umieszczone na stronie internetowej + testy z poprzednich lat + trochę Murraya (nazwy wydumanych zespołów chorobowych itd)
3. Genetyka- skrypt zakładowy + testy z poprzednich lat + notatki z zajęć
4. Farmakologia- prezentacji i notatki z wykładów/seminariów oraz . prezentacje i notatki- serio, czasu nie ma wiele, warto się skupić na zagadnieniach które sam zakład uważa za istotne. Do receptury prezentacja zakładowa + jakaś krótka książeczka vide Majcherczyk.
5. Parazytologia-notować intensywnie to co będzie na zajęciach i sumiennie wypełniać ćwiczeniówkę, to nie będziecie musieli czytać podręczników, które są beznadziejnie nudne. Egzamin z grubych zagadnień, więc wystarczy.
6. Pediatria- to co na zajęciach + wumowski skrypt z propedeutyki
7. Chirurgia- prezentacje z zajęć wystarczają w zupełności
8. Radiologia- to co na zajęciach
9. Psychologia- materiały z zajęć
10. medycyna nuklearna- materiały z zajęć
11. medycyna katastrof- materiały z zajęć.

To oczywiście jest plan minimum, jak ktoś jest ambitny to niech doczytuje z czego chce, ja nie byłem, bo i bez tego miałem co robić.
Tego jak zajęcia wyglądają nie chce mi sie opisywać, bywa różnie, ale zwykle słabo, jak to na wumie.
I nie dajcie się zastraszyć, bo czytając posty w tym temacie można by uznać, że ten III rok to jakieś piekło. W tej sytuacji albo poziom znacząco się obniżył, albo ktoś pompuje balonik, podejrzewam, że jednak to drugie. Jest trochę pracy, ale jak ktoś nie chce wszystkiego zdać na najwyższe oceny to spokojnie można wszystko pozaliczać i cieszyć się wakacjami.
Awatar użytkownika
FretkaMD
Posty: 47
Rejestracja: 3 wrz 2012, o 19:03

Re: III ROK

Post autor: FretkaMD »

Jeśli chodzi o I WL to przyłączam się do rad przedmówcy z tym, że z parazytologii to ja akurat zrobiłam sobie notatki schematyczne z podręcznika Deryło (gł. cykle rozwojowe).

Z medycyny nuklearnej to właściwie wiele grup nie miało zaliczenia, Pani Profesor pozwoliła zadawać sobie tyle pytań żeby nie starczyło czasu na kolokwium

Z farmy grunt to prezentacje zakładu, ale żeby zrozumieć te ich skrótowe myśli warto coś poczytać. Katzung to dla mnie zmora, ale ujdzie. Natomiast Mutchler jest fajny do wstępów, bo opisuje trochę fizjologii i jak działają leki na co dokładnie, ale informacji pozostałych to tam jak na lekarstwo Dla ambitnych Goodman&Gilman.

Jeszcze były choroby zakaźne, ale to bez zaliczenia u mojego asystenta akurat inni zdaje się nie pytali o rzeczy o których sami nie mówili na zajęciach.

Interna-to taki wstęp, zaliczenie z prezentacji z seminariów. Niektórzy asystenci cisnęli o jakieś doczytywanie ze Szczeklika, ale nie polecam go kupować na III rok, bo co roku wychodzi nowy a na 3 roku jest niepotrzebny jeszcze
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 8 gości