starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Dodatkowe materiały przygotowujące do nauki celem poprawy matury z biologii. Pomoc w zrozumieniu zagadnień biologicznych.
Awatar użytkownika
bedziedobrzeXd
Posty: 216
Rejestracja: 30 lis 2009, o 21:13

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: bedziedobrzeXd »

Mam wrażenie że w tym roku jest jakieś booooom na medycynę

weroniik
Posty: 63
Rejestracja: 9 sie 2013, o 11:16

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: weroniik »

Cześć, ja tak jak ktoś tu wcześniej napisał jestem 93 i zacznę lek w tym roku. Na pewno warto poświęcić wszystko, zaryć się w książki, aby w przyszłości nie pluć sobie w twarz, że się nie zaryzykowało. Tak zrobiłam i nie żałuję. I tak naprawdę fakt że jestem starsza nie obchodzi mnie i mam to gdzieś Ja z bio polubiłam bardzo Bukałę, wiem że bez niej byłaby u mnie kicha, ale bio pisałam rok temu teraz poprawiałam tylko chemię. Trzymam kciuki za wszystkich poprawiających!
Awatar użytkownika
bedziedobrzeXd
Posty: 216
Rejestracja: 30 lis 2009, o 21:13

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: bedziedobrzeXd »

weroniik napisz proszę z jakich książek dokładnie korzystalas i jaki miałaś system nauki

ameba11
Posty: 195
Rejestracja: 23 lis 2014, o 12:07

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: ameba11 »

weroniik studiowałaś coś przez ten czas, czy siedziałaś w domu?
ayxny
Posty: 61
Rejestracja: 23 wrz 2013, o 21:54

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: ayxny »

tez spędziłem rok w domu, poprawilem mature w tym roku i majac 173 pkt powinienem zalapac sie niedługo na lek. moim zdaniem nie ma sensu isc na studia jezeli planujemy poprawiać mature, nie oplaci sie to finansowo, studia nie pozwola zbytnio przygotować sie do matury (oczywiście zalezy jakie) no i zmarnujemy poprostu czas studiujac cos czego tak naprawde nie chcemy.

minusem jest natomiast dla niektórych osob brak obowiązku nauki bez samodyscypliny ciezko jest samemu z siebie siadac codziennie do ksiazek i sie uczyc. osobiscie niestety jestem leniem i szczerze mówiąc nie wiele czasu spedzilem na nauce przez ten rok, do tego mieszkam w nie duzym miescie i większość znajomych wyjechała i nie bylo co robic, poprostu nuda przez co pojawiały sie liczne wahania i wątpliwości czy aby napewno dobrze zrobilem i czy wgle to poprawie. na szczescie sie udalo, poprawilem 15 pkt no i nie żałuję. nastawilem sie glownie na poprawe chemii ktora rok wczesniej byla troche nietypowa no i stres i liczenie na schemat zrobily swoje - napisałem mature 10 % ponizej tego co planowalem czyli 80% w tym roku udalo sie poprawic na 90. biologie pisalem przy okazji i tez udało sie poprawić z 78 na 83%. najważniejsze to poznac wlasne możliwości i tepo nauki ja czasu poswiecalem niewiele ale jak juz cos robilem to przychodziło mi to z łatwością ale wiadome, kazdy jest inny wiec trzeba robic swoje i nie sugerowac sie innymi.

jedyne czego zaluje teraz, gdy musze jezdzic po polsce zawozic papierki to to, ze gdy wiedzialem juz ze nie dostane sie z tyloma pkt nie zapisalem sie gdziekolwiek na studia zeby dostac legitymację i miec znizki. polecam kazdemu, zjawic sie raz na uczelni, odebrac legitke a w 2 semsetrze kupic naklejke i sporo oszedzamy.

Awatar użytkownika
bedziedobrzeXd
Posty: 216
Rejestracja: 30 lis 2009, o 21:13

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: bedziedobrzeXd »

ayxny gratuluję ja weekendami będę studiować od października ostatni semestr do lutego a później do maja już tylko matura a po maturze obrona i mam nadzieję medycyna jak tam czytam ze komuś się udało to nabierają wiary ze się uda

ameba11
Posty: 195
Rejestracja: 23 lis 2014, o 12:07

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: ameba11 »

ayxny mógłbyś powiedzieć z jakich podręczników i zbiorów zadań do biologii i chemii korzystałeś, na pewno jest ich bardzo dużo, ale liczyłabym na rade które najbardziej ci się przydały do matury
amnis
Posty: 1
Rejestracja: 11 lip 2015, o 15:05

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: amnis »

Hej wam wszystkim. Postanowiłam w końcu założyć tu konto, gdyż jestem rocznikiem 95 i maturę będę poprawiała po raz drugi. Zauważyłam, że sporo osób zastanawia się nad pójściem nad inny kierunek-biologię czy też biotechnologię.
Ze swojego doświadczenia na studiach biologicznych (konkretnie biologia człowieka) mogę powiedzieć tyle, że nauki jest bardzo dużo. Mimo wielu przedmiotów brzmiących jak działy z książek do liceum (zarówno z biologii czy też chemii), materiał różni się znacznie, właściwie wygląda to tak, że te licealne podstawy macie mieć w jednym paluszku (zazwyczaj na taki wstęp poświęcane są 1-2 wykłady), gdyż z materiałem leci się dalej i każdy przedmiot jest zgłębiany do granic możliwości.
Nie żałuję że poszłam na te studia, nauczyłam się studiowania", radzenia sobie z problemami na własną rękę, ale już wiem że na przyszły rok zostaję w domu i skupiam się na tym co dla mnie najważniejsze. Na studiach było bardzo mało czasu na przygotowania do matury, właściwie zawsze coś cierpi-albo studia albo matura. Moim zdaniem jeśli ktoś ma w zwyczaju robić coś raz, a dobrze, jest gotów poświęcić się w całości by osiągnąć to na czym mu zależy powinien zostać w domu i solidnie się przyłożyć.
ayxny
Posty: 61
Rejestracja: 23 wrz 2013, o 21:54

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: ayxny »

ameba11 pisze:ayxny mógłbyś powiedzieć z jakich podręczników i zbiorów zadań do biologii i chemii korzystałeś, na pewno jest ich bardzo dużo, ale liczyłabym na rade które najbardziej ci się przydały do matury
z biologii robilem wszystkie arkusze maturalne, lacznie z próbnymi i tymi na akademie medyczne zbior mialem 1200 zadan z omegi ale bez rewelacji, robilem go w 2 tygodnie przed matura zeby poprzypominac sobie wszystko na nowo. z podręczników to operon i nowa era do nowej podstawy programowej + Danowski, sporo informacji ponadprogramowych ale czytajac to ze zrozumieniem latwiej pojac sens wielu procesów i doszukiwac sie analogii co wazne jest w biologii. regularnie robic arkusze i dac do sprawdzenia egzaminatorowi na koreperycjach + ich analiza i bledow + samodzielna dodatkowa analiza, czytanie klucza i robienie notatek do kazdego arkusza. polecam, bo warto a matura z biologii to w większym stopniu umiejętność wstrzelenia sie w klucz niz wiedza.

z chemii witowski na start, ulatwia zapamiętać podstawowe pojecia i wzory a potem polecam pazdro (zbior dla liceum + 4 tomowa seria pazdro dla nowej podstawy czasami zadania sa przesadzone, typu liczenie ile mm deszczu kwasnego spadnie po spaleniu 100 ton wegla na obszarze 25 ha ale wiekszosc jest ciekawa i zmusza do myslenia) oraz abc maturalne z wsipu. przed matura dla powtorek kiedy mamy caly materiał ogarniety robimy arkusze i tyle.

powodzenia zyczr i przede wszystkim motywacji i optymizmu

queen
Posty: 4
Rejestracja: 11 lip 2015, o 17:15

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: queen »

ameba11 pisze:czy według was 2 lata w domu to bardzo dużo? Bardzo chciałabym się dostać na lekarski i w tym roku naprawdę sumiennie się uczyłam, ale zabrakło trochę szczęścia i się nie dostane Przez kilka miesięcy studiowałam, ale przerwałam studia żeby uczyć się do matury, bez korków, codziennie. Poświeciłam się całkowicie(prawie nie wychodziłam z domu) ale teraz znowu zabrakło kilkunastu pkt i o med. mogę zapomnieć, nie chce iść na studia, tylko po to żeby cos studiować, ale z drugiej strony to będą już 2 lata w plecy. Proszę doradzcie cos bo sama bije się z myślami już od wczorajszych wyników
Mam praktycznie tę samą sytuację Najprawdopodobniej zabraknie mi ok. 3-5% nie więcej
Ja idę na weterynarię, kolejnego roku umartwiania się nie wytrzymam. Spróbuję za rok poprawić znów, ale już tylko biologię, bo z chemii mam 90%.
plusk
Posty: 64
Rejestracja: 3 paź 2013, o 11:22

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: plusk »

Jeżeli ktoś uważa, że na maturze zabrakło mu szczęścia, to zostawanie kolejnego roku w domu nie ma sensu. Jak ktoś jest pechowcem, to będzie pechowcem do końca życia. Wiem, co mówię.

weroniik
Posty: 63
Rejestracja: 9 sie 2013, o 11:16

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: weroniik »

bedziedobrzeXd pisze:weroniik napisz proszę z jakich książek dokładnie korzystalas i jaki miałaś system nauki

Jako że nie lubię planować, nie robiłam sobie konkretnych planów np. co przerobię w tym tygodniu i z jakich książek i stron będę robić zadania. Ale u mnie to działało tak że codziennie sumiennie siadałam i dłubałam coś tam przez cały dzień. Zaczynałam po kolei tak jak działy w książkach, bo tak najwygodniej chyba jednak. Z bio czytałam podręczniki PWN takie 5 tomów zielonych. Miałam też 3 tomy operonu ale tylko sporadycznie coś tam zaglądałam. Za to chwalę sobie panią Bukałę seria Trening przed maturą (tego jest kilka części osobno np. Strunowce, Bezkręgowce, gdzie były poszczególne tematy i zadania do tego, z tyłu są odpowiedzi z których dużo się nauczyłam Wiem że większość pisze że to się nie nadaje do matury bo nieraz wykracza poza poziom, ale to można sobie to ominąć, tylko przeczytać, nie uczyć się tego. Różne są opinie,ale polecam ściągnąć jedną część np. z chomika i poczytać i wtedy zadecydować czy warto ją kupić i czy będę się z niej uczyć, czy mi pasuje. Ja bio pisałam rok temu, wtedy mi Bukała pomogła. W tym roku nie pisałam więc nie wiem jaka była ta biologia. Na początku przerobiłam witka, abc maturalne, no i Bukałę każdą część. Między czasie dla powtórki zbiorki Persony takie 2 części z zadaniami zamkniętymi. Wybrane działy przerobiłam, te co gorzej mi szły. No i na końcu arkusze wszystkie jak leciały podstawy i rozszerzenia, zaczynając od tych najstarszych.
Z chemii na początku zrobiłam witka potem już nie wracałam do niego, brązowego Pazdrę, abc maturalne. Miałam też Zadania Pwn i Trener Pwn. Na pewno polecam zbiór Piotra Kosztołowicza, fajne zadania, na początku trochę teorii dla przeczytania przed samą maturą fajna sprawa. Zadania Pwn i zbiór Kosztołowicza chyba dały mi najwięcej, najlepiej mi się je rozwiązywało. Książki miałam 3 tomy operonu ale to z liceum, czasem coś sporadycznie tam szukałam. Miałam 3 tomy Rożaka, dla mnie były w miarę ok. W tym roku kupiłam jeszcze 4 części książek-podręczników Pazdry. Potem arkusze wszystkie główne, próbne, zamkory, tutory, z wydawnictw.
Zarówno z bio i chemii to u mnie wyglądało tak że przerobiłam coś, czytałam w podręczniku, robiłam notatki, polecam ich robienie jeśli macie czas, mi samo napisanie w zeszycie pomogło wiele zapamiętać i potem robiłam zadania z jakiegoś zbiorku do konkretnych działów. Przerobiłam wszystko, to kończyłam wszystkie zbiory, powtarzałam z moich notatek i w końcu arkusze. Trudniejsze zadania, godne uwagi zaznaczałam aby je jeszcze raz przeczytać później. Na arkuszach robiłam notatki o czym pamiętać, co zrobiłam źle, wróciłam do tego przed samą maturą i przejrzałam je.
ameba11 pisze:weroniik studiowałaś coś przez ten czas, czy siedziałaś w domu?
Studiowała, zaliczałam, ale chciałam czegoś więcej, zrezygnowałam i zostałam w domu.

Ps Sorry że dopiero teraz odpowiadam ale byłam w pracy. Jeśli macie jakieś pytania, to pytajcie spokojnie może będę mogła jakoś pomóc Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bedziedobrzeXd
Posty: 216
Rejestracja: 30 lis 2009, o 21:13

Re: starszyzna - matura 2016 - stara podstawa

Post autor: bedziedobrzeXd »

Jak tam, nauka rozpoczęta?:D

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości