Mykowirusy, czyli ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
invalid
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2014, o 12:33

Mykowirusy, czyli ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Post autor: invalid »

Cześć!
Niedawno skończyłem semestr, w którym jednym z przedmiotów była wirusologia. Oczywiście była na nim mowa głównie o wirusach ludzkich i zwierzęcych, także roślinnych i bakteryjnych. Trochę mnie to zastanowiło - przecież mamy jeszcze grzyby. W ciągu całego semestru nie było o tym nawet wzmianki. Czy na waszych uczelniach temat ten też jest przemilczany?
Przez to wszystko zdecydowałem, że napiszę licencjat o mykowirusach Powiedzcie mi, czy faktycznie nie ma żadnych (prawie żadnych) polskich badań i źródeł z tej kategorii? Piszę prawie żadnych, bo z tego co zdążyłem przeszukać literaturę, znalazłem tylko JEDEN artykuł napisany przez polaka, ale nota bene po angielsku

Jeśli ktoś z Was miałby jakieś informacje w tym temacie, bardzo proszę o pomoc
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Mykowirusy, czyli ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Post autor: AnnaWP »

Artykuły naukowe obecnie pisze się przede wszystkim po angielsku.
Jeżeli jest artykuł po polsku, to najprawdopodobniej:
a) miał cel edukacyjny, przeznaczony dla studentów
b) jest słaby
Czemu akurat Polaka?
Zdecydowanie student powinien umieć przeczytać artykuł angielskojęzyczny, więc ucz się - do dysertacji będzie jak znalazł.

Kod: Zaznacz cały

em.asm.org/content/68/5/2529.full.pdf+html

Kod: Zaznacz cały

mcb.asm.org/content/13/12/7782.full.pdf+html

Kod: Zaznacz cały

jvi.asm.org/content/83/24/12801.full.pdf+html

Kod: Zaznacz cały

jvi.asm.org/content/70/2/1137.full.pdf+html
8387.full.pdf
(784.96 KiB) Pobrany 41 razy
228-1-87.pdf
(279.02 KiB) Pobrany 42 razy
invalid
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2014, o 12:33

Re: Mykowirusy, czyli ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Post autor: invalid »

Wertuję już anglojęzyczne publikacje, wiem że bez tego ani rusz, ale chodziło mi o to, że tylko w jednej publikacji znalazłem Polaka interesującego się mykowirusami. Wychodzi więc na to, że jest to bardzo niszowy temat w naszym kraju, ciekawi mnie tylko czy jest to kwestia braku zainteresowania, braku możliwości badawczych czy może dużo rzadszego występowania mykowirusów w Polsce w porównaniu do innych krajów.

Dzięki za artukuły, od dłuższego czasu mam je na kompie z zamiarem ich przerobienia
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Mykowirusy, czyli ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Post autor: AnnaWP »

Trudno powiedzieć. Nie znam zbyt wielu wirusologów z Polski generalnie. Mykologia jako taka jest trochę niszowa, chociaż światowa idzie do przodu. Zwykle problem patogenów dotyczy fitopatologii, nie wnikając w badania medyczne.
Tak więc chyba jest to niszowy obszar.
invalid
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2014, o 12:33

Re: Mykowirusy, czyli ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Post autor: invalid »

Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość