Szukam tematu na Olimp.biol

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Paw³ow

Szukam tematu na Olimp.biol

Post autor: Paw³ow »

Jestem laureatem olimpiady dla uczniów Gimnazjum( właśnie ide do lo), chcę juz w pierwszej klasie wystartowac w olimpiadzie ale prosze pomóŻcie mi znaleŻć temat.
Misiek

[Link] olimpiada biologiczna

Post autor: Misiek »

Tutaj jest wątek dotyczący olimpiady biologicznej forum17.htm

Część osób zostawia namiary na siebie, pozwala to na wysłanie tylko do Ciebie tematu, a nie wszystkim na forum w Polsce.

Życzę POWODZENIA w OB!
Ostatnio zmieniony 4 cze 2006, o 02:10 przez Misiek, łącznie zmieniany 1 raz.
tutturu6666
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2005, o 01:00

moja propozycja

Post autor: tutturu6666 »

PROPONOWANY TEMAT:
Zmiany zachodzące wskutek korozji biologicznej.

A TO KILKA SŁÓW APROPO:
Korozja biologiczna to niszczenie materiałów budowlanych, głównie drewna i drewnopochodnych, przez czynniki biologiczne - takie jak grzyby czy owady. Działanie tych organizmów, które odżywiają się organiczną substancją zawartą w drewnie, powoduje zmiany struktury oraz właściwości chemicznych i fizycznych, przez co obniża się przydatność drewna. Zmiany zachodzące wskutek korozji biologicznej można uszeregować następująco:
Zmiany chemiczne

Zmiany struktury

Zmiany fizyczne
- masa
- gęstość objętościowa
- nasiąkliwość
- higroskopijność
- pęcznienie i kurczliwość
Zmiany właściwości mechanicznych

wytrzymałość na ściskanie
wytrzymałość na zginanie
wytrzymałość na rozciąganie
odporność udarowa twardość

Zmiany te nie zachodzą niezależnie od siebie, łączą się w związki przyczynowo-skutkowe, w rezultacie dając wielostronne obniżenie walorów użytkowych drewna i materiałów drewnopochodnych, aż do ich całkowitego zniszczenia.
Zmiany chemiczne są wynikiem rozkładu substancji organicznej w drewnie, są to procesy enzymatyczne zachodzące pod wpływem enzymów wydzielanych przez organizmy żywe. Wyróżniamy następujące rodzaje rozkładu, wywołujące różne zmiany struktury:
brunatny rozkład drewna - następuje pod wpływem działanie niektórych grzybów domowych. Rozkładowi ulega celuloza, a nienaruszona pozostaje lignina. Celuloza pod wpływem działania enzymów grzyba rozkłada się na cukry proste (glukozę), wydzielając przy tym dwutlenek węgla i wodę. Drewno brunatnieje, powstają mikro- i makropęknięcia, powodujące rozpad drewna na pryzmaty. Drewno staje się kruche, łatwo rozetrzeć je w palcach na proszek.
biały rozkład drewna ma miejsce wówczas, gdy rozkładowi ulega celuloza i lignina. Na ogół jest to rozkład niejednolity, w szybszym tempie zniszczeniu ulega lignina. Przy białym rozkładzie jednolitym (równomierny rozkład celulozy i ligniny) drewno początkowo ma białe, nieregularne plamki, staje się miękkie i elastyczne, potem rozpada się na listki równoległe do słojów. W końcowym etapie staje się płatkowate, przypomina płatki ligniny sanitarnej. Przy rozkładzie niejednolitym w miejscach początkowych białych plamek tworzą się wydłużone jamki o nieregularnym obrysie, a drewno staje się włókniste. Rozkład biały niejednolity często spotykany jest w drewnie żywym.
szary rozkład drewna - następuje pod wpływem działania grzybów pleśniowych. Drewno zaatakowane przez grzyby pleśniowe ma wysoką wilgotność, jest miękkie i gąbczaste, zabarwione na kolor brunatno-czarny. Wysychając pęka wzdłuż i w poprzek na drobne kostki, które odpadają małymi płatkami, co nie pozwala na ustalenie rzeczywistej głębokości porażenia. Wygląd drewna nieco przypomina rozkład brunatny, chociaż objawy rozkładu są mniej wyraźne. Charakterystyczną cechą jest granica między warstwą drewna zdrowego i porażonego.
Zmiany właściwości fizycznych związane są z ubytkiem składników organicznych niszczonych w procesie korozji biologicznej - wskutek rozkładu ligniny i celulozy oraz mechanicznego niszczenia drewna przez owady maleje w sposób znaczący jego masa, drewno staje się porowate, przez co zwiększa się jego nasiąkliwość, higroskopijność przy rozkładzie białym wzrasta, a przy brunatnym zmniejsza się (pozostająca w drewnie lignina ma mniejszą higroskopijność niż celuloza, która ulega zniszczeniu). Zmiany właściwości mechanicznych wynikają z niszczenia struktury drewna, mają charakter niejedorodny, co wynika z niejednorodnego niszczenia materiału przez szkodniki. Najszybciej maleje wytrzymałość na zginanie, która - w przypadku doświadczalnego, równomiernie niszczonego elementu - spada do zera po 3-4-ech miesiącach, wytrzymałość na ściskanie spada do zera po 5-6-ciu miesiącach.

Chodniki owadzie.
Są to chodniki i otwory wylotowe żerujących w drewnie owadów. Niektóre gatunki owadów przenoszą w drążone chodniki zarodniki grzybów barwiących i rozkładających drewno. Chodniki mogą być powierzchniowe, na styku z korą, nie sięgające głębiej niż na 2mm w element drewniany, płytkie - sięgające do 50mm w głąb drewna, i głębokie, widoczne w całym przekroju elementu. Obniżenie własności mechanicznych wskutek ubytku efektywnego przekroju drewna występuje przy chodnikach płytkich i głębokich.
Skutki rozkładu pod wpływem czynników biologicznych to zniszczenie mechanicznych, fizycznych i estetycznych właściwości materiału, które stanowią o jego wartości użytkowej. Prowadzi to do zniszczenia elementów konstrukcji lub wykończenia obiektu, wskutek czego konieczna jest wymiana tych elementów. Grzyby pleśniowe oprócz drewna, które niszczą powierzchniowo, obniżając jego walory estetyczne, zasiedlają także powierzchnie ścian w pomieszczeniach, powodując niekorzystne zmiany warunków zdrowotnych tych pomieszczeń. Produkty powstające wskutek rozkładu biologicznego mają również wpływ na mikroklimat pomieszczeń i zdrowie ludzi, co zostanie omówione w następnych rozdziałach.
Abiotyczne czynniki korozji materiałów budowlanych - tym określeniem obejmuje się szkodliwe oddziaływania na materiały budowlane czynników nie pochodzących ze świata organizmów żywych. Niszczenie abiotyczne zachodzi zarówno w materiałch pochodzenia organicznego, jak i nieorganicznych (beton, cegła, tynk), lecz większe znaczenie ma w przypadku materiałów nieorganicznych - z uwagi na znacznie szybszy przebieg rozkładu biologicznego w materiałach organicznych czynniki abiotyczne mają niewielki udział w niszczeniu tych materiałów.

Spotykamy następujące abiotyczne czynniki korozji budowli:
1. czynniki chemiczne:

miękkie wody,
kwasy (organiczne i nieorganiczne),
sole chemiczne,
tłuszcze i oleje, zasady,
2. fizyczne - głównie wynikające z warunków klimatycznych:
zmienna wilgotność,
zmienne temperatury - mróz,
temperatury pożarowe,
3. mechaniczne:

ścieranie,
obciążenie zmienne - drgania dynamicznym,
naprężenia.

POWODZENIA W DALSZYCH POSZUKIWANIACH!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości