Praca badawcza - allelopatia orzecha włoskiego

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Konrad z Gdańska
Posty: 2
Rejestracja: 15 mar 2014, o 12:42

Praca badawcza - allelopatia orzecha włoskiego

Post autor: Konrad z Gdańska »

Witam

Mój temat pracy badawczej to:
Allelopatyczny wpływ wywaru z liści orzecha włoskiego (Juglans regia L.) na kiełkowanie ogórka melona (Cucumis melo L.), pomidora zwyczajnego (Lycopersicon esculentum L.) oraz cebuli zwyczajnej (Allium cepa L.).

Wiem, że praca nie jest wybitnie ambitna i wymyślna. Moje pytania są takie:
-czy mogę rozwinąć temat już po zgłoszeniu i zająć się też wzrostem roślin?
-czy roślina jest w stanie wyrosnąć na szalce tak, aby dało się zbadać?
-co do wywaru, są to liście orzecha włoskiego (100g na litr) gotowane w wodzie destylowanej, następnie płyn przesączony. Myślałem, żeby rozcieńczyć go w stosunkach 1:2, 1:4, 1:8. Czy to nie będzie zbyt mocne dla roślin?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Praca badawcza - allelopatia orzecha włoskiego

Post autor: AnnaWP »

Myślę, że nasiona wykiełkują.
Pozostałabym przy kiełkowaniu, ewentualnie dodaj i rozwój siewki".
Lepiej brzmi na przykładzie".

Nie potrzebnie dajesz trzy gatunki. I dlaczego te? Może zostaw dwa? Mógłby nawet być jeden, ale jak chcesz iść w ilość, to dwa.

Może, ale nie musi okazać się za silne (nie wiem), ale wtedy po tygodniu, max 10 dniach możesz poprawić metodykę i wysiać jeszcze raz, z mniejszymi dawkami. Rozwój siewki możesz ocenić nawet po dwóch tygodniach od wysiania, więc nie ma dramatu.

Temat poprawny, nie ma powodu do udziwniania go. Allelopatia to ciekawy i ważny gospodarczo temat.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości