fazy jądrowe, mejoza post i pregamiczna

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
klaudus1616
Posty: 9
Rejestracja: 8 lip 2014, o 18:33

fazy jądrowe, mejoza post i pregamiczna

Post autor: klaudus1616 »

Potrafi ktoś może dobrze wytłumaczyć przemianę faz jądrowych, mejoze postgamiczną i pregamiczną u protistów, bo kompletnie nie umiem znaleźć dobrego wytłumaczenia w żadnej książce? Byłabym wdzięczna
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: fazy jądrowe, mejoza post i pregamiczna

Post autor: AnnaWP »

Cykl faz:
diploidalny organizm - mejoza - haploidalny organizm - zapłodnienie - diploidalny organizm

Mejoza pregamiczna:
diploidalny organizm - mejoza - zapłodnienie diploidalny organizm

Mejoza postgamiczna:
haploidalny organizm - zapłodnienie - mejoza - haploidalny organizm

Nie wiem, jak to wytłumaczyć.
klaudus1616
Posty: 9
Rejestracja: 8 lip 2014, o 18:33

Re: fazy jądrowe, mejoza post i pregamiczna

Post autor: klaudus1616 »

Dziekuje za odpowiedz a nie wiesz moze jaka funkcje pelnia te fazy jadrowa i mejoza post i pregamiczna? Dlaczego w mejozie postgamicznej mejoza zachodzi po zaplodnieniu itd? W sensie ze jakie to ma znaczenie?

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: fazy jądrowe, mejoza post i pregamiczna

Post autor: AnnaWP »

Nie jestem pewna, czy pełnią jakieś konkretne funkcje. Generalnie całość służy rozmnażaniu płciowemu. Myślę, że to po prostu różne sposoby, wynikające z różnych losów w czasie ewolucji - dlatego dotyczy to głównie najbardziej zróżnicowanej grupy organizmów, z której wywodzi się reszta eukariontów.

Mejoza postgamiczna z definicji zachodzi po zapłodnieniu - bo tylko taką tak nazywamy. Inne typy mają własne nazwy. Post - po, gamiczna od gamii - zapłodnienie. Czyli dosłownie po gamii.
lepa98
Posty: 9
Rejestracja: 10 maja 2015, o 16:44

Re: fazy jądrowe, mejoza post i pregamiczna

Post autor: lepa98 »

Cykl rozwojowy z mejozą pregamiczną
U niektórych organizmów jednokomórkowych podstawową formą życia są komórki haploidalne, a u innych diploidalne (w zależności od gatunku). W przypadku tych diploidalnych mejoza pregamiczna ma na celu zredukowanie materiału genetycznego. Wtedy powstają haploidalne gamety, które żyją bardzo krótko i zaraz łączą się w zygotę. Zygota wiele razy przechodzi mitozę, ponieważ tak właśnie powstaje dojrzały osobnik troficzny rozmnażający się płciowo. W przyrodzie przeważają cykle rozwojowe z przewagą diplofazy. Dzieje się tak dlatego, że organizmy diploidalne dzięki podwójnej wersji genów mają większą szansę na przystosowanie się do zmieniających się warunków środowiska, a co za tym idzie- na przeżycie.

Cykl rozwojowy z mejozą postgamiczną
Jeżeli natomiast chodzi o organizmy, u których podstawową formą życia są komórki haploidalne, to wygląda to tak. Po połączeniu się dwóch haploidalnych osobników (zapłodnienie) tworzy się diploidalna zygota, która nie jest trwałą formą. Dlatego zaraz po tym zachodzi mejoza postgamiczna redukująca powstałą komórkę diploidalną w haploidalne osobniki troficzne, które po dojrzeniu są zdolne do rozmnażania bezpłciowego.
Mam nadzieję, że coś ci to dało, ale na twoim miejscu przeanalizowałabym to wszystko jeszcze raz bardzo dokładnie, ponieważ ja też dopiero co się tego nauczyłam, a temat do łatwych nie należy )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość