Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Wzajemna pomoc w nauce trudnych przedmiotów takich jak matematyka czy geografia. Wykaz materiałów, książek, ściąg, arkuszy, testów do nauki.
Patrykowo
Posty: 117
Rejestracja: 10 maja 2013, o 08:41

Re: Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Post autor: Patrykowo »

Tylko żeby zdawać matmę R musiałby chodzić gdzieś na dodatkowe zajęcia, ale nie jest to zły pomysł. Ogólnie matematykę jak i fizykę lubię, z tym że w gimnazjum do fizyki się zbytnio nie przykładałem a zawsze to 4/5 było, ale wiadomo w gim fizyka łatwa. Na pewno, tak jak pisałeś należy się przyłożyć do biologii i chemii, na razie się zastawiam nad tą fizyką i matematyką.
Awatar użytkownika
Joao Paulo
Posty: 82
Rejestracja: 4 maja 2013, o 21:39

Re: Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Post autor: Joao Paulo »

[at]
Czy według Ciebie cztery rozszerzenia są do zrobienia?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Post autor: Nitrogenium32 »

Muszę się tu wtrącić. Biol-chem jest względnie najtrudniejszym profilem w liceum, a jego pozycję w tym rankingu umacnia nie matematyka, ale fizyka. (z matmą i tak wszyscy muszą się użerać) Oczywiście wszystko zależy też oczywiście od nauczyciela, owszem. W moim liceum w tym roku obydwa mat-fiz-infy i obydwa biol-chem-fizy uczyła fizyki jedna nauczycielka. Bardzo ostra. Aż tak bardzo, że z biol-chemu chłopak przepisał się do innej szkoły, a z mat-fizu co najmniej kilka osób przepisało się do mat-geo. Nawet do tego może doprowadzić wyjątkowo ostry nauczyciel i to wcale nie jest łatwa sprawa.
Whatevs. Jeśli natomiast chodzi o cztery rozszerzenia (biol, chem, fiz, mat), no cóż Dla chcącego nic trudnego, prawda? Sam zamierzam zdawać maturę z biologii, chemii, fizyki i matematyki (wszystko oczywiście rozszerzone), a sam jestem na biol-chem-fizie i nie zamierzam zmieniać klasy. Zdaję sobie sprawę z tego, że nawał pracy będzie ogromny, ale wszystko zależy od motywacji i determinacji danej osoby. I od tego, jak sobie radzi z innymi przedmiotami. Nikt chyba nie chce dopuścić do sytuacji, że będzie miał w miarę dobre oceny z biologii czy chemii a z polskiego będzie miał zagrożenie.
Przede wszystkim odradzam wszelkie zajęcia pozaszkolne, no chyba że ktoś wyjątkowo bez nich nie da rady żyć. Czas, który można poświęcić na naukę na biol-chemie jest bezcenny.
Patrykowo
Posty: 117
Rejestracja: 10 maja 2013, o 08:41

Re: Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Post autor: Patrykowo »

Ale powiedz mi czy jest sens zdawać aż 4 niełatwe przedmioty rozszerzone? Pomijam zdolności jakie ktoś ma, ale sam sens tylu przedmiotów, ja jestem właśnie na tym bio-chem-fizie, ale raczej nie będę zdawał tej fizyki, bo po prostu mi nie jest potrzebna do rekrutacji, teraz większość uczelni bierze biologie i chemie R a matmę P i z tego chce się przygotować. Wolę napisać te 3 przedmioty na 90% (matma realnie może ponad 90%, a bio chem to tajemnica jak pójdzie) niż 3 rozszerzone czy aż 4 na 60%, ale każdy wie na co go stać i wcale nie neguje kogoś, kto chce pisać 4 rozszerzenia, ale ja bym nie dał raczej rady.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Post autor: Nitrogenium32 »

No wiesz. Dla mnie ogarnięcie czterech rozszerzeń to nie jest duży problem. Zrezygnowałem z dodatkowych zajęć z języka angielskiego, więc jedyne, co może mi przeszkadzać w nauce, to inne przedmioty szkolne. Mam tu na myśli polski i niemiecki. Cholernie wymagający polski i zajebiście trudny niemiecki. Poza tym to biologia, chemia, fizyka i matematyka. Jakiegoś wielkiego talentu matematycznego może nie posiadam, ale potrafię zmotywować się do robienia zadań. Jeśli o chemię chodzi, to przygotowuję się do olimpiady, więc ogarnięcie materiału szkolnego nie stanowi już dla mnie problemu. Trzeba będzie jednak ścierpieć biologię i fizykę. No, raczej tylko fizykę. Od dawna w zasadzie wyczekiwałem zajęć z botaniki, zoologii i anatomii, więc zmotywować się też będę mógł. No, nie wiem tylko, jak to wszystko pogodzę z samodzielną nauką angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego. I jeszcze z powtórką z łaciny. Nie może uda się przeżyć.
Wszystko jednak zależy od tego, jak dana osoba się uczy i z czym ma problemy. Trzeba znaleźć równowagę, złoty środek. Bo inaczej dochodzi do tego, że dużo osób robi sobie zagrożenia z innych przedmiotów. A to wcale nie jest przyjemne, sam tego doświadczyłem.
A jeśli o sam sens zdawania tych czterech przedmiotów chodzi, to np. dla mnie fizyka jest tak samo ważna jak matematyka. Bez fizyki nie wyobrażam sobie medycyny, a z matematyką mam szersze pole manewru.
Patrykowo
Posty: 117
Rejestracja: 10 maja 2013, o 08:41

Re: Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Post autor: Patrykowo »

Skoro jesteś na tyle zdolny że ogarniesz 4 rozszerzenia i jeszcze tyle języków to powodzenia:). Ja matematykę i fizykę też lubie, ale mimo wszystko 4 rozszerzeń się nie podejmę, może fizykę spróbuje ale jeszcze nie jestem pewien. Jak ktoś umie zorganizować sobie czas to jest wstanie tyle ogarnąć, ale mimo wszystko jak dla mnie to zadużo już, tak uważam, ale każdy robi jak chce:)
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Post autor: Nitrogenium32 »

Zgadzam się z tobą. A z tymi językami to różnie już przez kilka lat bywało, na pewno sobie przez jakiś czas odpuszczę na rzecz wyższych celów (czytaj: na rzecz morderczej trójcy przyrodniczej)
Awatar użytkownika
Joao Paulo
Posty: 82
Rejestracja: 4 maja 2013, o 21:39

Re: Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Post autor: Joao Paulo »

Ja podobnie biol-chem-fiz, a zamierzam napisać cztery rozszerzenia, ciekawiło mnie zdanie innych
Patrykowo
Posty: 117
Rejestracja: 10 maja 2013, o 08:41

Re: Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Post autor: Patrykowo »

Samemu trzeba wiedzieć na ile nas stać, jeśli czujesz, że dasz radę napisać DOBRZE (czyt. tyle, żeby wystarczyło na medycynę) 4 rozszerzenia to nic nie stoi na przeszkodzie.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Post autor: Nitrogenium32 »

Minęło sporo czasu i muszę powiedzieć, że ogarnięcie tych 4 rozszerzeń (biol, chem, fiz, mat) jest w dużej mierze możliwe.
Ja jakoś od końca listopada zacząłem nadrabiać materiał z rozszerzenia od I klasy i aktualnie został mi tylko rachunek różniczkowy, funkcje wykładnicze i logarytmiczne, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka oraz geometria przestrzenna i analityczna. Nie wiem, może to zależy od osoby, czy rozumie matematykę dobrze czy nie, co ma wpływ na lepsze wchodzenie materiału do głowy.
Po pierwsze, trzeba robić dużo zadań. Bez tego ani rusz. A ponieważ matematyka to bardzo obszerna dziedzina, to na rok przed maturą trzeba już zacząć wszystko powtarzać stopniowo.
Ja osobiście wyrabiam się z każdym z tych przedmiotów, tym bardziej, że dzięki matematyce fizyka staje się o wiele łatwiejsza. No, może z biologią jest problem, bo to nauka pamięciowa.
Jeśli ktoś jest właśnie na biol-chem-fizie i specjalnie nie ma matematyki rozszerzonej, to warto porozmawiać ze swoim nauczycielem, czy nie mógłby zrobić indywidualnie jakichś sprawdzianów z materiału z rozszerzenia. Jeśli wie, że od jakiegoś czasu ogarniasz to rozszerzenie i nadal żyjesz, to bez problemu się zgodzi na taki układ
Awatar użytkownika
Joao Paulo
Posty: 82
Rejestracja: 4 maja 2013, o 21:39

Re: Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Post autor: Joao Paulo »

No pewnie, trzeba się wszechstronnie rozwijać %-)
rekon
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2015, o 10:31

Re: Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Post autor: rekon »

Jak jeszcze chodziłam do liceum zdawałam rozszerzoną bilogię
Sylwanek
Posty: 45
Rejestracja: 18 lis 2014, o 22:47

Re: Co lepiej rozszerzać na biol-chemie w liceum?

Post autor: Sylwanek »

Nitrogenium32 pisze:Cholernie wymagający polski i zajebiście trudny niemiecki.
Niemiecki na poziomie A1-A2 jest zajebiście trudny to co byś powiedział gdybyś miał niemieckiego na poziomie B2-C1?
Co do pytania to myślę że zależy od kierunku na jaki chcesz iść.
Jeśli wystarczy Ci sama biologia i chemia na dany kierunek to proponuje rozszerzyć jakiś język obcy bo jednak zawsze się przyda.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości