Zadanie: nadmiar NaOH+wodorotlenki o charakterze amfoteryczn

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
kruszynskaangelika
Posty: 7
Rejestracja: 8 lis 2015, o 18:37

Zadanie: nadmiar NaOH+wodorotlenki o charakterze amfoteryczn

Post autor: kruszynskaangelika »

Hej, moglibyście mi pomóc w zadaniu?
Treść:
Nadmiar wodnego NaOH dodano do probówek zawierających następujące roztwory:
1) Mn(NO3)2
2) AgNO3
3) Zn(NO3)2
4) Al(NO3)3

W których probówkach po zakończeniu dodawania roztworu NaOH nadal pozostanie osad? Podaj numery probówek oraz wzory chemiczne i nazwy związków tworzących osady.

I teraz tak.
W pierwszej probówce powstaje Mn(OH)2, który jest osadem.
W drugiej probówce powstaje AgOH i nie wiem co to jest, bo w tabeli rozpuszczalności tego nie ma.
W trzeciej probówce powstaje Zn(OH)2 o charakterze amfoterycznym, więc osad się roztwarza przy nadmiarze NaOH.
Taka sama sytuacja zachodzi w probówce ostatniej.

A więc z moich wniosków wychodzi na to, że tylko w probówce pierwszej (ew. jeszcze w drugiej?) powstaje osad, który się nie roztwarza pod wpływem nadmiaru NaOH.

Proszę, powiedzcie mi czy dobrze myślę, a jeśli nie, to napiszcie jak powinno być.
Z góry dziękuję!
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Zadanie: nadmiar NaOH+wodorotlenki o charakterze amfoter

Post autor: adamantan »

W pierwszej probówce powstaje Mn(OH)2, który jest osadem (charakter zasadowy).
Pod warunkiem, że wszystko dzieje się w warunkach beztlenowych. W warunkach tlenowych następuje utlenianie białego Mn(OH)2 do brunatnoczarnego MnO(OH)2, który w wyniku odwodnienia przechodzi w MnO2. Pytanie, czy o to autorowi też chodziło.
W drugiej probówce powstaje AgOH i nie wiem co to jest, bo w tabeli rozpuszczalności tego nie ma.
Powstaje brunatnoczarny osad Ag2O, gdyż nietrwały AgOH spontanicznie rozkłada się do Ag2O i H2O (stąd kreska w tablicach rozpuszczalności, że nie istnieje takie coś jak AgOH). Powstający Ag2O ma bardzo słabe właściwości amfoteryczne, tylko częściowo może się roztworzyć i nie ma szans, aby w warunkach doświadczenia cały się roztworzył. Pytanie, czy autor chciał pomimo wszystko, aby Ag2O jako amfoteryczny się roztworzył (mimo, że fizycznie w roztworze wodnym się nie da).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości