PZO - obiektywy

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

PZO - obiektywy

Post autor: planapo »

Aktualizacja 10.10.15

Obiektywy PZO 160 mm TL
Obrazy zostały dodane ze źródła zewnętrznego, który został już wyłączony.

różne obiektywy PZO

PZO produkowalo bardzo duzo typow obiektywow o roznym przeznaczeniu i w roznych wersjach obudowy, latwo sie na poczatku pogubic. Ponizej niektore z nich (na 160 mm dlugosci tubusa), spotykane juz tylko na rynku wtornym.

Najpopularniejsze achromaty PZO (z wyjatkiem dosc rzadkiego nowszego 100x).

Różne achromaty 20x.

Achromaty, ktore maja czarną górną czesc obudowy sa starsze niz cale srebrne. Oznaczenie A - achromaty eksportowe, nie mylic z amplitudowymi.

Achromaty: 10tki starsze (byly wersje z czarnym i srebrnym uchwytem do wkrecania), 20stka nowsza z najpopularnijeszej serii stylizowanej na Zeissa.

Achromat 60x i 100x z nowej serii. 60x ma minimalna odleglosc robocza (0,12 mm) i wymaga bardzo cienkich preparatow.

Zestaw achromatow i nowych planow.

Po bokach plan 40x i plan 2,5x starego typu, w srodku niezidentyfikowane serie: 20stka i 5tka.

2 plany starego typu (caly zestaw pokazany i opisany na rycinie z materialow PZO nizej postu)

Nowy plan PZO, prawdopodobnie poprzednik tych ponizej rzadziej spotykany - ma dluzsza czarna czesc i biale napisy na chromowanej czesci.

Nowe plany PZO (oryginalnie bez kolorowych paskow). Bardzo rzadko spotykane, wyprodukowane na krotko przed śmiercią PZO.

Obiektyw achromatyczny 60/0,8 z nieznanej serii (pamietam te aukcje.) o numerze seryjnym 0006 i granatowym paskiem. Prawdopodobnie wyprodukowany tuz przez upadkiem pzo.

Stary i nowy plan 5x.

Mimo znacznych roznica w fizycznym rozmiarze wszystkie na 160 mm TL. Malutki 5x (po lewej) swietny do fotografii w swietle odbitym ze wzgledu na duza odleglosc robocza.

Obiektywy do kontrastu fazowego:
- kolor szary - kontrast fazowy dodatni, zestaw KFS ozn. PhS
- kolor żółty - kontrast fazowy ujemny, zestaw KFA ozn. PhA
- kolor zielony - kontrast fazowy dodatni typu Zernike ozn. Ph
- kolor biały - kontrast fazowy zmienny, zestaw KFZ ozn PhZ

Zestawy 10x, 20x, 40x i 100x.

- kolor żółty - kontrast fazowy ujemny, zestaw KFA ozn. PhA

Kontrast fazowy dodatni (szary pasek), zestaw KFS ozn. PhS (starszy typ z czarna obudowa) kontrast fazowy ujemny (zolty pasek), zestaw KFA ozn. PhA (nowszy - caly srebrny)

- kolor zielony - kontrast fazowy dodatni typu Zernike ozn. Ph

Obiektywy amplitudowe:

Obiektywy amplitudowe z brązowym paskiem i oznaczeniem A (PZO KA kontrast amplitudowy), bardzo rzadko spotykane.

Obiektywy polaryzacyjno-interferecyjne:

Obiektywy polaryzacyjno-interferecyjne - zupelnie nieprzydatne dla amatorow mikroskopii, oznaczone symbolem PI i czerwonym paskiem wchodza w sklad zestawu UPI, nie sa konieczne dla uzyskania DIC, sluza do pomiarow w mikrointerferometrii.

Bardzo podobne są PIV (nie wiem co oznacza V) mają o 50% mniejszy podział na pryzmacie (jedne i drugie mają we wnętrzu dodatkowy pryzmat wollastona/nomarskiego służący do pomiaru różnicy drogi optycznej - daje rozdwojony obraz). Mając oświetlacz epi z polaryzacją i ćwierćfalówką można z tymi obiektywami dostać Epi-dic (autokompensacja). (JohnyM)

Obiektyw polaryzacyjny 5x.

Różne obiektywy PZO 100 na 160mm TL:
Od lewej - achromat achromat do ciemnego pola z przyslona irysowa (troszke starszy typ z czarna gorna czescia oprawy) nowy achromat. Po prawej dwa rodzaje obiektywów 100x do ciemnego pola, jeden nieco grubszy od drugiego - raczej juz kolekcjonerskie detale.

Wykaz obiektywow PZO (starsze, czarno-srebrne):

Pluta w Mikroskopii optycznej wymienia obiektywy PZO klasy PlanApo, w niektorych instrukacjach tez sa wspominane (jednak bez zdjec i danych). Wyprodukowane prawdopodobnie w bardzo nielicznym nakladzie.

Obiektywy PZO krótkie"

Stare obiektywy do mikroskopow z 170 mm TL i 33 mm dlugosci parafokalnej.

Dzial obiektywow krotkich w rozbudowie - potrzebne zdjecia (:

(zdjęcia: JohnyM, LoginPiotrusia, planapo i inni)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: PZO - obiektywy

Post autor: planapo »

Mini aktualizacja (dzieki dla Piotra) oraz wygrzebalem gdzies w sieci minimalne zdjątko obiektywu z aukcji o ktorej nie raz wspominalem:

Obiektyw achromatyczny 60/0,8 z nieznanej serii (pamietam te aukcje, do dzis zaluje ze nie walczylem.) o numerze seryjnym 0006 i granatowym paskiem. Prawdopodobnie wyprodukowany tuz przez upadkiem pzo. Nigdy nie widzialem takiego ponownie.
JohnyM

Re: PZO - obiektywy

Post autor: JohnyM »

Kupiłem za śmieszne pieniądze (kwoty nie podam, coby kpinek znów nie wywoływać) MET-3 do przeserwisowania i do tej pory nie mogę zmyć z twarzy uśmiechu, jak zobaczyłem jakie ma obiektywy
Załączniki
obiektywy-pzo.jpg
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: PZO - obiektywy

Post autor: LoginPiotrusia »

40 160/0 już wrzucałem gdzieś, ale 8x to miodzio po prostu WOW!
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: PZO - obiektywy

Post autor: planapo »

Kurcze nawet nie wiedzialem ze byla osemka. dzieki za katalogowe zdjecie, bede wrzucac
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: PZO - obiektywy

Post autor: LoginPiotrusia »

.jeszcze PZO 3x bym chciał kiedyś zobaczyć
JohnyM

Re: PZO - obiektywy

Post autor: JohnyM »

miałem swego czasu 3x 0,1 . Kilka razy na allegro widziałem, fotek niestety nie mam.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: PZO - obiektywy

Post autor: phacops »

W książce: Mikroskop budowa i użytkowanie z 1966 są wzmiankowane obiektywy apochromatyczne PZO.
10/0,3 odległość robocza 4,8mm
20/0,6 odległość robocza 0,8mm
Czyli już wtedy musiały być produkowane przynajmniej te 2.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: PZO - obiektywy

Post autor: planapo »

Prawdopodonbie to byly krotkie". Mysle ze byly tez 160mm, jednak pewnie najwyzej kilkaset sztuk ever. Mnie intryguje ten caly czarny achromat 60x jaki byl kiedys na allegro - to wlasnie musiala byc jakas bardzo nowa seria, mial numer seryjny 6.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: PZO - obiektywy

Post autor: phacops »

ebay.pl/itm/PZO-Poland-Low-Power-Microscope-Objective-x10-0-24-Excellent-Condition-5/202505883668

Sądząc po jasności pewnie achromaty.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: PZO - obiektywy

Post autor: Karol__ »

planapo pisze:
25 wrz 2014, o 14:25
Oznaczenie A - achromaty eksportowe, nie mylic z amplitudowymi.
Czy określenie eksportowe znaczy to samo co w języku powszechnym?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: PZO - obiektywy

Post autor: Boguslaw »

Wracając do PZO 8x JohnyM
Mi się ostatnio trafił taki staroć
PZO 8:1 0,25 nr 674
Ciekaw jestem jak mi wyjdzie porównanie z dosyć popularnym Lomo 8 0,20 przy extreme macro?
Załączniki
1 PZO 8;1 0,25 2.jpg
1 PZO 8;1 0,25 1.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: PZO - obiektywy

Post autor: Boguslaw »

Kupiłem garstkę "szpeju" (jak to mawia planapo) ;-), a tam trafił się ten obiektyw z takim numerem :-)
Obiektyw PZO 10:1 S 0,24 nr 206
Wygląda na jakiś metalograficzny sądząc po przejściówce do mocowania.
Sam obiektyw jest malutki - całkowita wysokość z gwintem to 26 mm. Pójdzie na próby z extreme macro.

Bardzo interesuje mnie znaczenie tej litery "S".
Może ktoś coś wie na ten temat?
Załączniki
1 Obiektyw PZO 10x S 1.jpg
1 Obiektyw PZO 10x S 2.jpg
1 Obiektyw PZO 10x S 3.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości