analiza jakościowa-ciała stałe

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
przytus1995
Posty: 4
Rejestracja: 4 maja 2015, o 18:45

analiza jakościowa-ciała stałe

Post autor: przytus1995 »

Witam.
Posiadam ciało stałe koloru zielonego(jaśniutki kolor,pistacja taka) wymieszane z białym. Przeprowadziłam pare wstępnych prób podczas ogrzewania czuć amon(białe ciało stałe ściemniało a zielone utworzyło kuleczke),prażac ciało stałe kolor zielony zmienil się na rózowy, robiąc probę płomieniową wskazuje na CH3COO- ale chciałabym potwierdzić jakoś występowanie tego anionu. Wiem też ze dodajac wody zielone ciało stałe sie rozpuszcza białe natomiast nie. Po odwirowaniu supernatant stał sie zielony(jasny). Natomiast dodajac NaOH zielony kolor sie nie rozpuścił a biały częściowo.Dodajac AKT zielone się rozpuściło. Czy mógłby mi ktoś pomoc od czego zacząć wykrywanie .
Z góry dzięki
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: analiza jakościowa-ciała stałe

Post autor: man »

Próba płomieniowa na octany?! Pierwsze słyszę. Może i po czasie ale należy sprecyzować o jakie ciało stałe chodzi? Pewnie analiza soli. Dobrze że to jeszcze się praktykuje. Pewnie prowadzący zmieszał dwie do analizy soli złożonej. W takim przypadku można mieć 2 rózne aniony lub 2 rózne kationy i analiza jest nieco trudniejsza". Poza tym widze pewne błędy. Dodajac AKT musimy ew. poczekać na ew. wytrącenie się osadu siarczku metalu (ogrzewając) wiec to rozpuszczenie się od razu należy traktować tak samo jak w wodzie. Skąd np. wiadomo ze ulatnial sie amoniak? Sprawdzono na papierku? Bo drazniace zapachy potrafią być mylące. Jak dla mnie Ni(CH3COO)2 a druga, nie ma bladego pojecia a i tak zgaduję.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości