Epikotyl część kiełkującego nasiona

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
machoń
Posty: 32
Rejestracja: 13 sty 2016, o 19:16

Epikotyl część kiełkującego nasiona

Post autor: machoń »

Pod 7 to pęd zarodkowy czy może lepiej nazwać to łodygą zarodkową (bo nie ma przecież liści), a może lepiej bez tego zarodkowa?

Pod 8 tę kuleczkę mogę oznaczyć jako zarodek? Czy to brązowe na prawej stronie kulki to zawiązek korzenia? Jeśli tak to mam podpisać jako korzeń zarodkowy czy może zawiązek korzenia zarodkowego, czy lepiej bez tego zarodkowy?

Jest to nasiono jabłoni, które zostało pozbawione łupiny nasiennej i obielma, są same liścienie, mogę więc nazywać to nasionem? Bo według podręczników nasiono to zarodek+obielmo+łupina nasienna. Może ma to jakąś swoją specjalną nazwę?

Ostatnie Czy oba wyrażenia: nasiono i nasienie są poprawne, w stosunku do roślin? Gdzieś przeczytałam, że nasiono jest niepoprawne chociaż w moim podręczniku używają tych pojęć zamiennie.
Załączniki
20160228_140805.jpg
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Co to za części kiełkującego nasiona?

Post autor: AnnaWP »

Skoro wydłubałaś zarodek, to jest to zarodek.
Nie nasienie, bo nasienie zawiera w sobie komplet.

Jedno nasienie, dwa nasiona.

Czemu widzę jeden liścień? Czy to białe, po drugiej stronie to jakiś niewydarzony liścień, czy też obcięłaś drugi? Skoro się liścień i epikotyl zazieleniły, to miały chyba na to jakiś czas działania światła.

Trochę nie widzę szczegółów, ale tak:
7 to epikotyl. Tak się to formalnie nazywa, czyli nadliścieniowa część łodygi.
8 może to być zawiązek korzenia, raczej z taką nazwą się spotykam.
machoń
Posty: 32
Rejestracja: 13 sty 2016, o 19:16

Re: Co to za części kiełkującego nasiona?

Post autor: machoń »

Nie obcięłam liścienia. Takie były od początku, w sumie nie wiem czemu. Miałam 10 nasion i każde miało takie liscienie.

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Co to za części kiełkującego nasiona?

Post autor: AnnaWP »

Możliwe, że widać go z boku, dlatego wygląda inaczej niż drugi, ten zielony.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość