biologia - roślinki :)

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
Agusia1999
Posty: 3
Rejestracja: 9 mar 2016, o 16:23

biologia - roślinki :)

Post autor: Agusia1999 »

Mam takie zadanko : uczeń wyhodował roślinę fasoli następnie obciął fragment pędu, usunął liście a na łodygę nałożył szklaną rurkę. Rurka odchodzi do szklanego pustego pojemnika.
- jaki proces fizjologiczny uczeń badał w opisanym doświadczeniu?
- do czego miał służyć pojemnik połączony z rurką?

Nie wiem czy dobrze myślę: Jest to transport wody z korzeni do innych części rośliny a pojemnik jest po to aby zauważyć że zbiera się tam woda która wędrowała z korzeni przez łodygę ku górze rośliny? ( mechanizm pobierania wody aktywny, bo nie ma liści itd.)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: biologia - roślinki :)

Post autor: AnnaWP »

Nie wiem, czy dobrze to sobie wyobrażam, pewnie źle.
Jeżeli odcięto korzenie, to nie o to chodzi, bo parcie korzeniowe prowadzone jest przez korzenie. Jeżeli obcięcie pędu nie oznacza odcięcia pędu od reszty rośliny, w tym korzeni, to prawdopodobnie o to chodzi. Wtedy rurka przylega ciasno.

Nie wiem też, po co pojemnik - że aż tyle płynu ma płynąć? Zwykle wystarcza rurka z podziałką.
Agusia1999
Posty: 3
Rejestracja: 9 mar 2016, o 16:23

Re: biologia - roślinki :)

Post autor: Agusia1999 »

W tym zadaniu odcięto pęd u góry, pozostawiono korzenie (chyba ). Wygląda to tak:
Załączniki
20160309_201217[1].jpg
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: biologia - roślinki :)

Post autor: AnnaWP »

Tak, to są korzenie. Lepiej brzmiałoby, gdyby napisali usunięto dystalną część pędu - słowo usunięto sugeruje precyzyjnie, którą część zostawili, a którą wyrzucili.

Tak, sądzę, że chodzi o parcie korzeniowe, a zbiornik służyć ma do zbierania wody - optymiści, chociaż jeżeli byłoby to drzewko, to wody byłoby sporo.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości