Mięsień - miofibryle

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Marcin Siwik
Posty: 17
Rejestracja: 21 mar 2016, o 10:36

Mięsień - miofibryle

Post autor: Marcin Siwik »

Zrobiłem rysunek ilustrujący moje wyobrażenie na ten temat i pytanie do was: Czy to jest poprawne rozumowanie na poziomie liceum? Czy coś źle zilustrowałem bądź przypasowałem?
12498735_1085251534868658_616392272_n.jpg
Marcin Siwik
Posty: 17
Rejestracja: 21 mar 2016, o 10:36

Re: Mięsień - miofibryle

Post autor: Marcin Siwik »

A czy w mięsniu poprzecznie prązkowanym szkieletowym filamenty grube i cienkie tworzące poprzeczne prązki to też miofibryle?
czy raczej jest to tak że poprzeczne prązki to bedą miofilamenty ułożnone równolegle, a miofibryle to poprostu małe włókienka ułozone w cytoplaźmie nierównolegle?
Bo mam opis miesnia gladkiego w ktorym jest napisane ze zawiera male ilosci miofibryli i miofilamentow a z moim rozumowaniem miofilamenty tworzace poprzeczne prazki nie powinny wystepowac w miesniu gladkim, miesnien gladki moim zdaniem powinien zawierac tylko miofilamenty ktore sa rozlozone nieregularnie.
Co źle rozumiem? Pomocy
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Mięsień - miofibryle

Post autor: AnnaWP »

Jak dla mnie sarkomer powinien rozciągać się od kreski do kreski, które zaznaczyłeś na rysunku drugim od lewej strony, drugim najmniej powiększonym.
1022_Muscle_Fibers_small.jpg
Poprzeczne prążki to ułożone w tych samych miejscach, naprzemiennie nakładające się miozynowe i aktynowe filamenty sarkomerów.
W mięśniu gładkim miozyna i aktyna występują, ale nie tworzą regularnych sarkomerów, więc i nie ma prążków.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości