Rola Cholesterolu w erytrocytach

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Rola Cholesterolu w erytrocytach

Post autor: cordis »

O kurcze myslałem że to już zrozumiałem , jednak Pani_M uważam że tak jak na początku zostało z Wendigo ustalone powinno wystarczyć jak na maturę.

jako ciekawostkę dodam że to pytanie było z próbnej maturki
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Rola Cholesterolu w erytrocytach

Post autor: Wendigo »

Jest dokładnie tak jak mówi gregory94, do matry trzeba wiedzieć, że cholesterol wzmacnia błonę komórkową. To jest tylko jedna jego funkcja, oprócz tego pełni szereg innych, które nie są wymagane na poziomie licealnym.
Pani_M pisze:tego wynika że erytrocyt musi się odkształcać, a jak ma dużo cholesterolu to przecież jego zdolność do odształcania jest mniejsza.
Nie do końca zrozumiałem. Uważasz, że w błonie komórkowej erytrocytu nie ma wcale tyle cholesterolu, ponieważ w innym przypadku nie mógłby się przeciskać przez wąskie naczynia włosowate?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Rola Cholesterolu w erytrocytach

Post autor: Giardia Lamblia »

gregory94 pisze:W blonach erytrocytów jest dużo cholesterolu cholesterol nadaje błoną sztywność(tam gdzie jest go więcej składniki błony nie mogę się zamieniać miejscami tak?) mniejsza elastyczność błony.
Jeżeli dobrze zrozumiałem co miałaś na myśli. Mniejsza elastyczność błony nie musi oznaczać, że erytrocyt zamienia się w nieodkształcalny kamień.
Awatar użytkownika
Pani_M
Posty: 418
Rejestracja: 9 lip 2010, o 11:58

Re: Rola Cholesterolu w erytrocytach

Post autor: Pani_M »

Wendigo pisze: Nie do końca zrozumiałem. Uważasz, że w błonie komórkowej erytrocytu nie ma wcale tyle cholesterolu, ponieważ w innym przypadku nie mógłby się przeciskać przez wąskie naczynia włosowate?
Nie ze nie ma go wcale, ale że nie jest go dużo. Ale na pewno macie racje z ta stałością struktury, nie trzeba nic innego wymyslac, zapytam się jutro mojej pani od biologii co ma tam bycgt
Awatar użytkownika
krissolek
Posty: 13
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 16:25

Re: Rola Cholesterolu w erytrocytach

Post autor: krissolek »

Przepraszam za odkop, ale przygotowuję się do poprawy matury i szukałem informacji na temat spektryn. Oprócz tego, że warunkują utrzymanie kształtu erytrocytu - maja jeszcze jakąś funkcję ?
Co do cholesterolu - zawsze myślałem, że zwiększa płynność błony komórkowej, a nie zmniejsza - błąd ?
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Rola Cholesterolu w erytrocytach

Post autor: Anthrax »

Pytanie: po co Ci do matury wiedza o spektrynie?

Tak, spektryna stanowi jedno z wielu białek, zapewniających utrzymanie kształtu erytrocytu. To jej główna funkcja (mutacja m. in. w genie spektryny wywołuje sferocytozę - kształt erytrocytów jest prawie kulisty, są też one szybciej niszczone).

Cholesterol zmniejsza płynność błony komórkowej (staje się ona bardziej sztywna).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości