Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Ernestoo »

Ja obstawiam niżej, 60.
Borany mnie zawiodły pod tym względem, że myślałem, że będę mieć bardzo dobrze, ale odpowiedzi okazały się bardzo nieprzewidywalne. Fizyczna za to przygniotła, no i organa, mimo tego, że po konkursie na spokojnie prawie wszystko zrobiłem, ale podczas trwania zawodów nawet nie miałem ochoty podejmować wysiłku.
No i w ogóle pierwszy raz w życiu miareczkowałem sobie podczas tego finału, także jak widać z mojej strony porażka po całej linii Ale przynajmniej laureatami zostaną naprawdę zasłużone osoby, a nie tak jak po banalnym II etapie było to w sumie losowe - może ktoś zauważył, że zwycięzca ubiegłej edycji dostał się do finału dopiero po odwołaniu
Hubo11
Posty: 92
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 07:39

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Hubo11 »

Zadania były w porządku obstawiam próg 70-80
bazylia_127
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2016, o 14:55

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: bazylia_127 »

Czy ktoś wie, o co właściwie chodzi z poleceniem a) do zadania 4? Chodzi mi dokładnie o słowa: z uwzględnieniem stereochemii", która w podanej strukturze związku uwzględniana nie jest i być nie może.
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Hipstęł »

Próg będzie podobny jak w zeszłym roku.
Zadanie 1 za labu było klasyką gatunku, nie mieć za nie punktów to wstyd, drugie też łatwiejsze niż rok temu.
Zadanie 1 z teorii bardzo sympatyczne, 5 dużo tekstu do przebrnięcia ale na pewno nie trudne. 3 jeśli ktoś zapoznał się z folderem wstępnym też nie powinno sprawić problemu.

Problem nie leżał w zadaniach, ale zbyt łatwym drugim etapie. Odpadły osoby znające chemię olimpijską a przeszli przeliczeni maturzyści".

Biorąc pod uwagę fakt, że zadanie 1 z labu było klasyką gatunku i 25pkt za nie powinno być osiągalne dla większości, a zadanie 1 i 5 są na prawdę przystępne nie można się spodziewać progu na poziomie 60pkt
as11as
Posty: 40
Rejestracja: 30 cze 2015, o 07:30

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: as11as »

Czy aż taki prosty, to bym nie powiedział. Rok temu nieorga, fizyczna i 5 z organy były prostsze i o wiele krótsze, jeśli chodzi o treść. Co do labo, pierwsze owszem niestraszne , prócz miareczkowania manganu KMno4, ale co rozmawiałem z uczestnikami, wiele osób miareczkowało pierwszy raz w życiu, drugie po części loteria, mało kto ma dostęp do związków organicznych prócz tych podstawowych i ja np. z 80% widziałem po raz pierwszy w życiu.
as11as
Posty: 40
Rejestracja: 30 cze 2015, o 07:30

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: as11as »

Próg koło 60 to byłby cud, ale realnie obstawiam koło 70 i nie więcej.
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Hipstęł »

No właśnie, i tu jest zderzenie z rzeczywistością, bo część osób w finale to doświadczeni olimpijczycy, którzy wywindują próg niezbędny do zostania laureatem, a część pierwszy raz w życiu miareczkowała.
Alkor
Posty: 24
Rejestracja: 28 gru 2009, o 13:57

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Alkor »

Zgodzę się, że część teoretyczna była dość trudna. Uwzględniając część laboratoryjną, nie uważam jednak, że jako całość finał był znacząco trudniejszy od z 59 czy 60 edycji. Progi punktowe wynosiły wówczas, odpowiednio, 77 i 81 pkt, toteż spodziewałbym się tegorocznego progu właśnie w tych granicach - ewentualnie 75-85 pkt.
Według mnie osoba zdobywająca tytuł laureata z ostatniego miejsca mogłaby mieć następujące noty:
-teoria 8(a,b i część c/d)/6(pierwsze podpunkty)/18(całe zadanie - jak ktoś zrobił a i b to dalej jest z górki)/10(możliwe straty za NMR/nieznajomość reakcji metatezy)/6 (każdy chyba tyle nazbiera)
-laboratorium 15 (jedno miareczkowanie źle i dwa niedokładnie, problemy z ekstrakcją)/14 (brak ekstrakcji, parę związków źle i błędy w diazowaniu)
W sumie 77 punktów - przy czym ta punktacja i tak wydaje mi się zaniżona.
Doris100
Posty: 17
Rejestracja: 26 sty 2016, o 16:17

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Doris100 »

Ja w sumie nie jestem z siebie zadowolona, mogłam to zrobić lepiej i na laureata nie ma szans, ale zgodzę się że teoria była trudna. Miareczkowanie było ok chociaż to że nie było możliwości zrobienia miareczkowania orientacyjnego z cynkiem było niemiłe.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość