Kilka pytań do matury 2016 - zadania

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Loa_Loa
Posty: 364
Rejestracja: 22 lip 2015, o 22:03

Kilka pytań do matury 2016 - zadania

Post autor: Loa_Loa »

Czy w zadaniu 12.1 które dotyczyło wykazania związku między budową kręgów lędźwiowych a pełnionych przez nie funkcją trzeba było koniecznie napisać dodatkowo o dwunożności? Przecież u innych organizmów też jest masywny odcinek lędźwiowy, a mimo to, przyjmuja pozycję czworonożną.

Zadanie 23.2 - gdy napisałam, że - Porosty pełnią funkcję bioindykatorów, które można wykorzystać do oceny stopnia zanieczyszczenia powietrza np. tlenkami siarki. Są bardzo wrażliwe na obecność tego typu zanieczyszczeń (np. dwutlenku siarki) i wykazują na nie mały/wąski stopień tolerancji. Czy taka odpowiedź może być uznana?

Zadanie 21 - czy są do tego zadania konkretne warianty odpowiedzi?

Zadanie 1.2 - czy trzeba było koniecznie napisać o zamarzaniu? bo chodzi o właściwość wody w temperaturze 4 stopnie celsjusza, która jako najgęstsza opada na dno i przez cały rok, nie tylko w zimie panuje tam taka temperatura i rybki sobie zyja dlugo i szczesliwie?

Zadanie 1.1 - czy trzeba było napisać słowo UTRZYMUJE albo koniecznie o wiązaniach wodorowych?

zadanie 7.1 - czy do okwiatu wliczane jest dno kwiatowe? słyszałam, że nie liczą, ale mam wątpliwości, bo w kilku publikacjach spotkałam się ze schematami, z których wynika, że dno kwiatowe zalicza się do okwiatu.

zadanie 22.2 - czy uznawane są łańcuchy pokarmowe tylko ze świerkiem i jodłą"?


PS: Nie pamiętam dokładnie swoich udzielonych przeze mnie odpowiedzi.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Kilka pytań do matury 2016 - zadania

Post autor: persil1991 »

Na podstawie udostępnionych przez CKE zasad oceniania można z całą stanowczością udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.
Loa_Loa pisze:Zadanie 1.1 - czy trzeba było napisać słowo UTRZYMUJE albo koniecznie o wiązaniach wodorowych?
Nie było konieczności pisania o wiązaniach wodorowych. Nie trzeba było również użyć słowa utrzymuje. Odpowiedzi proponowane przez CKE to:
• powierzchnia wody tworzy błonkę, na której utrzymuje się owad.
• dzięki siłom kohezji tworzy się warstwa, po której porusza się lekki owad.
• cząsteczki wody na jej powierzchni przyciągają się na tyle mocno, że ciężar owada nie jest w stanie ich rozdzielić.
• na powierzchni wody tworzy się warstwa, która nie jest rozrywana przez owada.
• tworzy się błonka powierzchniowa, której oddziaływanie równoważy siłę ciężkości owada.

Loa_Loa pisze:Zadanie 1.2 - czy trzeba było koniecznie napisać o zamarzaniu? bo chodzi o właściwość wody w temperaturze 4 stopnie celsjusza, która jako najgęstsza opada na dno i przez cały rok, nie tylko w zimie panuje tam taka temperatura i rybki sobie zyja dlugo i szczesliwie?
Nie trzeba było pisać o zamarzaniu. Wymagane było jedynie wykazanie gradientu temperatury wody w zbiorniku, dzięki któremu najgłębsze warstwy wody są izolowane od wpływu niskich temperatur.
Loa_Loa pisze:zadanie 7.1 - czy do okwiatu wliczane jest dno kwiatowe? słyszałam, że nie liczą, ale mam wątpliwości, bo w kilku publikacjach spotkałam się ze schematami, z których wynika, że dno kwiatowe zalicza się do okwiatu.
Według klucza odpowiedzi dno kwiatowe nie jest wliczane do okwiatu.
Loa_Loa pisze:Czy w zadaniu 12.1 które dotyczyło wykazania związku między budową kręgów lędźwiowych a pełnionych przez nie funkcją trzeba było koniecznie napisać dodatkowo o dwunożności? Przecież u innych organizmów też jest masywny odcinek lędźwiowy, a mimo to, przyjmuja pozycję czworonożną.
Klucz dopuszcza odpowiedź, która nie zawiera informacji o dwunożności. Trzeba było wówczas napisać, że masywny odcinek lędźwiowy wiąże się z utrzymaniem masy / ciężaru górnej części ciała.
Loa_Loa pisze:Zadanie 21 - czy są do tego zadania konkretne warianty odpowiedzi?
Tak: P P F.
Loa_Loa pisze:zadanie 22.2 - czy uznawane są łańcuchy pokarmowe tylko ze świerkiem i jodłą"?
Dopuszcza się też odpowiedź drzewo iglaste. Drzewo liściaste oraz sosna to odpowiedzi niepoprawne - na nich omawiany dzięcioł nie żeruje. Drzewo to także nieuznawana odpowiedź - nie jest to nazwa organizmu.
Trzeba też pamiętać o strzałkach w łańcuchu pokarmowym z odpowiednim zwrotem - bez nich odpowiedź nie jest uznawana!
Loa_Loa pisze:Zadanie 23.2 - gdy napisałam, że - Porosty pełnią funkcję bioindykatorów, które można wykorzystać do oceny stopnia zanieczyszczenia powietrza np. tlenkami siarki. Są bardzo wrażliwe na obecność tego typu zanieczyszczeń (np. dwutlenku siarki) i wykazują na nie mały/wąski stopień tolerancji. Czy taka odpowiedź może być uznana?
Taka odpowiedź nie zostanie uznana. Jest to właściwie przepisanie definicji gatunku wskaźnikowego z zadania 23.1, tyle że swoimi słowami, a nie wyjaśnienie w jaki sposób można wykorzystać porosty (grzyby porostowe) jako gatunki wskaźnikowe, o co pytano w zadaniu. W odpowiedzi należało zawrzeć związek między zanieczyszczeniem powietrza a obecnością lub brakiem w takim środowisku porostów, np. Porosty są wrażliwe na poziom stężenia tlenków siarki w atmosferze. Jeśli jest wysokie – porosty tam nie występują.
Loa_Loa
Posty: 364
Rejestracja: 22 lip 2015, o 22:03

Re: Kilka pytań do matury 2016 - zadania

Post autor: Loa_Loa »

Dziękuję za udzielenie odpowiedzi

Jeśli chodzi o zadanie 23.1 zaznaczam, że nie pamiętam dokładnie, co tam napisałam, ale o czymś takim chyba i coś jeszcze i punkt za to jednak dostałam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość