Wpasowanie się w maturalny klucz z biologii.

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
weronikax3
Posty: 1
Rejestracja: 21 lip 2016, o 10:33

Wpasowanie się w maturalny klucz z biologii.

Post autor: weronikax3 »

Cześć wszystkim!
W maju przyszłego roku będę przystępować do matury z biologii na poziomie rozszerzonym i pomimo, iż obecnie trwają wakacje chciałabym powoli zacząć się przygotowywać. Zaczęłam rozwiązywać arkusze z poprzednich lat, lecz pomimo tego, że posiadam zasoby wiedzy ciężko mi poprawnie formułować odpowiednią odpowiedź, która CAŁKOWICIE będzie zgodna z kluczem. Czy macie jakieś sposoby na właściwe odpowiadanie na maturze?
Pozdrawiam
Sorinika
Posty: 29
Rejestracja: 11 lip 2015, o 15:27

Re: Wpasowanie się w maturalny klucz z biologii.

Post autor: Sorinika »

Na początku robiłam zadania z kluczem, jak już ogarnełam o co chodzi robiłam sama
JanJensen
Posty: 104
Rejestracja: 18 maja 2014, o 13:41

Re: Wpasowanie się w maturalny klucz z biologii.

Post autor: JanJensen »

Polecam czytać swoją wypowiedź i sprawdzać ciąg logiczny np. A wpływa na B, które jest niezbędne, żeby powstało C, które umożliwia proces opisany na schemacie.

samo napisanie, że A wpływa na C, z pominięciem B to 0 pkt. Na takim czymś oraz na gapiostwie traci się najwięcej punktów. Czytaj za każdym razem swoją odpowiedź i zastanów się czy ma ciąg logiczny i niczego nie pomijasz.
nadfad
Posty: 69
Rejestracja: 8 lip 2016, o 20:27

Re: Wpasowanie się w maturalny klucz z biologii.

Post autor: nadfad »

Unikaj stwierdzeń typu największy, najmniejszy. Czytaj dokładnie polecenie. Nie ma czegoś takiego jak wpasowanie się w klucz. Albo umiesz czytać i znasz materiał, a także potrafisz myśleć, albo któraś z tych rzeczy jest Ci obca i tracisz punkt. Nie rozumiem tej mody na wpasowywanie się w klucz". Jest kilka biologii, kilka rodzajów transpiracji przetchlinkowej, a matura to loteria?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Wpasowanie się w maturalny klucz z biologii.

Post autor: persil1991 »

Polecam też zapoznać się z informatorem maturalnym (dla biologii dostępnym
zobacz-ten-plik.pdf
(1.49 MiB) Pobrany 125 razy
- od strony 10 są istotne informacje, a trzy strony dalej przykładowe zadania wraz z dokładnym wytłumaczeniem, o co w zadaniu chodziło.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Wpasowanie się w maturalny klucz z biologii.

Post autor: Mårran »

Generalnie wpasowanie się w klucz to umiejętność logicznego, zwięzłego, poprawnego merytorycznie i prostego (!) wyrażenia swoich myśli na ściśle zadany temat. To nie przez jakieś czyste braki w wiedzy traci się najwięcej punktów, a przez złe sformułowanie (wyrazy o podobnym, ale NIE identycznym znaczeniu, co w biologii jest bardzo ważne), gapiostwo przy czytaniu polecenia (opisz a wymień itp.), pisanie zbyt dużo (im więcej informacji, tym większa szansa, że coś zgubimy albo coś będzie źle.)

I przede wszystkim stres.
Pani Buka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości