Uzasadnienie odwołania do Oke PILNE

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Momomo
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2016, o 18:51

Uzasadnienie odwołania do Oke PILNE

Post autor: Momomo »

Cześć,
potrzebuję pomocy ze sformułowaniem odwołania do OKE

chodzi o zadanie 15
ja napisałam:
"Insulina blokuje działanie cAMP, który powoduje aktywację kinazy białkowej, która katalizuje reakcję aktywacji nieaktywnej lipazy do aktywnej lipazy z udziałem ATP- tego mi nie zaliczono.

Jak to napisać w odwołaniu
JanJensen
Posty: 104
Rejestracja: 18 maja 2014, o 13:41

Re: Uzasadnienie odwołania do Oke PILNE

Post autor: JanJensen »

Momomo pisze: Jak to napisać w odwołaniu
Musisz przytoczyć podręcznik do liceum, który używa takiego sformułowania. Inaczej odpiszą Ci, że to odpowiedź nieprawidłowa i tyle.
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Uzasadnienie odwołania do Oke PILNE

Post autor: Blathmac »

Nie blokuje działania cAMP, tylko hamuje aktywację kinazy białkowej itd. (tak jak w kluczu CKE). Chodzi o dobór słów. Dlatego nie uznali. #justCKEthings
Momomo
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2016, o 18:51

Re: Uzasadnienie odwołania do Oke PILNE

Post autor: Momomo »

ale do tego zadania był taki schemat i ja go właściwie cytowałam.
Momomo
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2016, o 18:51

Re: Uzasadnienie odwołania do Oke PILNE

Post autor: Momomo »

Blathmac pisze:Nie blokuje działania cAMP, tylko hamuje aktywację kinazy białkowej itd. (tak jak w kluczu CKE). Chodzi o dobór słów. Dlatego nie uznali. #justCKEthings
ale na schemacie było że insulina wpływa na cAMP bezpośrednio
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Uzasadnienie odwołania do Oke PILNE

Post autor: randomlogin »

Obawiam sie, ze przegrana sprawa. Gdyby twoja odpowiedz sie przeslizgnela, co sie moglo zdarzyc, to by byl punkt, ale teraz, przy odwolaniu, kiedy sie nad nia faktycznie pochylic, to nijak sie jej raczej obronic nie da. Mozesz co najwyzej probowac pisac, ze polecenie do zadania kazalo oprzec sie w odpowiedzi na schemacie, niezaleznie od przebiegu tego procesu w organizmie - odpowiedz moja jest opisaniem przedstawionego na nim mechanizmu. Ale tez watpie zeby to przeszlo, bo wbrew temu co piszesz strzalka od insuliny nie jest wcale bezposrednio do cAMP, tylko do strzalki wychodzacej z cAMP. Poza tym na etapie licealnym niestety maja od ciebie prawo oczekiwac wiedzy o tym, ze cAMP nie jest zadnym enzymem, ktory mialby jakiekolwiek dzialanie, ktore mozna blokowac.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2016, o 22:15 przez randomlogin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Uzasadnienie odwołania do Oke PILNE

Post autor: Anthrax »

Imho zabrakło tutaj nazwy tej reakcji:
Momomo pisze:reakcję aktywacji nieaktywnej lipazy do aktywnej lipazy z udziałem ATP
A to jest fosforylacja

EDIT: A tak jak randomlogin wyżej napisał cAMP to nie enzym, tylko cykliczna postać adenozynomonofosforanu. Funkcjonuje jako przekaźnik II rzędu. Nukleotyd, nie białko!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości