Potrzebna pomoc w odwołaniu

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Callahan
Posty: 1
Rejestracja: 30 lip 2016, o 10:59

Potrzebna pomoc w odwołaniu

Post autor: Callahan »

Cześć

Potrzebuję pomocy w zadaniu 1.3, 8.2 i 9.1 z matury 2016 w nowej formule. Jeżeli wasze odpowiedzi byłyby podobne do moich, a przyznano wam za nie punkt i macie ich zdjęcia z wglądu, to prosiłbym o kontakt. Pamiętajcie, że CKE nie może obniżyć waszych wyników.

Moje odpowiedzi:

1.3 B umożliwia pozbywanie się nadmiaru ciepła z organizmu człowieka podczas pocenia się, ponieważ woda, dzięki dużemu ciepłu parowania, podczas pocenia może zostać wydalona z nadmiarem ciepła dzięki czemu organizm może utrzymywać odpowiednią temperaturę.

8.2 Dzięki produkcji tej substancji przez rośliny możliwe jest utrzymanie młodocianego stadium larwy, co uniemożliwi im przekształcenie się w poczwarki, a następnie imago. Dzięki temu, że nie powstają imago, owady nie mogą sie rozmnażać, więc liczebność ich populacji spada, a więc w mniejszym stopniu szkodzą roślinom.

9.1 Ponieważ hodując karasia w stawie, w okresie zimy obniża on intensywność żerowania, jego wzrost jest wtedy słabszy, jego łuski tworzą wtedy ciemne pasma przyrostu co umożliwia określić wiek ryby. W domowym akwarium jest to trudniejsze, ponieważ ryba ta nie odczuwa w nim okresu zimy, więc jego pasma przyrostu zagęszczają się w mniejszym stopniu co utrudnia określić wiek takiej ryby.

Mój adres e-mail: jakub.[at].com
Awatar użytkownika
flavien
Posty: 75
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 14:31

Re: Potrzebna pomoc w odwołaniu

Post autor: flavien »

1.3 B umożliwia pozbywanie się nadmiaru ciepła z organizmu człowieka podczas pocenia się, ponieważ woda, dzięki dużemu ciepłu parowania, podczas pocenia może zostać wydalona z nadmiarem ciepła dzięki czemu organizm może utrzymywać odpowiednią temperaturę.
Wiem, o co Ci chodzi, ale odpowiedź jest źle sformułowana. Woda nie jest wydalana wraz z nadmiarem ciepła. Woda, gromadząc się na powierzchni skóry, pobiera ciepło z organizmu przez skórę, by odparować z jej powierzchni, ze względu na wysokie ciepło parowania.
9.1 Ponieważ hodując karasia w stawie, w okresie zimy obniża on intensywność żerowania, jego wzrost jest wtedy słabszy, jego łuski tworzą wtedy ciemne pasma przyrostu co umożliwia określić wiek ryby. W domowym akwarium jest to trudniejsze, ponieważ ryba ta nie odczuwa w nim okresu zimy, więc jego pasma przyrostu zagęszczają się w mniejszym stopniu co utrudnia określić wiek takiej ryby.
Nie napisałeś/aś, że nie powstają pierścienie roczne, co było kluczowe w tej odpowiedzi. Niewystarczająco dogłębna odpowiedź.
8.2 Dzięki produkcji tej substancji przez rośliny możliwe jest utrzymanie młodocianego stadium larwy, co uniemożliwi im przekształcenie się w poczwarki, a następnie imago. Dzięki temu, że nie powstają imago, owady nie mogą sie rozmnażać, więc liczebność ich populacji spada, a więc w mniejszym stopniu szkodzą roślinom.
Powiem szczerze, że nad tym zadaniem siedziałem na maturze najdłużej. Nie jestem w stanie teraz uzasadnić swojej odpowiedzi, ale napisałem, że roślina chroni się przed byciem zjadaną, gdyż pod wpływem takich substancji owad przekształca się w poczwarkę, a poczwarka na roślinie nie żeruje, i to mi uznano.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości