Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
ola-haran
Posty: 20
Rejestracja: 3 sie 2011, o 11:43

Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Post autor: ola-haran »

Witam,
Jestem obecnie na 4 roku lekarskiego CMUJ w Krk. Jako że w październiku mam termin porodu, zastanawiam się nad powrotem w rodzinne strony (pochodzę z okolic Olsztyna) i przeniesieniem się na lekarski na UWM, wzięciem roku dziekanki i wtedy nadrobieniem różnic programowych i pójściem potem normalnie na 5 rok juz bez niczego do odrabiania. Od pani w dziekanacie dowiedziałam się, że w Oln wszystkie przedmioty są na ocenę (nawet praktyki wakacyjne) i jeśli jakiś przedmiot przy przepisaniu jest tylko na zaliczenie (bez oceny) to jest to traktowane jako różnica programowa. U nas te przedmioty które ciągną się przez kilka semestrów (interna, pediatria, chirurgia, ginekologia, psychiatria, anestezjologia) mimo że piszemy z nich jakieś tam zaliczenia to nie są one na ocenę tylko jest to np Chirurgia 2/4 (2 semestry z 4 przykładowo) - zal. Czy zatem udało się komuś z podobną sytuacją przenieść do Oln ? Czy faktycznie każą robić mi jeszcze raz chirurgię, internę,pediatrię i inne kliniczne z 3 i 4 roku ? Nie wspominając o przedmiotach, które faktycznie są różnicami programowymi, a co z praktykami które u mnie na ocenę nie są ?
Był ktoś w podobnej sytuacji ?
Czy wie ktoś może czy w Oln na lekarskim jest podejście pro-studenckie, czy jest bardzo ciężko i oblewają mnóstwo osób ? ( w Krakowie pod tym względem jest super - większość katedr idzie na rękę i tak naprawdę jak ktoś się uczy to zdaje, nieprawdziwe są legendy o uwalaniu 3/4 roku )

Będę wdzięczna za odpowiedzi, pozdrawiam
ola-haran
Posty: 20
Rejestracja: 3 sie 2011, o 11:43

Re: Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Post autor: ola-haran »

Nikt ? Nic ? A może ktoś zechciałby chociaż opowiedzieć jak wyglądają studia na wyższych latach ? Widziałam tu sporo wątków, gdzie ludzie narzekają na nierealne wymagania, poprawki, powtarzanie roku, ale prawie wszystkie wypowiedzi (jak nie wszystkie ) były pisane przez ludzi z początkowych lat studiów (1-3, gdzie wiadomo odsiew jest największy, teorii najwięcej i ja również dużo gorzej wspominam 1 czy 2 rok niż 4, gdzie naprawdę jest czas na wszystko i nauka jest dużo przyjemniejsza), czy na latach 4-6, gdzie są już prawie same kliniki, zdawalność przemiotów i wymagania też są tak masakryczne ?
Awatar użytkownika
egocentryk
Posty: 192
Rejestracja: 20 mar 2013, o 15:24

Re: Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Post autor: egocentryk »

w Olsztynie jest tragicznie, duzo osob oblewa rok, bo tak maja chore wymagania, bo niewiele osob chca dopuscic do ukonczenia tzw. dopuszczenia do LEK, bo zalezy im na sztucznie dobrych wynikach z LEKu, bo w zeszlym roku po raz pierwsi absolwenci lek pisali LEK i wiadomo, ze jest to uczelnia niemedyczna i kazdy bedzie patrzyl czy dobrze pisza, a wiadomo olsztyn nie chce stracic uprawnien do prowadzenia lek.
szczerze to znacznie wolalabym skonczyc UJ niz uczelnie niemedyczna w Olsztynie i jeszcze miec tam wieksze problemy. gdybym byla w takiej sytuacji to zostalabym w Krk tym bardziej, ze zostaly Ci juz tylko 2 lata koncowka studiow a dyplom z CMUJ jest na pewno wiele wiecej wart niz z Olsztyna. a tak swoja droga to myslalm, ze pomylilas kierunki w strzalce, bo wlasnie z Olsztyna ludzie chca uciekac
ola-haran
Posty: 20
Rejestracja: 3 sie 2011, o 11:43

Re: Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Post autor: ola-haran »

egocentryk, Dzięki za odpowiedź, chętnie zostałabym w Krk, tylko że ze względów finansowych (tu musiałabym wynajmować mieszkanie, a tam chłopak ma mieszkanie tylko i wyłącznie swoje, jednak jest ono pod Olsztynem i nawet jak je wynajmiemy komuś to niewiele możemy za nie wziąć i nie pokrywa to nawet w połowie kosztu wynajmu mieszkania w Krakowie) i czasowych (musiałabym wynająć nianę/posłać dziecko do żłobka nawet po roku dziekanki, znów kolejne duże koszta i problem organizacyjny a tam zawsze jak coś się stanie mogę poprosić o pomoc nad popilnowaniem dziecka rodziców gdy coś wypadnie mi popołudniu, będzie sesja itd) myślę nad tym Olsztynem. Ty studiujesz na UWM? A jesli tak to na którym roku ? Kurcze wszyscy straszą, a ja jestem w kropce :p
Awatar użytkownika
fankopia47
Posty: 91
Rejestracja: 26 lip 2013, o 23:40

Re: Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Post autor: fankopia47 »

Dyplom z UJ więcej warty niż UWM? Może i tak, w ostatecznym rozrachunku pamiętaj jednak, że to wynik LEK jest najważniejszy i to on decyduje o Twojej przyszłości i o tym jak szeroki jest wybór specjalizacji. Nasi absolwenci już drugi raz udowadniają i nadal będą udowadniać, że poziom nauczania jest tu wysoki i przekazuje się rzetelną wiedzę. Z całym sercem polecam UWM. Koszty utrzymania są tu o wiele niższe niż w innych miastach z medycyną. Nigdzie się nie przenoszę, choć mam taką możliwość.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Post autor: randomlogin »

fankopia47 pisze:Nasi absolwenci już drugi raz udowadniają i nadal będą udowadniać, że poziom nauczania jest tu wysoki i przekazuje się rzetelną wiedzę.
Wasi studenci udowadniaja, ze jak sie przycisnie, to mozna kogos wytresowac. Zadna inna uczelnia nie osiaga wynikow LEKu tym ze panuje na niej az taki zamordyzm. Na innej uczelni mozna wybrac - olac i miec z czegos tyly, bo nie jest wazne, czy uczyc sie (a mozliwosc taka jest) i byc do przodu. U was wyboru nie ma. To srednia reklama mimo wszystko.
Awatar użytkownika
fankopia47
Posty: 91
Rejestracja: 26 lip 2013, o 23:40

Re: Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Post autor: fankopia47 »

Otóż nie mogę się zgodzić. Z przedmiotów typu pierdy takie jak na przykład biochemia, nie wymaga się wiele. Egzamin z historii medycyny albo z genetyki medycznej czy innych mało istotnych przedmiotów, które lekarzowi się nie przydadzą to fikcja(czyt. egzamin rozwiązujemy wspólnie ). Wymagania są duże z przedmiotów, które lekarzowi są potrzebne. Anatomia, fizjologia, farmakologia i przedmioty kliniczne stoją na wysokim poziomie. Natomiast z głupot tj. biochemia nikt u nas nie odpada, tak jak na przykład na GUMedzie. Że jest ciężko nie zaprzeczę, ale coś za coś - wyniki LEKu mówią same za siebie. Wcale nie jest też tak, że nie ma czasu kompletnie na nic. Tak jak na wszystkich uczelniach jest tak jak mówisz - trzeba umieć szybko ocenić z czego się uczyć trzeba, a jaki przedmiot można sobie odpuścić( np. patologia, patofizjo, biochemie etc.). Wtedy nie jest tak źle. Medycyna to medycyna - nigdzie bajki nie ma. Taka specyfika tych studiów. Ja sobie chodzę na chór akademicki, jeździmy na wycieczki, koncerty w roku akademickim i mam na to czas, studiując na tym strasznym UWM. A! No i KORTOWIADA .
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Post autor: randomlogin »

Same za siebie to mowia umiejetnosci praktyczne osob, ktore potem z Olsztyna wyjezdzaja - owszem, pod test nauczeni, ale zeby cokolwiek zrobic, to niestety niespecjalnie. Tak, mam porownanie.
BTW anatomia w praktyce potrzebna tak, ze łojezu. Z tego co wymienilas to juz raczej patofizjo wazna jesli juz cos z przedklinik. Natomiast na klinikach tez sa niepotrzebne (wiekszosci, czyt. wszystkim poza idacymi na dana specke) rzeczy. Nie mowie, ze Olsztyn zle przygotowuje do LEKu - tylko czemus inne miejsca sa w stanie osiagnac to samo mniejszym kosztem. I nigdzie bajki nie ma to nie argument - pieklo tez ma kregi.
Awatar użytkownika
fankopia47
Posty: 91
Rejestracja: 26 lip 2013, o 23:40

Re: Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Post autor: fankopia47 »

Umiejętności praktyczne i tak nabywasz idąc do pracy. Nie zmienia to faktu że i tak LEK decyduje o przyszłości zawodowej, a nie to czy masz dyplom z UWM czy z UJ czy z GUM. No i oczywiście tzw. plecki, ale to już inna bajeczka. Odnośnie umiejętności praktycznych naszych absolwentów - pewnie jedną, dwie osoby znasz i wyrokujesz o wszystkich. Nie chce mi się zresztą już rozpisywać. Olsztyn rekomenduję. To dobra opcja dla kogoś kto nie ma rodziców lekarzy, bo utrzymanie tu jest tanie. Także mam porównanie. Nie sądzę aby wiedza odbiegała od studentów z innych uczelni. Jest tu ciężej niż na innych uczelniach, to prawda. Jeśli ktoś ma możliwość i chce mieć trochę lżej na studiach niech wybierze inną, starszą uczelnię. Wszystko ma swe plusy i minusy. Życie zweryfikuje
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Post autor: Trzyszcz »

fankopia47 pisze:To dobra opcja dla kogoś kto nie ma rodziców lekarzy,
]
Tylko lekarze w Polsce mają kasę?
ola-haran
Posty: 20
Rejestracja: 3 sie 2011, o 11:43

Re: Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Post autor: ola-haran »

fankopia47 pisze:Jest tu ciężej niż na innych uczelniach, to prawda.
Masz może porównanie czy to zdanie na podstawie opinii osób z innych uczelni lub ktoś się do Was przenosił i miał porównanie ? Z jakich przedmiotów na latach 4-6 najłatwiej odpaść ? Na czym najbardziej się skupić ? Czy z roku na rok jest coraz łatwiej czy ciężej ?
Awatar użytkownika
fankopia47
Posty: 91
Rejestracja: 26 lip 2013, o 23:40

Re: Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Post autor: fankopia47 »

Hej. Jest to opinia dwóch osób które studiowały w Ol i przeniosły się na inne uczelnie. W tym jeden mój osobisty kolega. Ale są to opinie tylko dotyczące lat początkowych, co do trudności przedmiotów klinicznych nie wypowiem się. U nas system rozliczania jest semestralny. Nie zdasz semestru- lecisz
. Waruna nikt nie miał. Nie ma chyba nawet takiej opcji. Jestem dopiero po trzecim roku tak więc: rok 1 chujnia do kwadratu. Rok drugi nieco luźnej. Rok trzeci chujnia. Podobno na czwartym znowu lżej. Na piątym chujnia a na szóstym znowu lżej. To jest raczej sinusoida.

Awatar użytkownika
fankopia47
Posty: 91
Rejestracja: 26 lip 2013, o 23:40

Re: Przeniesienie UJ -> Olsztyn

Post autor: fankopia47 »

Na latach 4-6 można odpuść na internie. Słyszałam o pojedynczych przypadkach odpadnięcia z medycyny ratunkowej. Ale na tych latach już ciężko odpasc. Raczej rodzynki. Największy odsiew na latach 1-3.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości