[Film] Manifestacja Porozumienia Rezydentów, czyli młodych lekarzy

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

[Film] Manifestacja Porozumienia Rezydentów, czyli młodych lekarzy

Post autor: persil1991 »

Aż dziwne, że to się jeszcze tutaj nie pojawiło.

Młodzi lekarze walczą o swoje. I nie tylko o swoje

Przyjechali z całej Polski. Z Katowic, z Lublina, z Wrocławia. Przywieźli transparenty: „Za powołanie nie kupię chleba, dość wolontariatu”, „Odbieram twój poród za 14 zł/h”, „Nie zmuszajcie nas do palenia opon”. To Porozumienie Rezydentów 18 czerwca zorganizowało pierwszy tak widoczny protest młodych lekarzy na ulicach Warszawy.

Wszyscy mówili jednym głosem: – Zarabiamy za mało, pracujemy zbyt dużo. Bywa, że stanowimy zagrożenie dla pacjenta z powodu przepracowania. Wynagrodzenie rezydenta w tej chwili wynosi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Przekładając na konkretne sumy – w pierwszych dwóch latach rezydentury wynosi 2275 zł netto (tzw. na rękę"), poźniej rośnie do oszałamiających. ok. 2500 zł netto.

Według organizatorów w marszu wzięło udział 8 tysięcy osób, czyli. połowa wszystkich rezydentów!



_
Gwoli przypomnienia. Rezydentura to najpopularniejsza forma odbywania specjalizacji (inna możliwość to np. wolontariat). Wynagrodzenie lekarza rezydenta jest ustalane rozporządzeniem Ministra Zdrowia i przez pierwsze dwa lata wynosi 2275 zł (minus 60 zł składki na Izbę Lekarską = 2215 zł), czyli 14 zł/h, później wzrasta do ok. 2500 zł. Większość specjalizacji trwa 5 lat, ale każdy urlop (także macierzyński), zwolnienie z powodu choroby itp. wydłużają czas trwania szkolenia, przeciętny wiek ukończenia rezydentury to 37 lat.

Czy przed przeczytaniem tego postu wiedzieliście, kim jest lekarz rezydent? Czy wiedzieliście, na jakie wynagrodzenie może liczyć? Czy popieracie główny (choć nie jedyny, reszta dotyczy jakości kształcenia) postulat młodych lekarzy, a więc zwiększenie wynagrodzenia?
Sokol
Posty: 124
Rejestracja: 16 paź 2015, o 19:19

Re: Manifestacja Porozumienia Rezydentów, czyli młodych leka

Post autor: Sokol »

Tak wiedziałem kim jest lekarz rezydent przed przeczytaniem tekstu i wiedziałem też mniej więcej ile zarabia. Czy jestem za podwyższeniem zarobków w okresie rezydentury? Oczywiście, ale najpierw należałoby podwyższyć zarobki tzw. personalu średniego na czele z ratownikami medycznymi, a także podwyższenie zarobków ludzi pracujących w szpitalnych laboratoriach. Jeszcze przed tym należałoby zmodernizować system ratownictwa medycznego w taki sposób, żeby faktycznie był system". Zmniejszyć kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych i wtedy można pomyśleć o podwyżkach dla rezydentów. Idąc w myśl zasady najpierw życie później zdrowie myślę, że taki tok rozumowanie jest dość rozsądny.
Biochemik96
Posty: 157
Rejestracja: 25 lip 2015, o 08:12

Re: Manifestacja Porozumienia Rezydentów, czyli młodych leka

Post autor: Biochemik96 »

Tak, już przed przeczytaniem artykułu wiedziałem kim jest lekarz rezydent.
Tak, już przed przeczytaniem artykułu wiedziałem ile zarabiają lekarze rezydenci.
Tak, całkowicie zgadzam się, że lekarze rezydenci powinni otrzymać podwyżki, a warunki szkolenia specjalizacyjnego powinny być lepsze, bo wysokość obecnych zarobków lekarzy rezydentów jest po prostu żałosna.

Oczywiście samo zwiększenie zarobków lekarzy rezydentów nie jest receptą na poprawę sytuacji w służbie zdrowia, ale dość mam już słuchania o tym, że lekarz powinien mieć przede wszystkim tzw. powołanie". Lekarz powinien przede wszystkim skutecznie diagnozować i leczyć!
Warto pamiętać także, że lekarze to też ludzie i muszą utrzymać swoje rodziny, dlatego biorąc pod uwagę obecne zarobki netto lekarzy rezydentów i pogłoski o tym jakoby lekarze mieli przez 15-20 lat odpracowywać w kraju swoje studia, to zawód lekarza (medycyny) staje się, jak dla mnie, coraz mniej interesujący

Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Manifestacja Porozumienia Rezydentów, czyli młodych leka

Post autor: ryniofit8000 »

Niestety lekarzy z powołaniem nie będzie na tyle, żeby była to wystarczająca ilość, nie ma aż tylu osób z powołaniem.
Jedyny sposób na zatrzymanie młodych lekarzy w Polsce to przede wszystkim większe zarobki.
promyczek14175
Posty: 1524
Rejestracja: 5 cze 2012, o 10:47

Re: Manifestacja Porozumienia Rezydentów, czyli młodych leka

Post autor: promyczek14175 »

Smutne to, że tak to wygląda
Biochemik96
Posty: 157
Rejestracja: 25 lip 2015, o 08:12

Re: Manifestacja Porozumienia Rezydentów, czyli młodych leka

Post autor: Biochemik96 »

Bardzo jestem ciekaw jakim cudem nakażą prawnie odpracowywać lekarzom studia.
To jest rozwiązanie z poprzedniego systemu i doprowadzi do zapaści w służbie zdrowia, bo jeśli przygotowanoby taki projekt i ogłoszono datę jego wejścia w życia, (jednocześnie bez podwyżek wynagrodzenia dla lekarzy, których owo prawo miałoby obejmować), to wszyscy którzy jeszcze zastanawialiby się czy wyjechać za granicę od razu wyjechaliby i nie byłoby to 1000, 2000 czy 3000 lekarzy lecz znacznie więcej.
Jakub2833
Posty: 30
Rejestracja: 19 mar 2016, o 09:30

Re: Manifestacja Porozumienia Rezydentów, czyli młodych leka

Post autor: Jakub2833 »

A ile zarabia lekarz po zakończeniu rezydentury?
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Manifestacja Porozumienia Rezydentów, czyli młodych leka

Post autor: ryniofit8000 »

Nie mogą kazać odpracowywać studiów tylko lekarzom. Poza tym zaczęliśmy studia ze świadomością, że nie ma niczego takiego, że będziemy musieli to odpracować, nie mogą chyba tego prawnie wprowadzić w trakcie studiów.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Manifestacja Porozumienia Rezydentów, czyli młodych leka

Post autor: persil1991 »

Jakub2833

Według danych zebranych z okręgowych izb lekarskich zarobki kształtują się następująco (izba w mieście lekarze bez specjalizacji i rezydenci specjaliści kierownicy i ordynatorzy):
- Białystok: 2771 3579 5028,
- Bielski-Biała: 3150 3956 4788,
- Katowice: 3290 4334 5309,
- Koszalin: 3383 5106 8499,
- Kraków: 3500 4500 5400,
- Lublin: 3390 4152 5143,
- Łódź: 3045 4144 4996,
- Olsztyn: 3556 5725 7755,
- Toruń: 3368 4458 8003,
- Wrocław: 3548 4825 5515.

Powyższe kwoty to oczywiście kwoty brutto i dotyczą wynagrodzeń lekarzy zatrudnionych na umowę o pracę uzyskiwanych za normatywny czas pracy, czyli za 7 godzin 35 minut dziennie.
Awatar użytkownika
klimo
Posty: 192
Rejestracja: 13 maja 2010, o 20:57

Re: Manifestacja Porozumienia Rezydentów, czyli młodych leka

Post autor: klimo »

Na swoim blogu napisałam artykuł na temat manifestacji pracowników ochrony zdrowia, która odbędzie się 24 września w Warszawie. Znaczna część poświęcona oczywiście rezydentom. Zachęcam do przeczytania. Jestem też ciekawa Waszej opinii na ten temat.
Awatar użytkownika
klimo
Posty: 192
Rejestracja: 13 maja 2010, o 20:57

Re: Manifestacja Porozumienia Rezydentów, czyli młodych leka

Post autor: klimo »

ryniofit8000 pisze:Nie mogą kazać odpracowywać studiów tylko lekarzom. Poza tym zaczęliśmy studia ze świadomością, że nie ma niczego takiego, że będziemy musieli to odpracować, nie mogą chyba tego prawnie wprowadzić w trakcie studiów.
Wszystko mogą. Ja zaczynałam studia jako rocznik 5-letni bez stażu", a skończę najprawdopodobniej jako stary dobry 6-letni ze stażem

Co nie zmienia faktu, że byłby to prawdziwy dramat i robienie z lekarzy niewolników. Krzyczą, że chcą podwyżek? A to niedobre lekarze! Za kare zamkniemy ich w kraju na siłę na długie długie lata".
Awatar użytkownika
sternensucherin
Posty: 40
Rejestracja: 5 lip 2015, o 11:59

Re: Manifestacja Porozumienia Rezydentów, czyli młodych leka

Post autor: sternensucherin »

Odświeżam temat i przypominam, że nie tylko sami rezydenci i pielęgniarki, ale wszyscy studenci lekarskiego i pokrewnych kierunków medycznych oraz kandydaci na te kierunki, powinni OBOWIĄZKOWO znaleźć się na manifestacji 24 września w Warszawie . To jest ten moment żeby próbować coś zmienić w naszej zardzewiałej służbie zdrowia. Komu innemu ma zależeć na poprawie naszych perspektyw, warunków pracy i przyszłości, jak nie nam?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości